2.3. Andere soorten amfibieën kikkers: - Bruine kikker. Zeker nog de meest talrijke amfibiesoort in de streek. Ook deze soort heeft zoet tot zwak brak water nodig om zich voort te planten. Buiten de voortplantingstijd komt de soort in verschillende biotopen voor. - Groene kikkers. Deze groep van verschillende soorten die voorheen veel talrijker was, is alleen nog bekend uit enkele verspreid liggende plaatsen; de bekendste zijn de Aardenburgse havenpolder, de wallen van Sluis en Retranchement, de Vlaminckpolder, de lage weilanden langs het kanaal Sluis - Damme en in de buurt van Nummer Eén. Er mag verwacht worden dat deze soort zal profiteren van de te nemen maatregelen tot herstel van de boomkikkerstand. Deze kikkers zijn dus eigenlijk konkurrenten van de boomkikkers. padden: - Gewone pad. Een gelukkig nog talrijke soort die in veel verschillende biotopen voorkomt. Voor de voortplanting heeft deze soort meestal dieper water nodig dan de bruine kikker. salamanders: 44^— - Rugstreeppad. Een tamelijk zeldzame pioniersoort in de grensoverschrijdende Zwinstreek. Ze is sterk gebonden aan een losse, liefst zandige grond, en plant zich voort in ondiep water. - Kamsalamander. Sedert 1980 zijn van de kamsalamander maar weinig voortplantingsplaatsen meer bekend. Ook buiten (Zeeuws-) Vlaanderen neemt de Kamsalamander sterk in aantal af. In Twente heeft men inmiddels goede ervaringen met het herstel van poelen t.b.v. de kamsalamanders. Het behoud van deze soort heeft, samen met die van de boomkikker, de hoogste prioriteit en ook de kamsalamander is een "NBP-aandachtssoort". Ook de kamsalamander is in meer of mindere mate een pioniersoort en stelt in Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen verge lijkbare eisen aan zijn biotoop als de boomkikker, hoewel het lijkt alsof de kamsalamander een wat meer gesloten milieu met hoger opgaande beplanting prefereert. Eén van de belangrijkste populaties bevindt zich in de kleiputten bij het oude Fort Sint-Donaas, langs het kanaal Damme- Sluis, tussen de Zwarte Sluis en Sint-Anna-ter-Muiden (mond. med. R. Vantorre). - Kleine watersalamander. Een gelukkig nog tamelijk talrijke soort in de regio, die echter niet vrij is van bedreiging doordat naast het waterbiotoop het landbiotoop sterk wordt aangetast: overhoeken, oude boerderijen, opgeslagen houtvoorraden, ruigten en verwaar loosde tuinen verdwijnen snel. - Alpenwatersalamander. W-, x De alpensalamander is sinds een jaar of 4 a 5 niet meer in de streek gezien. Wel - komt hij voor in Oost Zeeuws-Vlaanderen en België. Ook het biotoop van deze salamander is vergelijkbaar met dat van de andere genoemde watersalamanders. In het oosten en zuiden van het land lijkt de alpenwatersalamander meer gebonden aan een bosrijker omgeving. 9

't Duumpje | 1995 | | pagina 9