Nieuws van het Zwin Rectificatie Een groene patiënt pe tanden van de kat worden de lon gen doorgeprikt of is de vogel besmet met dodelijke bacteriën uit de bek van de kat. Voorkomen is dus beter dan genezen. Dat is evenwel makkelijker gezegd dan gedaan. Ons land kent geen aan- lijnplicht voor katten en andere restric ties zoals die bijvoorbeeld voor hon den wel gelden. De poes voorzien van zwaailicht en sirene lijkt mischien overdreven, maar in de speelgoedbran che wordt momenteel zoveel sofistica gebruikt dat de stap naai' een afschrik- effect door licht en geluid niet ver meer is. Eenvoudiger is evenwel een belletje aan de halsband, maar ook dat werkt niet altijd. Katten sluipen ge luidloos naar hun prooi en als de bel rinkelt, is het meestal al te laat. Dat katten een gigantische opruiming houden onder de vogels staat buiten kijf. Als iedere poes per jaar slechts één vogel vangt, praat je al over 2 mil joen vogels. In mijn omgeving ken ik exemplaren die per seizoen meerdere vogels buitmaken. Hoor ik nog iemand mompelen over een ekster die een merelnest uithaalt? Pogingen tot mentaliteitsveranderin gen bij kattenliefhebbers worden stee vast afgedaan met de opmerking „dat doet onze poes niet". Het enige wat werkt is een overheidsmaatregel zoals bij honden: belasting op de soort, beperking van uitlaatmogelijkheden, een avondklok enz. Maar als je daar over begint, valt half Nederland over je heen. Daarom: WIE BINDT DE KAT DE BEL AAN. Terneuzen, Willie de Smet. De vroegemorgenwandelingen kenden een groot succes. Meer dan 100 men sen per groep namen deel aan de wan delingen, zij konden 5 uur 's morgens genieten van het gezang der nachtega len. Er waren er dit jaar ook bijzonder veel. Men noteerde meer dan 40 zang- posten. In de Zwinschorre is de broedperiode ver gevorderd. Bij zo'n 3300 koppels kokmeeuwen broedden 7 paar zwart kopmeeuwen, een vijftigtal zilver meeuwen, 28 kleine mantelmeeuwen en 62 visdiefjes. In het Zwin en omlig gende polders noteerden we nog meer broedgevallen: 2 paar strandplevieren, één bontbekplevier, 32 tureluurs, 52 scholeksters, 42 kluten evenals 2 paar tjes grutto. In het vogelpark broedden 21 paar ooi evaars. Door de vochtige en kille periode in de eerste helft van juni had dit echter een vrij grote sterfte van jongen tot gevolg. Verder broedden 6 paartjes kwak, 1 blauwe reiger, 1 grut to. 1 steltkluut, 2 paar kluten en 1 paar scholekster. In de reigerkolonie (in de Zwinbosjtes) broedden een zeventigtal paar blauwe reiger, 25 kwakken en 5 paar aalscholver. In 1994 werden door de medewerkers van het Biologisch Station meer dan 2.600 vogels geringd, van 73 verschil lende soorten. Daarbij waren o.a. 2 zwarte ruiters, 13 witgatjes, 2 bosrui- ters. 12 draaihals, 6 strandleeuweri- ken, 2 blauwborstjes (de witgesterde ondersoort), 2 fluiters, 20 bonte vlie genvangers en 1 kuifmees. Conservator Guido Burggraeve. In ons aller almanak van de Provinci aal Zeeuwse Courant heeft iedereen kunnen lezen over een Zuiderbuur die na een aantal jaren in Amsterdam gewoond te hebben, in Breskens neer gestreken was en die op de pont zo in zijn lectuur verdiept was, dat hij ver gat in zijn auto te stappen en de pont af te rijden, waarna zijn auto de over tocht nog eens achterstevoren onder ging- In tegenstelling tot wat in het stukje stond, vergat onze Vlaming in Vlissin- gen de pont te verlaten, en niet in Breskens. Conclusie: Het is buitengemeen interessant actief lid te worden van een werkgroep van 't Duumpje. We hopen ook U binnen kort te kunnen verwelkomen. Op een van mijn spreekuren zat een mevrouw die 's morgens al met haar zieke kater was geweest. Ze zat met een klein doosje in haar hand. Wat kon dat nu met die kater te maken hebben? Na enkele patiënten geholpen te heb ben was zij aan de beurt. Nieuwsgierig vroeg ik haar wat ze bij zich had. Niks kater, ze had een 'ongeluk' veroor zaakt. Ze was de heg aan het knippen en plots viel er wat op de grond. Tot haar grote schrik was het een boom kikkertje, dat ze met haar heggeschaar ernstig verminkt had. Het leefde nog wel, maar miste het achterpootje tot de knie en 1 voorpootje was gewond bij de schouder en gebroken. Zo'n klein bijzonder diertje komt niet zo vaak op je spreekuur. Proberen maar! Met hechtmateriaal voor het oog hechtte ik het afgeknipte pootje dicht en het schouderwondje. Daarna voorzichtig z'n kleine plakvingertje losgemaakt van mijn eigen vinger en het voorpootje vastgetaped op zijn lijf je om rust te krijgen. Het zag er op zich netjes uit, nu moest het diertje nog zien te overleven. De 'veroorzaak ster' van het ongeluk ging op muggen- jacht en zou zo proberen hem te voe ren. 15

't Duumpje | 1995 | | pagina 15