Het Scholenproject O.B.S. De Maatjes' te Biervliet Op 3 mei gingen we naar het Noorder Braakmanbos. De boswachter vertelde dat het een speciaal bos was met speciale planten. Het water is hier zout, daarom groeien er andere planten dan in een gewoon bos. We liepen door het bos en de bos wachter floot naar de wielewaal. De wielewaal floot terug. Als je geluk hebt, wordt hij nieuwsgierig en komt steeds dichterbij. We hadden geen geluk, misschien was het te druk met zoveel kinderen. Na weer een stukje lopen, maakte de boswachter een hek open. Eigenlijk mogen daar geen men sen komen. De boswachter ving 3 salamanders en deed -ze in een potje. Het waren vrouwtjes. Twee vrouwtjes hadden eitjes in hun buik. Het lukte niet om een mannetje te vangen. We hebben natuurlijk de salamanders weer terug in het water gedaan, het zijn beschermde dieren en je mag ze dus niet vangen. Dat de Braakman in 1952 afgeloten werd, was maar gelukkig, want anders was in 1953 tijdens de watersnood een heel stuk van Zeeuws-Vlaanderen ondergelopen. De Braakman bestaat uit verschillende kreken. De noordelijkste kreek is zout, dat kun je zien aan het riet. De onder kant van het riet is wit. In 1963 is Dow Chemical gekomen. Die heeft buitendijks een stuk ingepol derd. Daardoor werd de afstand tussen zee en kreek te groot, zodat er onder de dijk geen zout water meer in de kreek zou kunnen komen. Dow heeft daarom pompen neergezet, opdat het water in de kreek zout blijft. De wielewaal. De wielewaal is een zeldzame vogel, omdat je hem niet veel tegenkomt in het bos. De kleuren van de wielewaal zijn geel en de vleugels zijn zwart. Hij komt uit Zuid Scandinavië, hij is erg schuw. De wielewaal is een zomer gast. Dan wonen ze in een park met bossen of boomgaarden. Hij is onge veer net zo groot als een merel, onge veer 24 cm. Je kunt hem lokken door zijn gefluit na te doen; dat gaat zo: dudulutjoho. Het mannetje heeft een mooie zang. Hij maakt een nest onder twee takken. Z'n nest is goed verborgen tussen een boom. Het lijkt een beetje op een bui del met een gat erin. Ze leggen tussen de 2 en 5 eieren, die zijn wit en roze We mochten van alles vragen. We vonden een plant die naar pepermunt rook: dat was dus watermunt. Toen kwam er een andere boswachter met een hond. Hij liet ons een plant ruiken, het was lekker fris. De plant heette boerenwormkruid. We vonden ook nog een plant die al groeide in de tijd van de dinosaurussen. We liepen terug langs een sluisje. Met een sleutel kon de sluis omhoog en omlaag, je kon zien wanneer het water snel en lang zaam stroomde. Toen waren we weer terug bij de auto's en de fietsen. Het was leuk in het bos en boswachters kunnen er veel van vertellen. Groep 3 en 4. De Braakman In 1952 werd het land ingepolderd, omdat het anders overstroomde. Vroeger was er daar zandgrond, daar is nu bos. De kleigrond wordt gebruikt voor landbouw. Wijl/o Gestreept» onderzijde Wielewaal WIELEWAAL 18

't Duumpje | 1995 | | pagina 18