K» met zwarte stippen. Voordat de eieren uitkomen duurt het twee weken. Twee weken later gaan ze weg bij hun moe der. Ze eten insecten. Vooral vlinders en zoet fruit, zoals kersen en bessen. Ze verlaten de streek in augustus. De bruine kiekendief. De bruine kiekendief vindt een moe rassig gebied een ideale broedplaats, zoals in de Noorderbossen. Ze broeden in mei. Ze leggen 4 tot 5 eieren, die in ongeveer 5 weken worden uitgebroed. Het vrouwtje wordt ongeveer 56 cm lang en het mannetje 40 cm. De kie kendieven jagen op meerkoeten, een den. ratten en kikkers. Hij lijkt veel op een sperwer. De salamander. Een salamander is een klein dier met 4 poten en een lange staart. Salamanders lijken op hagedissen. Ze leven in het water en op het land. want het zijn amfibieën. Het grootste deel van het jaar leeft een salamander op het droge. De salamander heeft rugwervels en is koudbloedig. De salamander ademt door zijn huid. In de lente zoeken ze water op om eitjes te leggen. Als je een salamander gevangen hebt, krijg je een boete van 250 gulden, want de salamander is een beschermde diersoort. In het Braakmanbos leven ze bijvoorbeeld in vennetjes waar nie mand mag komen. Als je een salaman der wil hebben, kan je het best een waterplantje uit een sloot nemen, dan heb je eitjes mee van de salamander en dan loopt hij niet weg. Want als je zo een salamander meeneemt, loopt hij weg. De eitjes leg je dan in een put of vijver. Salamanders eten slakjes, wa tervlooien en wonnen. Als hij iets vangt, laat hij het niet meer los. De vuursalamander heeft een handige manier om zich te beschermen. Zijn huid scheidt vergif af. De gevlekte orchidee. In droge weilanden op vochtige heide en in lichte bossen is de gevlekte orchidee te vinden. Zijn lengte is 15 tot 45 centimeter. Zijn bloeitijd is juni tot juli. De moeraswespenorchidee. Deze plant komt voor in moerassige weiden en in duinvalleien. Zijn lengte is 30 tot 45 centimeter. Zijn bloeitijd is juni en augustus. De keverorchidee. Deze is te vinden in vochtige bossen in in duinvalleien. Zijn lengte is 20 tot 45 centimeter. De bloeitijd valt in mei en juni. Groep 5-6-8. 'De Maatjes'. SroaknrSitiitolder 19

't Duumpje | 1995 | | pagina 19