Telpost en Educatie Het is al weer enige jaren geleden dat de telpost aan de Nieuwesluis inge wijd werd door gedeputeerde mevrouw De Vries-Hommes, in een drachtige samenwerking met dijkgraaf ir. C.J. Almekinders. Destijds deden we U daarvan in Uw lijfblad verslag. Kort daarna werden we steeds meer met onze neus gedrukt op het feit dat alleen vogelaars wisten, waarvoor het houten kruis diende, en zo men al wist dat het iets met vogels te maken had, besefte men in het geheel niet op wel ke unieke plaats men stond. De vogelwerkgroep heeft gemeend hieraan iets te moeten doen door enige uitleg te verschaffen in voor iedere passant begrijpelijke taal. Naast de tekst zijn op schetsmatige wijze de werelddelen Afrika en Europa weerge geven, met hierin de 3 belangrijkste routes waarlangs onze gevederde vrienden hun wereldreizen maken.Tot slot zijn nog een vijftiental bekende soorten weergegeven in een tabel, met de periode waarin en de aantallen waarmee ze passeren. Aangezien er veel recreanten het punt passeren die de Nederlandse taal niet machtig zijn, is de tekst op het bord in vier talen weergegeven. Voor ver taling in het Duits zorgde Jochen Heimann, een lid van onze vogelwerk groep die regelmatig vanuit zijn Cadzandse vakantiewoning onze stre ken doorkruist. Een andere bekende vogelaar, zuiderbuur Walter de Smet zorgde voor de vertaling naar het Frans, terwijl Peter Meininger, weten schapper bij het Rijksinstituut voor Kust en Zee de vertaling naar het Engels voor zijn rekening nam. De tekeningen op het bord zijn gemaakt door huistekenaar Awie de Zwart. Aangezien met de fabricage van zo'n bord hoge kosten gemoeid zijn, deden we een beroep op het provinciaal milieufonds. Begin 1995 werd ons een subsidie toegekend van 2.714,00 waarmee we het grootste deel van de kosten konden dekken. Het plaatsen en stevig bevestigen van één en ander in het dijklichaam is in eigen beheer en voor eigen rekening gebeurd. Hieronder ziet U de tekst zoals die in het Nederlands op het bord staat. Vogeltrek Jaarlijks trekken miljoenen vogels van hun overwinteringsplaats naar hun hroeclgebied en terug, de zogenaamde vogeltrek. West-Europa ligt op de trekroute, die loopt van Afrika via Zuid-Europa naar Noord-Europa én Siberië. Door een combinatie van geografische factoren (b.v. open wateren weers omstandigheden (b.v. wind) komen grote aantallen vogels op enkele plaatsen langs de kuststrook samen (stuwing). Veel vogels volgen in het voorjaar de kustlijn van West-Europa. Bij aanhou dende oostenwinden worden nog meer vogels naar die kustlijn gedreven; hierdoor kan de voorjaarstrek zeer geconcentreerd zijn, soms zelfs mas saal op enkele plaatsen. In het najaar daarentegen vindt de trek over een aanmerkelijk breder front plaats. Eén van die plaatsen waar in het voor jaar vaak grote aantallen vogels voor bij trekken, is de plaats waar u nu staat. Op dit punt kiezen de vogels of ze, met 'de overkantin zicht, de Westerschelcle zullen oversteken, dan wel de kustlijn verder volgen om later het water te kruisen. De voorjaarstrek vindt plaats vanaf januari (als de temperatuur hoog genoeg is) tot ver in juni. Het hoogte punt ligt in de maanden april en mei, als o.a. duizenden steltlopers (zoals rosse grutto) en zangvogels (zoals grcispieper en boerenzwaluw) deze observatiepost passeren Jaap de Hulster. 13

't Duumpje | 1995 | | pagina 13