1» Droge voeten en schoon water Recent is voor ons Westzeeuws- vlaamse landje het walerbeheersings- plan vastgesteld. De redactie vroeg aan een in de streek bekend water schapper hierop enige uitleg te ver schaffen. De materie is dusdanig uit gebreid clat er zelfs een aantal artike len aan gewijd zal worden. Hieronder leest U de eerste bijdrage van de hand van Bram de Keiminck. De hoofddoelstelling van het waterbe heer is voor het waterschap Het Vrije van Sluis de zorg voor voldoende water van goede kwaliteit. Voor de waterkwantiteit betekent dit de zorg voor een goede afvoer van wateroverschotten en een juiste benut ting van zoet water, ofwel geen natte voeten en geen verdroging. Ten aanzien van de waterkwaliteit betreft dit de zorg voor goed water met daarin gezonde en evenwichtige levensgemeenschappen ofwel schoon water. Daarmee worden essentiële maatschappelijke, economische en ecologische belangen gediend. Kernthema in het bereiken van de hoofddoelstelling is het streven naar integraal, samenhangend waterbeheer, en in dit perspectief werken alle belanghebbende overheden en organi saties nauw samen. De taken van het waterschap omvatten dus onder andere het zuiveren van afvalwater en het beheersen van de waterstand. Iedereen in het beheersgebied van het waterschap heeft er belang bij dat deze taken goed worden uitgevoerd. Op onderstaand kaartje is het beheersge bied van Het Vrije van Sluis aangege ven. Waterbeheersplan. Op 1 juli 1990 is de Wet op de water huishouding van kracht geworden. Op grond van deze wet zijn de water schappen verplicht een waterbeheers plan op te stellen. Dit plan beschrijft het beleid en de acties en maatregelen die in de planperiode worden uitge voerd. In het waterbeheersplan komen wat betreft waterbeheer aan de orde: - een beschrijving van de bestaande toestand van de oppervlaktewateren; - de doelstellingen om de waterhoe- veelheden te beheersen en de kwali teit te handhaven of te verbeteren: - de thema- of brongerichte en gebiedgerichte maatregelen om deze doelstellingen te bereiken; - de financiële consequenties van de geplande activiteiten. Het waterbeheersplan is gericht op de jaren 1994 - 1998. Eventueel kan deze periode met 4 jaar worden verlengd. Elk jaar wordt het plan geëvalueerd o.a. door middel van het jaarverslag waterbeheer. Inbedding. Een plan kan alleen maar optimaal functioneren als het is afgestemd op andere plannen. De Zeeuwse water schappen hebben een gezamenlijk beleid geformuleerd op het gebied van de waterhuishouding (integraal water beheer). Dit heeft tegelijkertijd met het opstellen van het Waterhuishoudings plan van de Provincie Zeeland plaats gevonden. De drie Zeeuwsvlaamse waterschap pen hebben vervolgens in nauwe samenwerking hun waterbeheersplan nen opgesteld, uiteraard toegesneden op hel eigen beheersgebied. Daarnaast is er overleg geweest met gemeenten, landbouw-, natuur- en milieuorganisaties en instanties, ter wijl het plan eveneens grensover schrijdend is voorgelegd en bespro ken. In het plan worden bijvoorbeeld acties genoemd die gemeenten moeten ondernemen om ook van hun kant een „schoon watermilieu" te garanderen. Natuurlijk is de waterbeheerstaak van Het Vrije van Sluis ook uw belang. Vandaar dat u in dit artikel als deel van een korte serie kunt lezen welke activiteiten worden ondernomen om voor schoon water en droge voeten te zorgen. De zorg voor droge voeten. In het kader van het waterkwaliteits beheer. beheert het waterschap de afvoer en eventueel de aanvoer van oppervlaktewater zodanig dat de daar bij betrokken belangen voor de land bouw, natuur en recreatie en niet te vergeten voor de bewoners optimaal worden gediend. Het kwantiteitsbeheer richt zich met name op een zo goed mogelijk hand haven van een of meerdere waterpei- 2

't Duumpje | 1995 | | pagina 2