houtwallen, heggen, boomgaarden en erfbeplantingen. Afgaande op de relic ten die er nog zijn, o.a. de Goese Poel bij Nisse, moeten vooral de houtwal len floristisch rijk geweest zijn. We zien er Een- en Tweestijlige meidoorn, Gladde iep, Gewone es, Koebraam, Wilde liguster, Bitterzoet (een houtige liaan). Hondsroos en Heggeroos. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen vinden we onder Breskens (Platteweg, Buizenpolder) nog oude houtwalover blijfselen op elfafscheidingen met oude exemplaren van Kraakwilg, Bindwilg en Schietwilg. Bij Biervliet (Dunnéweg) staat nog een majestueu ze Kraakwilg en in de akkers aan de Zandstraat bij Philippine een rij oude schietwilgen. Vier oude Kraakwilgen staan in een dijktalud bij Tragel-Oost (onder Oostburg) en een oude opgaan de Gladde Iep aan de Beoosten Blijsestraat te Axel. Spontane opslag van wilgen zien we langs oude kreken, zoals bij het Groot Eiland, met Grauwe wilg en Gewone vlier. Langs de Kreek weg (Braakman) staat in het dijktalud Grauwe wilg, Aalbes en Rosa nitidula. Hier en daar komen op dijken nog relictbeplantingen voor van oude Hollandse iepen, meest van Ulnus hollandica 'Belgica*. Uit oog punt van cultuurhistorie en land schapsbeeld zijn deze van groot belang, want vele monumentale iepen zijn de laatste decennia door de iep ziekte geveld. Ook de kleibossen, waarvan er in België nog een enkele bewaard is gebleven, moeten rijk zijn geweest aan boom- en struiksoorten. Hier vinden we nog de laatste exemplaren van de Steeliep die elders in het kustgebied van Nederland en België is uitgestor ven. Evenals de Gewone es. Gladde iep en Zwarte els heeft de Steeliep de tijd door eeuwenlang hakhoutbeheer overleefd (Vortebossen nabij Win- gene). Schaars zijn de oorspronkelijke begroeiingen van de oude polder- en zeedijktaluds. Hier groeien soorten als Eenstijlige meidoorn. Gladde Iep, Koebraam en wilde rozesoorten. De Biesbosch is een waardevol genen- gebied voor smalbladige wilgesoorten als Schietwilg, Kraakwilg, Bindwilg, Amandelwilg, Katwilg en Bittere wilg. Ze komen voor in de oude grienden (wilgehakbossen) en langs voormalige natuurlijke kreken waar ze soms breed zijn uitgegroeid. Nog steeds bijzonder rijk aan vooral struiksoorten zijn de duinen, die in Zeeland kalkrijk zijn met allerlei over gangen naar kalkarm. De duinen bij Haamstede behoren tot de breedste van Nederland. Struwelen in alle sta dia van ontwikkeling zijn hier te vin den, met vele inheemse soorten. Karakteristieke soorten van het duin struweel zijn Duindoorn. Wegedoorn, Wilde kardinaalsmuts. Wilde liguster, Zuurbes. Wilde kampeifoelie. Kruip wilg, Gewone vlier. Egelantier, Egelantier Duinroosje, Hondsroos en de zeer zeldzame Viltroos en Gladde struweel roos. Bij de Groese Duintjes geven overgangen naar de duinen fraaie kwelmilieus te zien met Grauwe wilg, Bindwilg en Duindoorn. Opmerkelijk zijn bij klein Valkenisse (binnenduinrand bij Zoutelande) enke le Wilde kardinaalsmutsen met bijna 1 meter stamomvang. Plaatselijk zijn kleinschalige landschappen bewaard gebleven op de overgangen naar de binnenduinrand en de binnenduinrand zelf, zoals de Kievittepolder bij Het Zwin, de Manteling op Walcheren en de vroongronden (afgevlakte binnen- duinen bij Haamstede en Renesse. Vooral in de omgeving van Haam stede zijn nog vele houtwallen aanwe zig met autochtone bomen en struiken. De zogeheten elzenmeten liggen op de plaats waar van nature op vochtige plaatsen en als beekbegeleidend bos, elzen, wilgen en berken gestaan moe ten hebben. Omdat er plaatselijk kwel water aan de oppervlakte komt, groei en er soorten als Grauwe wilg, Rossige wilg. Amandelwilg, Schietwilg, Zachte berk, Gewone es, Zwarte bes en Aalbes. Curieus zijn de struweelachtige begroeiingen van Zomereik en Zachte berk zoals bij Domburg. Het betreft veelal zeer oude populaties en individuen. Op de zandgebieden in Zeeuws- Vlaanderen bij Hulst en Axel en aan grenzend België bij Moerbeke komen vrij veel bospercelen voor. Ofschoon het grotendeels om oude bosplaatsen gaat zijn ze doorgaans arm aan oor spronkelijke inheemse bomen en strui ken omdat ze sterk op houtproduktie met een snelle omloop gericht zijn. Hier en daar zien we Wilde kamper foelie, Sporkehout. Brem, Braam soorten en Zachte berk. Bij Koewacht is een klein maar goed bewaard broek- bos met o.m. Zwarte els. Gewone es, Bindwilg, Zwarte bes. Bitterzoet en Rosa obtusifolia. Soms kan ook een enkele boom in het landschap interessant zijn zoals een Gladde iep. Kraakwilg of Bindwilg die vermoedelijk nog van oorspronkelijke populaties afkomstig zijn. In de mees te gevallen betreft het echter cultuur- variëteiten. zoals van de Hollandse iep en de Hollandse linde op de oude dij ken, die van grote cultuurhistorische betekenis zijn. Ook de linde die voor kasteel Westhove in Oostkapelle staat en waarvan wordt aangenomen dat het de oudste boom van Zeeland is, moet meer dan 200 jaar geleden als stekje of jonge boom zijn ingevoerd. Het is een Hollandse linde (Tilia x vulgaris), die in Zeeland van nature niet voorkomt. De boom is een kruising van de wèl autochtone zomer- en winterlinde 5

't Duumpje | 1995 | | pagina 5