In Memoriam De volgende morgen las ik het doods bericht in de krant: Van 't Westeinde (zo werd hij altijd door ons aangespro ken, de voornaam wordt hier gewoon tegetrouw bij een ouder persoon niet genoemd) was op 27 augustus uit ons midden weggenomen. Alhoewel ik van de zonen Petrus en Cor gehoord had dat hij de laatste tijd bij lange niet meer de oude was, was ik geschokt door de onheilstijding. Hij was voor mij altijd een sympathiek en introvert persoon; iemand die jaren lang - in een fotoalbum van 1980 zie je hem al aan het werk - 's winters trouw hielp met knotten en snoeien. Weliswaar niet meer in de bomen; 'Joa Sjoak, das voo de joenge garde wor\ zei hij dan bijna verontschuldi gend. net alsof dit van hem op die leeftijd (in de tachtig) nog verlangd werd. Hij maakte zich verdienstelijk door het opruimen van het snoeihout of met 'musteren', en dan kon hij Dikwijls kwamen dan de verhalen los van het 'troenk'n kapp'n' van vroeger: hoe bij opbod door een notaris 'k kwop'n troenk'n (het ge waai van een bepaald aantal knotbomen) verkocht werden. Hoe de ouderen het ge waai kapten met kapmessen, en hoe de 'joengers' het hout 'eff'n mosl'n legg'n', waarna volgens vaste regels (o.a. enige dikke 'knippels' onderin) gemusterd werd. Als er staken geplant werden, was het steevast: 'Schone in de reke wor' en dan keek hij de rij langs of ze wel net jes in het gelid stonden. 2 Jaar geleden, hij was toen al 85, is hij er tot zijn grote spijt wegens zijn gezondheid mee moeten stoppen. Hij had het naar zijn zin bij ons, want thuis zitten was niets voor hem: 'Sjoak, t'is wa wö, de muur'n komm'n op j'af' zei hij dan. Van 't Westeinde was één der laatsten van een generatie, die al het handwerk op en rond de boerderij heeft doorge maakt, en daardoor ontzettend veel ervaring en handigheid had opgedaan, en niet in het minst door hard werken: het knotten en snoeien van ons is daar bij vergeleken maar kinderspel. Op 30 augustus hebben we in de kerk en op het kerkhof van de Groe afscheid van hem genomen. De tekst van de bidprentjes was treffend, maar vooral de tekeningen erop ontroerden me: een boerderij in een heiige achter grond met vooraan een zeer oude. door weer en wind neergebogen knot- boom. Voor mij symbolisch voor Van 'l Westeinde. Op het andere bidprentje ook weer in dezelfde achtergrond een toren (die van de Groe met op de voorgrond een aantal mooie knotbo men. Ook hier weer de symboliek: de kerk, waaraan hij zo trouw was. en de natuur, waarin hij zo trouw werkte. Het zal op 31 december een raar gevoel zijn dat ik hem niet meer hoef op te bellen om hem te feliciteren: hij verjaarde, net als schrijver dezes, op "ouw'jaor." Ik hoop dat de door zijn overlijden veroorzaakte leegte binnen zijn familie en ook binnen 't Duumpje opgevuld kan worden door de nagedachtenis aan hem die altijd zo trouw, bescheiden en onbaatzuchtig een groot aantal taken verrichtte. Sjaak Herman. Maart 1982. Op de Golepoldersedijk. toen nog geen eigendom van Petrus. Links staand Van 't West einde, met verder Reggie Corijn en zittend rechts Petrus en mijn moeder, die wafels gebracht heeft ter versterking van de inwendige mens. 7

't Duumpje | 1995 | | pagina 7