Omgang met de natuur en de Wet Ringterug- meldingen Inleiding In alle streken in Nederland zijn et- mensen doende na te gaan of men ver antwoord omspringt met de vogelwet, of er niet gejaagd wordt op bescherm de vogels etc. Vroeger heeft ons aller Petrus van 't Westeinde deze taak ja renlang verricht, maar nu wordt de taak in Breskens en omstreken waar genomen door Fred Schenk, in het dagelijks leven medewerker van Het Zeeuws Landschap. In het hieronder volgende stukje vertelt hij meer over het werk van de controleur. Werkzaamheden Sinds 1980 ben ik actief als controleur Vogelwet en belast met de opsporing van overtredingen ten aanzien van de Vogelwet 1936. Momenteel is er een nieuwe Flora- en Faunawet in de maak. Het concept van de wet, waarin de Vogelwet 1936, de Jachtwet, de Natuurbeschermingswet voor wat be treft de soortenbescherming en de Wet Bedreigde Uitheemse dier- en planten soorten zijn gebundeld, ligt op dit moment bij het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. (LNV). Wanneer en in welke vorm die wet in werking zal treden, is op dit moment nog niet bekend. Nieuwe opzet Na een stille periode is er dit jaar een aanzet gemaakt het korps controleurs weer nieuw leven in te blazen. Ten eerste moest men in verband met de nieuwe Politiewet opnieuw examen afleggen om op te mogen treden als Buitengewoon OpsporingsAmbtenaar. Krachtens de nieuwe wet was het noodzakelijk opnieuw examen te doen om de de opsporingsbevoegdheid te behouden. Landelijk zijn er nu nog 60 controleurs actief, die naast uitvoering van de Vogelwet nu bovendien moe ten controleren of de Natuurbe schermingswet adequaat gehanteerd wordt. De controleurs maken deel uit van de Algemene Inspectie Dienst van het Ministerie van LNV. Samenwerking Wat voor rol kunnen leden van de ver schillende lokale werkgroepen spelen in de wetshandhaving Omdat leden van bijvoorbeeld vogel- werkgroepen veelvuldig in het veld zijn, beschikken zij meestal over een grote veldkennis. Daardoor weten ze in het algemeen wat er in "hun'" terrein gaande is. Ze hebben meestal feilloos in de gaten of er vogels worden gevan gen, vergiftigd of dat andere illegale activiteiten plaatsvinden. Als men in zo'n geval iets waarneemt (ook het uitsteken van beschermde planten en het vangen van kikkers en salamanders is strafbaar) kunt U con tact opnemen met ondergetekende, die dan de noodzakelijke maatregelen zal treffen om de gemelde misstanden in de toekomst te voorkomen. Het behoeft geen betoog dat ook U als privé-persoon contact kunt opnemen indien U zaken waarneemt die niet door de beugel kunnen. Fred Schenk Controleur Flora en Fauna Oude Rijksweg 38 4511 HW Breskens telefoon: 0117-38 29 57. Scholekster Ringnr. London, FV 30219 Geringd 20 november 1976 Plaats Wolferton, Kings Lynn, Norfolk, Groot Brittannië Geslacht/leeftijd onbekend. Dood aangetroffen 30 december 1995 op de zandplaat bij DOW Chemical Haven. Geschatte leeftijd 3 kalen derjaren. Ring erg gesleten. Afstand van ringplaats 278 km. Kokmeeuw Ringnr. Kaunas ..360695 Geringd als nestjong 16 juni 1991. Plaats Daugai, Alytus Litauen/U.S.S.R. Ring afgelezen te Breskens op 11 december 1995. Afstand van ringplaats 1432 km. Melder Petrus van 't Westeinde. Kokmeeuw Ringnr. Helsinki ST092960 Geringd als nestjong op 22 juni 1994 Plaats Hoytiaisen Kanava, Joensuu Kuopio, Finland. Geslacht en leeftijd onbekend. Aangetroffen door Arnold de Poorter te Cadzand-Bad op 24 augustus 1995. Botul isme-slachtoffer. Afstand van ringplaats 2013 km. Bergeend Ringnr. Arnhem .6081327 Geringd op 18 september 1995 in eerste levensjaar door dhr. A.H.N. Schaap te Oostkapelle op de slikken bij Ritthem. Aangetroffen op 21 november 1995 door Eric Marteijn op het strand bij de Zwarte Polder.Vogel was reeds enige tijd dood. 11

't Duumpje | 1996 | | pagina 11