Droge voeten en schoon water (3) In beide vorige Duumpjes kon U van de hand van Bram de Keuninck al lezen over dit onderwerpHet eerste artikel ging over de droge voetenhet tweede behandelde schoon water. In dit artikel gaat hij verder in op een tamelijk nieuwe taak die de water schappen dienen te behartigen, name lijk hetintegraal waterbeheer.' De notie 'integraal' wordt verklaard uit het feit dat waterbeheer niet langer de zorg van waterschappen alleen is. Andere overheden en organisaties heb ben eveneens belang bij een goede uit voering van waterschapstaken. Zo zijn maatregelen om luchtverontreiniging terug te dringen eveneens van belang voor de waterkwaliteit. Alle belang hebbende overheden en organisaties dienen samen te werken om bepaalde projecten uit te voeren en te laten sla gen. In het waterbeheersplan van het water schap worden twee hoofdrichtingen onderscheiden om te komen tot water- beheersmaatregelen: - de thema- of brongerichte benade ring waarbij diverse deelgebieden/- onderwerpen van het waterbeheer zelfstandig worden belicht, zoals beknopt is beschreven in vorige arti kelen en - de gebiedsgerichte benadering, waarbij een integrale, systeemge- richte benadering van aandachtspun ten en knelpunten leidt tot het for muleren van diverse uit te voeren projecten in het waterbeheer in het beheersgebied van het waterschap Gebiedsgerichte benadering In het onderstaande worden een aantal integrale, dat wil dus zeggen gericht op zowel waterkwantiteit als water kwaliteit, gebiedsgerichte projecten aangegeven die in de planperiode 1994-1998 een hoge prioriteit krijgen. De projecten zijn gericht op het treffen van beheersmaatregelen ten behoeve van de functievervulling en kunnen afhankelijk van de betrokken belangen plaatsvinden in samenwerking met andere instanties en particuliere be heerders. In gebieden waar sprake is van landin richtingsprojecten is en wordt aanslui ting gezocht, zowel in de voorberei- ings- als uitvoeringsfase. Integrale gebiedsgerichte projecten in het waterschapsgebied zijn: - ontwikkeling van een integraal watermeetnet; - aanleg van natuurvriendelijke oevers; - peilaanpassingen; - doorspoeling van watersystemen; - natuurontwikkeling; - verbeteren van waterbeheersing: - sanering van afvalwaterlozingen; - recreatief medegebruik; - onderzoek naar mogelijkheden van visstandbeheer. Ontwikkeling van een integraal watemieetnet Om een samenhangend waterbeheer te ontwikkelen is het essentieel dat een integraal watermeetnet wordt opgezet. Diverse objecten worden aangepast en van een automatisch werkend sturings-, alarmerings- en gegevensverkingssys- teem voorzien. Een bijkomend voor deel is dat bijvoorbeeld per (hoofd)- afwateringsgebied water- en stofbalan- sen kunnen worden opgezet om (toe komstige) beleidsbeslissingen gefun deerd te kunnen onderbouwen. Aanleg van natuurvriendelijke oevers In een vorig artikel in dit blad is reeds uitgebreid stilgestaan bij het hoe en waarom van het aanleggen van natuur- en onderhoudsvriendelijke oevers in kreekgebieden en verbindingszones. In de planperiode zijn onderstaande natuurvriendelijke oevers voorzien of reeds gerealiseerd: - kreekranden van de Nieuwerkerkse Kreek; - verbindingszones tussen De Reep en de Baarzandse Kreek; - de Gaternisse Kreek; - verbindingszones in de Oranje- en Hoofdplaatsepolder en - projecten samenhangend met landin richtingsprojecten IJzendijke- Hoofdplaat, Ponte, Aardenburg en Herinrichting Kust West Zeeuwsch- Vlaanderen. Peilaanpassingen Veel natuurgebieden in het beheersge bied van het waterschap ontlenen hun waarden voor een groot deel aan levensgemeenschappen die afhankelijk zijn van hogere waterstanden en dan vooral in de overgangen van zoet naar zout, hetgeen betekent dat gedurende een deel van het jaar de grondwaters tand binnen het bereik van de wortel- zone moet liggen. Als dit niet meer het geval is, heeft dat gevolgen voor de vegetatie. Alvorens peilaanpassingen worden uitgevoerd, dienen nieuwe peilbesluiten te worden vastgesteld. Peilaanpassingen worden voorzien in - het onderbemalingsgebied 'De Knokkert', - de Baarzandse Kreek en - het reservaatsgebied Oudelandse Polder. 12

't Duumpje | 1996 | | pagina 12