Doorspoeling van watersystemen Projecten voor het doorspoelen van watersystemen zijn voorzien ten aan zien van - de overstortlozingen in de Tragel vaart te Oostburg; - de Zoutepolders nabij Biervliet; - de koppelleiding tussen Nieuwer- kerkse Kreek en Schoondijkse Vaart. Natu uron twikkeling Sommige natuurontwikkelingsprojec ten zijn inmiddels gerealiseerd of de uitvoering ervan zal in de nabije toe komst plaatsvinden: - de herinrichting van het Voorland Nummer Eén; - het reservaatsgebied De Blikken en - de A2-Groen structuur van het Passageulegebied. Over het eerste project heeft U reeds een aantal malen in dit blad kunnen lezen. De laatste twee projecten zullen in een wat later stadium uitvoeriger in dit blad aan de orde komen. Verbetering van waterbeheersing In principe kan het Passageule-project deels ook tot deze categorie worden gerekend. Ter verbetering van de waterbeheersing van het hoofdafwate- ringsgebied Cadzand is in dit kader het het aanleggen van een spuiboezem in de Willem Leopoldpolder gepland. Sanering van afvalwaterlozingen Project De Biezen/Valeiskreek Dit gebied ten zuidwesten van Aardenburg is als kerngebied binnen de Ecologische Hoofdstructuur aange wezen. In het Provinciaal Waterhuis- Recreatief medegebruik In het laboratorium onderzoekt men watermonsters. Zo wordt de kwaliteit van het water in kaart gebracht. houdingsplan is aan het krekenstelsel de hoofdfunctie natuur toegekend, ter wijl de rest van het gebied de hoofd functie landbouw heeft. Dit gebied is tevens in het beleidsplan voor het Euregio Krekenproject en als bodem- beschermingsgebied in het provinciaal Intentieprogramma bodembescher- mingsgebieden opgenomen. Uit het vorenstaande blijkt welke grote ecolo gische waarde aan deze omgeving wordt toegekend. Het feit dat woningen en bedrijven in dit gebied nog op oppervlaktewater of in de bodem lozen, is hiermee niet in overeenstemming. Als gevolg van deze lozingen worden bodem, grond en oppervlaktewater belast met veront reinigende en vermestende stoffen, hetgeen in bodembeschermingsgebie- den ontoelaatbaar wordt geacht. Hierdoor is het noodzakelijk dat door de Gemeente Sluis-Aardenburg en het waterschap riolerings- en zuiverings- technische werken worden gereali seerd. Recreatief medegebruik Het landelijk gebied vormt een belangrijke functie voor de openlucht recreatie. Als beheerder van een groot deel van het buitengebied kan het waterschap een belangrijke bijdrage leveren aan de recreatieve mogelijkhe den. In het waterschapsgebied is al op diverse plaatsen meegewerkt aan ini tiatieven op dit gebied. Zo is er een kanoroute met de nodige aanlegvoor- zieningen tot stand gekomen, langs diverse kreken kan er vanaf goede stekken worden gevist en de zeewe ring biedt prachtige wandel- en fiets- mogelijkheden. In de komende tijd zal in overleg met gemeenten en recreatie-organisaties een verkenning plaatsvinden van ver dere mogelijkheden voor recreatief medegebruik van de waterschapsei gendommen. Hierbij kan ondermeer worden gedacht aan uitbreiding van de bestaande kanoroute, het bevorderen van natuurgerichte recreatie of het uit zetten van wandel- en ruiterroutes. Onderzoek naar visstandbeheer Visstandbeheer richt zich op het berei ken van een gezonde en aan het locale ecosysteem aangepaste visstand. Visstandbeheer betreft onder meer onderzoek, regelgeving voor bevis sing, inrichting van het viswater, her introductie van verdwenen soorten, uitzetten en/of wegvangen van vis en het scheppen van mogelijkheden voor vismigratie. In het waterschapgsgebied werd tot nu toe, behoudens door locale hengel sportverenigingen in gang gezette zaken, weinig aan visstandbeheer gedaan. In de komende planperiode zal worden bezien of er mogelijkheden zijn één en ander meer planmatig op te zetten. Hierbij kan onder meer worden aangesloten bij het onderzoek naar de mogelijkheden voor intrek van glasaal. In de planperiode zal in de Stierskreek een visstandonderzoek worden uitge voerd. Financiële consequenties De kosten die het waterschap moet maken ter uitvoering van de vele in planperiode van het waterbeheersplan genoemde acties, maatregelen en gebiedsgerichte projecten, worden zoals bekend gedekt door de omslag- heffing voor de traditionele beheersta ken en de verontreinigingsheffing voor wat betreft het waterkwaliteitsbeheer. Kortom: Schoon water(beheer) kost geld, veel geld. Bram de Keuninck. 13

't Duumpje | 1996 | | pagina 13