Het uilennest 1 In de schuur hadden de uilen een nest gemaakt en jongen uitgebroed. Ze zaten nu kort bij de voedselbron. Het werd door de jongens ontdekt door het geluid van de jonge uiltjes. Vlug wer den de jongen uit het nest gehaald, triomfanlelijk naar de woning gebracht en in 'de keete' neergezet. De jonge uilen tippelden door het vertrek en als jongens vermaakten we ons met de nieuwe aanwinst, het was een bijzon derheid. Deze pret duurde echter niet lang en wel tot vader thuis kwam. Hij was zo kwaad dat we het uilennest gestoord hadden. Direct moesten we een 'stêên- mande' uit de schuur halen en er met wat hooi een nest van maken. De jonge uilen gingen in de mand en de mand werd opgehangen op de plaats waar ze vandaan kwamen. Daar kon het ouderpaar zich weer over de jon gen ontfermen. Het uilennest 2 In het woonhuis waren 2 schoorstenen, een in de voorgevel, dat was het kortst bij de schuur en een in de achtergevel. Boven op de schoorstenen was een torentje met een vlaggetje en een windwijzer erop. Het regende niet in de schoorstenen. De schoorsteen in de voorgevel werd intensief gebruikt met het branden van de kachel in het ach terhuis, de woonkamer, en bij tijd en wijle bij het branden van de kachel in de voorkamer, onze zitkamer. De schoorsteen in de achtergevel werd niet gebruikt, hier brandde nooit een kachel, hoewel dat wel mogelijk was. Op de zolder was een gat in de schoor stenen die waren afgesloten met een luik en dichtgeplakt met doek tegen het tochten. Die opening had een veel zijdig doel. - Je kon op de zolder ook een kachel branden; - het gat kan gebruikt worden om de schoorsteen te vegen en - er zaten ijzeren bouten in, die gebruikt konden worden om ham men van slachtvarkens en runderen op te hangen om in de schoorsteen te roken tot rookbillen. Het was al een poos opgevallen dat op de grote zolder in de schoorsteen waar niet gestookt werd gescharrel en geluid was waar te nemen. Zouden dat muizen zijn of wat anders? We wilden eens weten wat er daar gebeurde. Het voorhangsel en het lui!: werden ver wijderd en je kon in de schoorsteen kijken. Tot onze verbazing kwamen we tot de ontdekking dat er op de ijzeren staven een uil en nest was gebouwd. Er was gebroed en er lagen jongen in. Een geweldige stank kwam uit de schoor steen. In deze afgesloten ruimte was de luchtverversing nihil en de afstand tot boven de schoorsteen was zeker wel 6 meter. Dan nog de braakballen van de onverteerde resten van de uilen. Waar kwamen die terecht? Het zal voor de uilen wel een hele toer geweest zijn om van boven naar bene den en omgekeerd te geraken. Al met al hebben we vlug het luik in het gat afgesloten en verder alles goed dicht geplakt voor de tocht en ook voor de stank van de uilen. De heer Edial Dekker Zuidzandsestraat 16 Oostburg 88 jaar jong. Hooibeestjes gevraagd. Het Hooibeestje was vroeger een alge meen vlindertje, dat in geheel Zeeuws- Vlaanderen te zien was. Tegenwoordig blijkt dit vlindertje een stuk zeldzamer te zijn, in 1995 zijn er slechts enkele gezien. Nu willen we graag weten waar er nog populaties van deze vlinder te vinden zijn in Zeeuws-Vlaanderen. Het Hooibeestje vliegt vanaf half mei tot begin oktober. Meestal zijn ze te vinden in graslanden, duinen, op dij ken en bermen. Het Hooibeestje is in vergelijking met andere dagvlinders erg klein. Met dichte vleugels is de ondervleugel grauw/bruin en de bovenvleugel roestbruin/oranje. In de bovenvleugel zit bovendien een zwarte stip, met daarin een wit stipje. Als U in 1996 een Hooibeestje mocht zien, zouden we het op prijs stellen indien U dit doorgaf aan: Alex Wieland IJsbaanstraat 9, 4537 PH TERNEUZEN Tel. 0115-618130. E-mail: S_A_WIE- LAND@IAHLVLP.AGRO.NL of Eddie Taelman: 0114-311362 of Joop de Bakker: 0114-690482. 15

't Duumpje | 1996 | | pagina 15