Korte berichten Milieuwerkgroepwie doet er mee? De milieu werkgroep van 't Duumpje is een enthousiaste maar kleine werk groep die het onderdeel milieu voor haar rekening neemt. De groep roept bij deze geïnteresseerden op om zich bij haar aan te melden. Wie is er geïn teresseerd in milieuzaken van de eigen omgeving en wil daar een steentje aan bijdragen? Waar houdt de werkgroep zich mee bezig en wat heeft de werkgroep het afgelopen jaar gedaan? We hebben ons bijvoorbeeld bezig gehouden met de 'varkens'invasie in de gemeente Oostburg. Er zijn 6 aan vragen voor vestigen van varkenshou derijen ingediend, waar wij. alsmede een aantal omwonenden, bezwaren tegen naar voren hebben gebracht. In West Zeeuws-Vlaanderen heeft deze zaak nauwelijk aandacht gekregen, in tegenstelling tot in Oost Zeeuws- Vlaanderen (met name de gemeente Hontenisse, die zelfs het NOS-jour- naal haalde). Er wordt ook samengewerkt met de planologiewerkgroep over het onder werp Duurzaam Veilig. De overheid wil in West Zeeuws-Vlaanderen de verkeersveiligheid verhogen en binnen afzienbare tijd met de uitvoering beginnen. De samenwerking van beide werkgroepen heeft inmiddels al geleid tot het aanbieden van een eigen visie van 't Duumpje over Duurzaam Veilig aan gedeputeerde Hennekeij. Ook zijn inmiddels een tweetal 'eco- teams' opgezet. Ecoteams zijn kleine groepjes huishoudens die zo milieu vriendelijk mogelijk met afval, gas, electra en water proberen om te gaan. Het gaat met name om een stukje bewustwording: als consument valt er nog veel 'winst' te behalen. Door het milieu minder te belasten is het vaak ook mogelijk de portemonnee te spa ren. Een ander aandachtspunt is de relatie met de gemeenten in West Zeeuws- Vlaanderen. Op welke wijze kunnen gemeenten en milieuwerkgroep elkaar op milieugebied bijstaan en samen werken. Dit onderwerp staat nog maar pas in de 'steigers' dus alle hulp is welkom. Excursies proberen we ook te regelen. Er kan gedacht worden aan bezoekjes aan rioolwaterzuiveringen, aan land bouwers die telen op bio- dan wel eco logische wijze, aan vuilstorten etc. Geïnteresseerd geraakt door het bo venstaande? U kunt zich aanmelden bij Rob Keizer (0117-45 28 80) of Rein Coster (0117-49 27 48). Verslag wilgenknotten op de Krinkeldijk te Oostkerke- Damme. Zaterdag 10 februari 1996 was een heuglijke hoogdag voor de beide natuurverenigingen 't Duumpje uit West Zeeuwsch-Vlaanderen en Na tuurreservaten afdeling Damme. Op de oude middeleeuwse zeewering werden 35 majestueuze knotwilgen van hun zware vracht bevrijd, 't Duumpje was met ruim 15 medewer kers op post onder de bezielende lei ding van de oude getrouwen Sjaak Herman, Ward de Brabandere en Petrus van 't Westeinde die allen genoten van dit authentieke Vlaamse boerenland. De veedrinkpoel in de weide was nog gans toegevroren. Er waren zelfs nog schaatsers op de Damse vaart op deze eerste zachte dag na deze heerlijke schaatsperiode. Mezen en winterkoninkjes hielden ons gezelschap. Overvliegende kol- en rietganzen zochten hun pleisterplaat sen op. Petrus van 't Westeinde wist de roep van de kleine rietgans zo te verwoorden: hak-hak, kak-hak-hak. Onze voorzitter Guido De Laender vergastte ons met een smakelijk stuk Damse appeltaart en iets te drinken. De Zeeuwen hebben 's middags, op de weiden hun lunchpakket aangespro ken. De struiken, het braamstruweel, de mei- en sleedoorn werden intact gela ten voor de kleine zangvogels. De dijkgraaf van de Zwinpolders, de heer Jean Vandepitte kwam ons werk bekijken en was verbaasd over zoveel deskundigheid. De grote groep van ±30 landschapsverzorgers heeft uitste kend werk verricht. Tussen het kappen en sleuren door werd van gedachten gewisseld over vogels, de deugddoende beïnvloeding van de open ruimte met zijn naar verre horizont uitdeinende polderweiden. Vooral het plan "Boomkikker' heeft hier in Damme, in de weiden omheen de Damse Vaart, een sterke werking op gang gebracht. Dit jaar staan min stens zeven nieuwe amfibieënpoelen op stapel. Om 17.00 uur werd gestopt met wer ken. Het was een enige beleving, een stimulans om samen verder te doen, uit liefde voor onze Zwinstreek, met één natuur en geschiedenis, te waarde vol om er onverschillig in te berusten. Dank aan alle aanwezigen. Werner Demuynck, St. Kwintensstraat 13, B 8340 Oostkerke-Damme. Tel.: 00-32-50-605731. Nieuws van het Zwin In 1995 ringden de medewerkers van het Biologisch Station 3.780 vogels van 82 verschillende soorten. Inte ressant, hetzij door hun aantal, hetzij door het feit dat het vrij zeldzame vogels betreft, zijn de volgende soor ten: 14 zwarte ruiters, 8 witgatjes, 7 waterpiepers, 48 oeverpiepers, 27 vuurgoudhaantjes, 578 zwartkopgras mussen, 275 roodborstjes, 109 fraters, 5 ijsgorzen, 12 strand- en 6 boomleeu weriken, 13 sperwers en 1 bruine bos- zanger. Verder zijn er enige interessante terug meldingen van in 't Zwin geringde vogels: - een tuinfluiter in Marokko; - een zwartkopgrasmus in Algerije; 16

't Duumpje | 1996 | | pagina 16