Ontpoldering. De verdieping van de Westerschelde heeft buiten natuur- en visserijorganisaties weinig aandacht getrokken. De gevolgen van de verdieping des te meer! Functie Omdat de Westerschelde tot de be langrijkste natuurgebieden van Europa behoort, moet het natuurverlies ge compenseerd worden. Schorren en slikken zijn voor ons Zeeuwen een normaal verschijnsel, maar in Euro pees verband zijn ze erg zeldzaam. Honderdduizenden watervogels, rosse grutto's, scholeksters, zilverplevieren, zijn ervan afhankelijk wat hun voed selvoorziening betreft. En als je uit Siberië komt en je moet nog verder naar Afrika om daar de winter door te brengen, zijn dit soort tussenstops van cruciaal belang. Voorzichtig omsprin gen met de Westerschelde is dus geen overbodige luxe. Onderbelicht Dit grote natuurbelang is in de discus sie over het natuurherstelplan voor de Westerschelde onderbelicht gebleven. Alle aandacht was gericht op het feno meen ontpoldering. Jammer, want er staat voor de natuur veel op het spel. Maar dat niet alleen. Voor de recreatie langs de kust van West Zeeuws- Vlaanderen ging er een schitterende kans verloren. Een tweede Zwin ten oosten van Cadzand, waarom niet? Koppeling Aan de verdieping van de Wester schelde behoort een volwaardig na tuurherstelplan gekoppeld te zijn. Zonder een goed herstelplan zal de waarde van een van de belangrijkste natuurgebieden van Europa afne men. Het voorstel van het dagelijks bestuur van het Bestuurlijk Overleg Westerschelde (BOW) is voor de Zeeuwse natuur- en milieuorganisa ties dan ook onacceptabel. Dit voor stel aan de minister bestaat uit enke le marginale maatregelen: het aan leggen van een leidam bij het Zuid gors, het opspuiten van een vogelei land en het inrichten van een bin nendijks natuurgebied bij Ritthem. Naar onze mening is een herstelplan een verplichting voortkomend uit het verdiepingsverdrag, het com pensatiebeginsel en het beleidsplan Westerschelde. Het voorstel is zo doende in hoge mate strijdig met het beleid dat door de verschillende overheden vertegenwoordigd in het BOW eerder is onderschreven. Het voorstel wordt vooral gemoti veerd door het geringe draagvlak. Naar onze mening is dit slechts ten dele het geval: voor natuurherstel in brede zin is wel degelijk draagvlak, en voor het gebrek aan draagvlak in dit specifieke geval is het DB BOW in hoge mate zelf verantwoordelijk. Het gebrek aan draagvlak werd eer der veroorzaakt door de gekozen procedure dan door de herstelmaat regelen zelf. Natuurwaarde Westerschelde De Westerschelde is het enige overge bleven estuarium in de Delta en kent nog een grote mate van natuurlijkheid. De Deltawerken hebben van een breedvertakte estuariene Delta een ge- compartimenteerd gebied gemaakt. Vanuit natuuroogpunt is dit een bij zonder groot verlies. Grevelingen, Veerse Meer, Markiezaat en Kram mer-Volkerak zijn nu binnenmeren, die op zich natuurwaarden kennen, maar deze zijn zonder meer aanzien lijk minder waardevol dan de slikken en schorren van voor de Deltawerken. Het ontstaan van de Voordelta kan dit verlies aan getijdegebied maar in zeer geringe mate compenseren. Vandaar dat momenteel de Wester schelde als meest waardevol onderdeel van het hele Deltagebied beschouwd moet worden, waarin de van nature in de Delta voorkomende overgang van zout naar zoet nog aanwezig is. De Westerschelde is een 'wetland' van internationale betekenis door het voor komen van grote aantallen watervo gels, waarbij de wetlandnorm voor verschillende vogelsoorten vele malen wordt overschreden. Voor honderddui zenden vogels is de Westerschelde een onmisbare tussenstop in de jaarlijkse trekroute die loopt van ver in Siberië tot aan de kust van Afrika. Ook voor vissen is de Westerschelde een belangrijke kraamkamer. Het is buitengewoon betreurenswaar dig dat deze grote natuurbelangen, ondertussen op vele plaatsen en in vele beleidsplannen verwoord, in de dis cussie over ontpolderen een onderge schikte rol spelen. De verdieping van de Westerschelde heeft duidelijk beschreven negatieve gevolgen voor de natuurwaarden. De herstelmaatregelen die worden voor gesteld, compenseren nauwelijks meer dan niets van het verlies aan schor, slik en ondiep water. De projecten strekdam Zuidgors en vogeleiland Hooge Springer staan op gespannen voet met het uitgangspunt van het behoud van natuurlijkheid van de Westerschelde. De realisatie van deze projecten betekent geen natuur herstel. Het binnendijkse project bij Ritthem draagt niet direct bij aan het compenseren van natuurverlies in de Westerschelde. Al met al zijn er bij de drie voorgestel de projecten vanuit natuuroogpunt de nodige kanttekeningen te plaatsen. Het voorstel van het DB betekent een onacceptabel negeren van het grote natuurbelang van de Westerschelde. Bestaand beleid Een natuurherstelplan Westerschelde is een verplichting voortkomend uit het verdiepingsverdrag. In dit verdrag is ook opgenomen dat België voor het natuurherstelplan 44 miljoen gulden beschikbaar stelt. In het Nederlandse overheidsbeleid is 2

't Duumpje | 1996 | | pagina 2