held bessen. Wanneer er zoals in Sluiskil en Sas van Gent een groep van 30 ex. in je bessenstruik landt, is het snel gedaan met de bessen. In de bloemenbuurt in Terneuzen was een clubje enkele dagen aanwezig. (grafiek 2). Deze vogels hielden zich meestal op bij een bessenstruik nabij een school. Een mannetjesmerel moest ook de winter doorkomen met deze bessen en daarom probeerde hij deze Pestvogels weg te jagen. Af en toe splitste de groep zich om zich te ver spreiden over de rest van de buurt. De Pestvogels foerageerden op besjes (Vuurdoorn, Gelderse Roos, Cotanias- ter, Liguster en Indische kers), roze- bottel en fruit (appels, sierappels en peren). In grafiek 3 ziel U dit weerge geven per waarneming. In Cadzand vloog een Pestvogel tegen een ruit met een besje nog in de bek. Na enkele minuten knock-out op de grond te heb ben gelegen, kon het diertje gelukkig weer wegvliegen. Doordat de invasie pas laat in het sei zoen op gang kwam en er in Zeeuws- Vlaanderen (vooral in de gemeentelij ke parken) niet veel besdragende strui ken aanwezig zijn, waren er voor de Pestvogels nog maar weinig bessen over. Ze waren reeds door vogels als Koperwiek, Merel en Kramsvogel opgegeten. Het is daarom raadzaam om in parken meer besdragende strui ken aan te planten. De groepssamenstelling is zoals in grafiek 3 te zien is sterk wisselend; de meeste vogels in Zeeuws-Vlaanderen waren echter eenlingen (grafiek 4). Twee keer werd er een groep van meer dan 30 exemplaren gezien, 1 keer een groep van 22 en 1 keer een groep van 12. In de rest van Nederland waren de groepen over het algemeen groter, soms meer dan 100 exemplaren die dagen achtereen op dezelfde plaats aanwezig waren. CONCLUSIES Gedurende eind december 1995 en eind maart 1996 vond in Zeeuws- Vlaanderen een Pestvogel-invasie plaats. In totaal zijn er zeker 175 vogels waargenomen, maar het aantal Pestvogels dat Zeeuws-Vlaanderen heeft aangedaan, is hoogstwaar schijnlijk hoger. De Pestvogels zijn door heel Zeeuws-Vlaan deren waargenomen, maar de hoogste aantallen werden gezien in de kanaalzone en nabij Bres- kens. Het hoogtepunt van de invasie was in februari. De Pest vogels fourageerden op bessen, rozebottels en fruit. Gebruikte literatuur: Avifauna van Zeeuws-Vlaan deren; Buise M. Tombeur F. Met dank aan: fam. Boeye: mevr. De Jonge; dhr. De Regt; mevr. Vercouteren; fam. De Feijter; J. Bolleman; dhr. Beu- kema; mevr. Hermon; H. van Iwaarden; P. Boone; dhr. De Klerk; N. de Bruijn; fam. De Deckere; fam. Arends; H. van Hage; W. Wisse; M. Capello: fam. De Jong; fam. Oppeneer; dhr. Pijpe; E. Neve; R. v.d. Meulen; fam. Taures; mevr. Buise; P. van 't Westeinde; G. van de Wege; fam. Van Schaik; Het Advertentieblad; Th. Koole; W. de Koek; A. Kind; L. van Hoeve; P. Wolf; J. Maebe en vele anderen. Door het hoofdza kelijk telefonisch aanleveren van gegevens bestaat de moge lijkheid dat sommige namen verkeerd gespeld "zijn. We vra gen Uw begrip hiervoor. Alex Wieland IJsbaanstraat 9 4537 PH TERNEUZEN Tel.: 0115-61 81 30 PESTVOGELS IN ZEEUWS-VLAANDEREN december 1995 1/m moarl 1996 (n 175) pm 5>ss ass «SS dec 2 [on 1 jan 2 fob 1 feb 2 mrt 1 maanden jan I 1-15/ jan 2 16—3 Grafiek 1 Pestvogels bloemenbuurt 01/02 03/02 Data januari - februari 1996 Grafiek 1 VOEDSEL VAN PESTVOGELS ZEEUWS-VLAANDEREN dec./mrt. 95/ 96 ROZEBOTTELS Grafiek 3 GROEPSGROOTTE PESTVOGELS 1995/1996 groepsgrootte 5 groepsgrootte groepsgrootte >8 groepsgrootte 7 groepsgrootte t I 40 Gf&cpon/ 170 vegela Grafiek 4 5

't Duumpje | 1996 | | pagina 5