NATUUR- EN MILIEUBOEKEN VOOR DE JEUGD deel 2: voor kinderen van 6 tot circa 10 jaar. In het winternummer 94/95 van dit blad verscheen deel 1 van een artike lenreeks over natuur- en milieuboeken voor de jeugd. Hierin werden boeken vermeld voor de leeftijdsgroep tot circa 6 jaar: boeken voor baby's, peu ters en kleuters. In deel 2 gaan we in op de boeken voor kinderen van 6 tot circa 10 jaar, de leeftijdsgroep die begint met zelf te lezen, maar ook heel graag hoort voorlezen. De prenten of tekeningen in de boeken zijn nog steeds heel belang rijk. Het aardige is dat deze kinderen veel boeken, die eerst'werden voorge lezen, na. verloop van tijd zelf kunnen lezen en hiervoor zijn dan ook veel kleuterboeken uit het vorige artikel heel geschikt. Voorlezen Niets is aangenamer dan voorlezen. De kinderen kruipen dan meestal dicht tegen je aan en vinden zo'n rustpunt op een drukke dag heerlijk; vaak gebeurt dit 's avonds voor het naar bed gaan, maar ook midden op de dag zijn ze er tuk op. Voorlezen en het kijken naar de platen in prentenboeken is net zo belangrijk voor de ontwikkeling van een kind als spelen, sporten, musiceren of de na tuur intrekken. Door boeken komen de kinderen te weten hoe de wereld er dichtbij en verder weg uitziet. Ze horen wat anderen denken en voelen, en leren zich zo te verplaatsen in ande re mensen. Voorlezen stimuleert ook de fantasie en dat kan later goed van pas komen bij het oplossen van problemen. Het geeft kinderen een voorsprong bij het leren lezen, wanneer ze vroeg ver trouwd raken met boeken. Zij weten al dat een boek van voren naar achteren gelezen wordt en dat al die figuurtjes op de bladzijden iets betekenen. Op een gegeven moment wijzen ze tijdens het voorlezen zelf letters of cijfers aan en nog iets later komt dan de periode dat ze ook mee kunnen lezen. Variatie in boeken is op deze leeftijd belangrijk. Het prikkelt de geest en zo leren ze diverse stijlen, woordkeuzes en zinsconstructies kennen en verrij ken ze hun taal- en leesvaardigheid. Dat de openbare bibliotheek hierbij een fantastische hulp is, hoef ik nie mand te vertellen, maar wist u dat baby's en peuters en kleuters al gratis lid kunnen worden van de openbare bibliotheek, ook al kunnen ze zelf nog niet lezen? Zo kunnen ze tot hun acht tiende jaar gratis lid zijn. De boeken (tussen haakjes: de auteur en/of uitge verij) Ook voor deze leeftijd weer veel boe ken met en over dieren; vaak mensen verhalen omkleed met een dierenjasje. De keuze is enorm, daarom hier slechts enkele titels; we gaan in dit artikel iets meer in op de informatieve en educatieve boeken. Een bonte verzameling dierenverhalen krijgen we te lezen in "Het beesten- feest" (L. van Duin-uitg. Ploegsma). Verhalen over huisdieren, als kat en hond, een konijn, een krekel of een slak. Ook "lians de ponnie" (W. van de Hulst-uitg. Callenbach) bevat ver halen over kinderen en hun avonturen met allerlei dieren, die in hun omge ving leven en waarmee ze spelend ver trouwd raken. Opwindende avonturen beleven Wolle Wasbeer en Gerrit, de grizzlybeer, in Wolle Wasbeer" (A. Hildebrand-uitg. Callenbach). Beide beren hebben genoeg van het dieren park en maken een plan om terug te gaan naar de wildernis. In het Na - tuur-zoekboek: Bos en woud" (John Wood-uitg. de Vries-Brouwers) leven diep in de bossen en wouden fantasti sche diersoorten. Je kunt ze ontdekken op de uitvouwplaten in dit boek, maar je moet wel goed zoeken. Bij de informatieve reeks van Sesam Junior is nu ook een nieuw deel ver krijgbaar: Bossen en Bomen". Een boek om mee door de bossen te strui nen en het geheim van de bomen te ontdekken. Wil iemand meer weten over bomen die je in ons land aantreft, over hun bladeren, hun silhouet en al hun andere kenmerken, dan kan "De kleine bomengids" (Lars Klinting-uitg. Ploegsma) je uitstekend op weg hel pen. Een andere aardige nieuwkomer is Het natuurboek voor kinderen" (Bas van Lier/Henk Kneepkens). Een boek voor zowel stadsmuizen als voor fervente natuurkenners. Met handige tips voor als je er op uit trekt. Na een praktische inleiding wordt de natuur per biotoop (leefomgeving) behandeld. Ook staan er weetjes in. zoals over de dolfijnen in de Westerschelde, maar ook hoe je een kompas, regenmeter en waterkijker moet maken. Met "De boomhut" (Colin Thiele - uitg. Ploegsma) vertelt Thiele een prachtig verhaal over de aanpassing van een kind aan een nieuwe omge ving. Het jongetje Denny, die bij zijn tante komt wonen, heeft in haar tuin een prachtige boomhut, van waaruit hij de wijde omtrek kan overzien. Met behulp van een verrekijker heeft hij al eens gesignaleerd dat er bij de buren vreemde dingen gebeuren. Door de drukte bij het verzorgen van de jonge haas Timmy slaat hij daar eigenlijk weinig acht op. Dat verandert wanneer het leven van zijn haas direct wordt bedreigd. Een terugkerend thema in het werk van Thiele is de band die mensen en dieren met elkaar kunnen hebben. Daarbij verstopt hij in zijn verhalen veel wetenswaardigheden over de natuur, maar dat gaat nooit ten koste van de spanning in het verhaal. In "Groene Duimen: het jaar rond in de natuur(Frölich/Siljee - uitg. Ploegsma) vertelt meneer Boon wat er in een jaar allemaal in de natuur gebeurt. Jeroen en Margreet ontdek ken dat er in elk seizoen wel wat valt te beleven of te doen. Bloemen zaaien in de lente als de jonge koolmezen uit vliegen. Of 's zomers een grote aard beientaart maken. In de herfst kun je in een pot je eigen sinaasappelboom planten. En als het buiten koud is, bouw je toch vast een nestkastje voor de vogels in het voorjaar. Hoe meer je van de natuur te weten komt des te groener worden je duimen. In Maia's vier seizoenen(Anderson/Svedberg- uitg. Ploegsma) houdt Maja ervan om 6

't Duumpje | 1996 | | pagina 6