Groene duimen w erop uit te trekken in de natuur. Ze wil weten wat er allemaal gebeurt. Hoe heet die vogel daar op de tak? Hoe maakt de spin haar web? Hoe lang leeft een libel en hoe kun je de sporen van een dier herkennen? Ze vraagt zich af waar de bladeren blijven die in de herfst afvallen en in het voorjaar verdwenen zijn. Hoe komen de dieren eigenlijk de winter door? Ook dit boek volgt de seizoenen. Vogelbescherming en IVN Uit de winkel van de vereniging Vogelbescherming Nederland" te Zeist zijn ook een aantal boeken te verkrijgen voor de jonge natuurlief hebber. "Ons eigen buitenhoek" (Re ne Kayser) is een leuk en informatief doe-boek om zelf de natuur te ontdek ken. Ook handig tijdens de vakanties. Het is een praktische handleiding om 1000 dingen in de natuur te ontdekken en zelf te maken. Voor de jonge vogel liefhebber is er "De vogels" (Alain Grée/Luis Camps), met leuke, eenvou dige teksten en overzichtelijke teke ningen. Ook "De vogelkenner vertelt is een leerrijk vogelboek en neemt kin deren tussen 7 en 11 jaar mee de natuur in om ze het leven van de vogels van dichtbij te leren kennen. Een boeiende ontdekkingstocht. Voor meer info en bestellen: Winkel Vogelbescherming te Zeist, tel. 03404 - 37777. Ook het IVN (Vereniging voor natuur- en milieueducatie) heeft mooie en leerzame publikaties. Prachtige natuuraffiches over de thema's water, knotwilg, bos, holenbroeders, vlinders en vleermuizen; verder een wilde planten- en een diersporenkwartet. Boeken over diverse onderwerpen, zoals "Het enne beestiesboek" (Klees) over insecten, hun larven, spinnen, pissebedden en duizendpoten; "Het Sporenboekie" (T. van Gerwen) om diersporen mee te herkennen; "Het Strandboekie" (Klees) over de meest voorkomende zaken die je op .het strand kunt tegenkomen, van vogels, krabben en schelpen tot de geboorte van duinen; "Het Paddestoelenboek je" (Sieben/Klees) over wat padde stoelen zijn en hoe ze leven. In "Ik woon om de hoek(Penders/Dalen- oord) - voor kinderen vanaf 5 jaar- gaat het om een boek over de derde wereld dat op een eenvoudige manier iets duidelijk maakt over het bedreigde bestaan van in het wild levende dieren, over verschillen in klimaat, over mestoverschotten. De prachtige kleu- renaquarellen vertellen al veel van het verhaal. Er zijn verder ook werkboe ken en zoekkaarten over diverse natuuronderwerpen te verkrijgen, boe ken voor leesplezier en voor de milieupraktijk, boeken voor de boven bouw van het basisonderwijs en diver se natuurspellen. Voor meer info of catalogus van de uitgaven belle men naar het landelijk bureau, tel. 020 - 6228115 of naar de regionale IVN- afdeling, tel. 0117-49 27 48. Tuinieren Voor kinderen, die van tuinieren hou den is er "Tuinieren met Saartie en Tonimie" (uitg. Piccolo). Met dit boek leer je hoe je zelf groente, fruit en bloemen kunt kweken, zelfs in een bloempot. Een ander kindertuinboek is "Miin tuin tussen de huizen" (Gerda Muller). In "Pepiin de planter (Naslund, uitg. Ploegsma) verwondert Pepijn zich over het feit dat uit die kleine nietige zaadjes heerlijke groente kan groeien. Pepijn's vriendin Bea, die tuinder is, leert hem hoe hij groente in zijn eigen moestuin kan verbouwen. Natuurreeksen Uit de Time-Life reeks, die onder de gemeenschappelijke titel "Kinderen ontdekkenongeveer 18 delen bevat, komen de delen voor met als onder werp: Waterdieren; Insekten; Het Weer; Bloemen en Bomen; Hemel en Aarde: Natuurwetenschap: Het Milieu. Via vragen komen we in deze boeken bij de tekst waarin de vragen worden uitgelegd, met daarbij passende foto's en tekeningen. Een andere mooie reeks is de natuur- reeks Ooggetuigen" (uitg. Holkema/- Warendorf en De Standaard). De onderwerpen van de verschillende delen zijn: Olifanten; Walvissen; Bomen; Langs de kust; Milieu; Amfibiën; Jungle; Insekten; Planten; Vlinders; Haaien; Vogels. In het deel Wereld der natuur" worden de belangrijkste aspecten van het leven der dieren onderzocht. Tot slot En om af te sluiten een apart boekje: "De Seizoenentafel" (van Leeuwen/- Moeskops; uitg.Christofoor). De sei zoenentafel is een vaste plek in huis of in een schoolklas of buurthuis, waar we in kleuren en beelden de omgeving van buiten naar binnen brengen om zo met de kinderen het ritme van het jaar, de jaarfeesten en de wisseling van de seizoenen op een geheel eigen manier mee te beleven. Hier past alles op: zelfgevonden voorwerpen uit dé natuur, mooie stenen of schelpen, tak ken, en bloemen, een mooie plaat of reproduktie, een prentenboek, al of niet zelfgemaakte figuren en dieren. In het boek worden talloze ideeën, beschrijvingen en patronen aangedra gen voor het zelf maken van deze figuren. De auteurs volgen hierbij de loop van het jaar. Ik zou mijn afsluittip van de vorige keer willen herhalen: ga eens in de bibliotheek snuisteren. Er is een ruime voorraad op dit gebied. Het mooie van de bieb is dat er ook boeken staan die reeds uitverkocht en dus niet meer ver krijgbaar zijn. De volgende keer blijven we bij deze leeftijdsgroep, maar gaan wat dieper in op de meer educatieve boeken en andere drukwerken (affiches, spel len,etc), en vooral deze die ook op de basisschool te gebruiken zijn. Ward de Brabandere - april 1996 7

't Duumpje | 1996 | | pagina 7