1 mol bosspitsmuis' ihmitweekleurige bosspitsmuis 1 dwerg spitsmuis 1 waterspitsmuis 1 veldspitsmuis rosse woelmuis 1 ondergrondse woelmuis mm aardmuis 1 woelrat 1 dwergmuis i bosmuis hl huismuis aantal 1 p.duine rat CD o i? o 100 q( 60 qo 20 Overzichtkaartje gevonden soorten. konden conclusies worden getrokken: een fraaie lijst met 16 soorten kleine zoogdieren en enkele vogelresten. In totaal werden 483 prooiresten onderzocht. Hiervan bleken er onge veer 65% (314) te behoren tot twee muizensoorten. Koploper was de huis spitsmuis met 176 exemplaren gevolgd door de veldmuis (ons 'èrdol- letje') met 138 stuks. De bosspitsmuis was met 60 prooiresten goed voor brons. Het grote aantal huisspitsmuizen valt mogelijk te verklaren uit het feit dat de soort, de naam zegt het al, veel in de nabijheid van gebouwen leeft. Zo beschikken ze het gehele jaar over vol doende voedsel om in elk seizoen jon gen groot te brengen. Van de veldmuis is bekend dat de populatie een drie jaarlijkse cyclus kent. In het derde jaar (topjaar) explodeert de populatie tot grote omvang. Voor soorten als kerk uil. maar ook torenvalk en blauwe rei ger, maakt de veldmuis in zo'n topjaar een belangrijk deel van het voedsel pakket uit. Zij brengen dan veel jon gen met succes groot. Het jaar daarop stort de veldmui zenpopulatie in en krijgen ook zijn predatoren dieren die er jacht op maken) het moeilijk. De overige soorten, met uitzondering van de bosspitsmuis en de bosmuis, zijn in lage tot zeer lage aantallen aan getroffen. Dit geldt onder andere voor de twee kleinste soorten, de dwerg spitsmuis (2,5-5,5 gram) en de dwerg muis (4-12 gram). De eerste is met 4 tot 6 cm zelfs het kleinste zoogdier van West-Europa. Met hun geringe gewicht vormen zij een minder aan trekkelijke prooi dan bijvoorbeeld de veldmuis die tot 45 gram "zwaar" kan zijn. Daarnaast worden de minuscule schedelresten bij het uitpluizen vaak over het hoofd gezien, waardoor het gevonden aantal vaak lager is dan het werkelijke aantal. De ondergrondse woelmuis, die op de lijn Walcheren-Midden-Limburg de noordgrens van zijn verspreidingsge bied in Nederland bereikt, leeft veelal in zelfgegraven gangen onder de grond of in dichte vegetatie. Hij is daardoor een moeilijk bereikbare prooi voor de uil. Voor de rosse woelmuis geldt dat het een echte bosbewoner is en dus in het open polderlandschap weinig wordt aangetroffen. Woelrat Grotere soorten als woelrat (100-210 gram) en bruine rat (200-500 gram) staan eveneens zelden op het menu. Leuke vondsten Naast soorten die je op voorhand kunt verwachten, blijft het altijd leuk te speuren naar zeldzame of onverwachte prooiresten. Zo werd tot drie maal toe een schedeltje van de veldspitsmuis gevonden. Deze soort, uiterst zeld zaam in Nederland, komt naast Zeeuws-Vlaanderen enkel voor op twee plaatsen in het oosten van Overijssel en recent zijn ook enkele exemplaren in de provincie Drente nabij Emmen gevonden. De populatie bij ons sluit aan op het verspreidings gebied in Vlaanderen waar de soort eveneens weinig algemeen is. Ver spreidingkaartje Veldspitsmuis Zeer verrassend was de vondst van een bovenkaak van de waterspitsmuis. Deze soort komt uitsluitend voor in zeer zuiver water met ruig begroeide oevers waar ze voedsel bestaande uit wonnen, slakken, (kleine) vissen en amfibieën bijeen scharrelen. De water spitsmuis is een uitstekend zwemmer en kan wel 20 seconden onder water blijven. Door grootschalige eutrofië ring (vennesting) van het oppervlakte water wordt de waterspitsmuis in Nederland plaatselijk in zijn voortbe staan bedreigd. Enig naslagwerk (2) leerde mij dat de soort in West Zeeuws-Vlaanderen nog niet gesignaleerd was. Wel komt de waterspitsmuis voor in Oost Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren en Zuid Bevel and. 9

't Duumpje | 1996 | | pagina 9