Natuurvriendelijk beheren Een tijdje geleden vroegen wij ons af in hoeverre de gedachte van natuur vriendelijk beheren van gronden in Zeeuw sch-Vlaanderen gerealiseerd was. Over hoeveel hectares gaat het hier en wie is er zoal bij betrokken? Wij gingen te rade bij de Provincie en meer bepaald bij de Heer Derks. Hij bezorgde mij de stand van zaken tot op heden. Om de zaak goed uit te leggen, zullen we eerst enige aandacht schenken aan een aantal basisbegrippen als relatie nota en enige achtergronden schetsen. Het is vanaf 1975 dat er in Nederland meer aandacht ontstaan is voor de relatie tussen landbouw enerzijds en natuur en landschap anderzijds. In dat jaar bracht men de Relatienota uit, in 1990 kwam het Natuurbeleidsplan en tot slot het Structuurschema Groene Ruimte in 1993. In het begin was er voor de agrarische sector niet zoveel keus om natuurge- richt te boeren. In Zeeland was er de omgeving van Kuitaart bij de Pols- vlietkreek en de Otheense Kreek bij Temeuzen. Van deze mogelijkheden werd helaas amper gebruik gemaakt, omdat het een geheel nieuwe aanpak was binnen het boerenbedrijf. Vanaf 1985 kwamen er meer gebieden bij, mede door tussenkomst van de provincie Zeeland. Toegevoegd wer den zo Passageule en Linie, en ook het Groot en Klein-Eiland nabij Hulst. Meer en meer boeren beginnen dan de voordelen van het sluiten van een overeenkomst in te zien. Met de komst van het Natuurbe leidsplan kwam de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) ten tonele waar in meer aandacht geschonken werd aan het met elkaar verbinden van belangrijke natuurgebieden. Tevens werd het begrip 'natuurontwikkelings project' geboren. Dit zijn gebieden die als landbouwgrond gebruikt worden, maar goede mogelijkheden in zich dragen om reeds aanwezige reservaten te versterken. Hoeveel begrensde natuur in Zeeu wsch-Vlaander en Welke gebieden voor natuurgericht beheer in aanmerking kwamen, werd in 1993 vastgelegd in het Natuurbe leidsplan. In 1996 is dit plan aange vuld met een aantal botanisch waarde volle dijken via het begrenzingsplan binnendijken Zeeuws-Vlaanderen. Dit begrenzingenplan hield in: beheersgebied in Z.Vld.: 1077 ha binnendijk: 95 ha reservaatsgebied: 1582 ha natuurontwikkeling: 540 ha. Mogelijkheden in deze gebieden Alles gebeurt op basis van vrijwillig heid. Boeren of eigenaren worden dus zeker niet verplicht om hun gronden anders dan vroeger te gaan bewerken. In beheersgebieden wordt de moge lijkheid geboden om een beheersover eenkomst af te sluiten voor natuurge richt beheer. Hierbij gaat het bijvoor beeld om het terugbrengen van bemes ting en bestrijdingsmiddelen en daar naast kan bijvoorbeeld een rustperiode voor een perceel worden overeengeko men. De gedaalde produktie wordt gecompenseerd door een bijdrage van de overheid. In een reservaatsgebied bestaat even eens de mogelijkheid om een beheers overeenkomst te sluiten. Hoofddoel is hier echter om de gebieden aan te kopen en door te schuiven naar de in Zeeuws-Vlaanderen opererende behe rende instanties, op dit moment Staats bosbeheer en Het Zeeuwse Landschap. Natuurmonumenten heeft amper ge bieden in onze streken. De wens tot aankoop bestaat eveneens voor de natuurontwikkelingsgebie den. Bij deze gebieden geldt tevens dat er geld beschikbaar is voor inrich ten van deze gebieden naar natuur gronden. Het aankopen van gronden en het sluiten van beheersovereenkom sten wordt in Zeeland verzorgd door de Dienst BBL (Bureau Beheer Land bouwgronden) te Goes. Gerealiseerd per 1 juli 1996. Beheersovereenkomsten er zijn door geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren 286 overeenkomsten gesloten met 235 ondernemers voor een opper vlakte van 710 ha. Naast het perceels- beheer wordt ook volop aandacht besteed aan het onderhoud van aanwe zige landschapselementen zoals drink- poelen en beplantingen (heggen, knot- bomen). Er zijn ongeveer 40 drinkpoe- len en 1500 knotbomen in beheer. Reservaten en natuurontwikkeling: 225 ha is als reservaat aangekocht en 66 ha als natuurontwikkelingsproject. Aan directe realisatie is er ongeveer 1000 ha die ofwel natuurvriendelijk beheerd wordt, dan wel onder eindbe heer is gebracht. Naast de directe aankoop is er veel landbouwgrond gekocht voor landin richting welke de komende jaren gro tendeels via uitruil beschikbaar komt voor inrichting van reservaten en natuurontwikkeling. Het gaat hierbij in Zeeuwsch-Vlaanderen om 600 ha. Deze oppervlakte komt de komende jaren gespreid vrij via de landinrich tingsprojecten. Deze oppervlakte zal de komende jaren nog sterk toenemen. Daarnaast wordt via de Li-projecten ook veel gedaan aan inrichting van ecologische verbindingszones. Frieda Pillen. 10

't Duumpje | 1996 | | pagina 10