Europese bescherming voor het Zwin Minister Aartsen heeft op 11 oktober besloten het Nederlands deel van het Zwin een Europese bescherming te geven. Het besluit betekent dat het Zwin nu in z'n geheel is aangewezen als 'speciale beschermingszonein het kader van de EG-Vogelrichtlijn. België had haar deel van het Zwin al eerder aangewezen, samen met de omliggende polders. Het besluit van de minister blijft niet beperkt tot het Zwinreservaat alleen. Ook een deel van de aangrenzende dij ken, duinen, Noordzeestrand en aan grenzende polders vallen onder de aanwijzing. In totaal gaat het om 128 ha. Het meeste is al in beheer bij Stichting Het Zeeuwse Landschap of Staatsbosbeheer. In de toelichting bij het besluit lezen we nog het volgende: "Het Zwin bestaat uit een grens overschrijdend sluftergebied, waar van het grootste deel op Belgisch grondgebied is gelegen. Het is een restant van een voormalige zeearm, waarin zich schorren hebben ge vormd. Het wordt aan de zeezijde begrensd door strand en jonge dui nen en aan de landzijde door met struweel begroeide duinen, over gaand in een zeedijk. Via de getijde geul staat het gebied in open verbin ding met de Noordzee. Het Nederlandse Zwingebied is als broedgebied van belang voor tal van kustvogels en tevens als pleister-, fourageer- en slaapplaats voor trek en wintervogels. Soorten die uit het oogpunt van de EG-Vogelrichtlijn van belang zijn: Zwartkopmeeuw, Blauwborst, Goudplevier, Kemphaan, Kluut, Grote stern. Noordse stern, Visdief, Dwergstern, Lepelaar, Aalscholver, Kleine zilverreiger, Blauwe en Brui ne kiekendief, Smelleken, Slecht valk, Velduil en Brandgans. Bestuur en beheer zijn gericht op de instandhouding en ontwikkeling van natuurwaarden, waaronder de vo- gelkundige waarden, van het gebied. Dit komt onder meer tot uiting in de status als 'kerngebied' en als 'na tuurontwikkelingsgebied' in het Na tuurbeleidsplan en in het Struc tuurschema Groene Ruimte, de aan wijzing als beschermd natuurmonu ment van de Kievittepolder, de aan wijzing als reservaatsgebied in het kader van de Relatienota en delen van de Oudelandsepolder en de Wil- lem-Leopoldpolder, de planologi sche aanduidingen in streek- en be stemmingsplannen en in het gevoer de beheer." De opsomming van de vogelsoorten is niet in alle opzichten even gelukkig. De Brandgans bijvoorbeeld komt al leen bij hoge uitzondering in het ge bied voor. Maar dat mag de pret niet drukken. Het besluit van de minister betekent een extra status voor het ge bied: een erkenning van het grote na- tuurbelang van het Zwin en omgeving. En eindelijk kunnen we onze Vlaamse collega's recht in de ogen kijken. Zij verbaasden zich er het meest over dat het Belgische deel wel was aangewe zen en Nederland daarbij achterbleef. Dat is dan eindelijk recht gezet. Thijs Kramer. Kleine Zilverreiger Ringteriigmeldingen Scholekster: ringnummer Arnhem 5086329 ringdatum 1 juli 1975 leeftijd na 2e kalenderjaar ringplaats Dodemansbol, Vlieland geringd door G.C. Boere, Beesd. vinddatum 8 maart 1996 vindplaats Zeedijk Paulinaschor afstand 229 km. melder Lucien Boerjan doodsoorzaak onbekend ringnummer Arnhem 4025008 ringdatum 21 juni 1965 leeftijd als nestjong ringplaats Kroonpolders, Vlieland geringd door K. Terpstra, Epe vinddatum 8 maart 1996 vindplaats Zeedijk Paulinaschor afstand 227 km. melder Lucien Boerjan doodsoorzaak onbekend Kokmeeuw ringnummer Matsalu. U 494986 ringdatum 7 juni 1994 leeftijd nestjong ringplaats Kitselaid, Estland geringd door niet gemeld. vinddatum 15 augustus 1995 vindplaats 't Molentje, IJzendijke afstand 1505 km. melder Lucien Boerjan doodsoorzaak onbekend Kauw ringnummer Bruxelles 3T.71935 ringdatum 30 januari 1982 leeftijd na eerste kalenderjaar ringplaats Knokke geringd door niet gemeld vinddatum 15 juni 1992 vindplaats Oostburg melder via RIZA, Eric Marteijn doodsoorzaak verkeersslachtoffer ringnummer Bruxelles E.137111 ringdatum 23 mei 1987 ringplaats Bassevelde leeftijd nestjong geringd door niet gemeld vinddatum 15 juni 1992 vindplaats Oostburg melder via RIZA, Eric Marteijn doodsoorzaak verkeersslachtoffer. 11

't Duumpje | 1996 | | pagina 11