zich later in het seizoen de eerste plan ten. De meeste, door het voedselarme karakter van de bodem, met zeer klei ne exemplaren. Tussen deze pionier soorten was de vondst van één exem plaar akkerandoorn bijzonder. Deze tegenwoordig zeer zeldzame éénjarige plant stond in vroeger tijden bekend als akkeronkruid. Naast de vele kortlevende soorten ver schenen ook enkele meerjarige planten als fioringras en vijfvingerkruid. Deze wisten met hun bovengrondse uitlo pers in snel tempo flinke oppervlakten onbegroeide grond te annexeren. Zo hebben ze een voorsprong op concur rerende plantensoorten die zich pas later vestigen. Op lage plekken waar regenwater tij delijk stagneert, groeide massaal het lage éénjarige greppelrus. Het totaal aantal soorten betrof dat jaar 89. Resultaten 1995 Inmiddels is zo'n tweederde deel van het gebied afgegraven en zijn een groot deel van de kreken en drinkput ten gedolven. Tussen de pioniersoorten van het eer ste jaar verschijnen soorten uit een volgende stap in de successie. Veelal twee- en meerjarige soorten waaronder verschillende grassoorten met op vochtige plaatsen massale zaadopslag i van een aantal wilgensoorten. Langs de oevers verschenen tussen de grep pelrus nog een aantal russoorten als zeegroene rus en zomprus met daar tussen grote aantallen blaartrekkende i boterbloem. j De vondst van zeldzame soorten als fraai duizendguldenkruid, bleekgele I droogbloem en waterpunge was ver rassend en geeft ons hoop voor de ont wikkeling in de toekomst. In het kraakheldere water van de kre- ken en drinkputten werd dit jaar de eerste watervegetatie aangetroffen. Grote plakkaten gesteelde zannichelia en tenger fonteinkruid bepaalden in de zomer het beeld. Daartussen enkele exemplaren fijn hoornblad en zilte waterranonkel. Later in het seizoen ontwikkelden zich door de langdurig hoge temperaturen ook grote opper vlakten flapalg. Het aantal planten soorten is verder toegenomen tot 148! Een jaar verder1996 Planten Nu, oktober 1996, is het gehele gebied ingericht. De vegetatie begint zich op het land goed te ontwikkelen. In de waterpartijen blijft de ontwikkeling wat achter. Toch resulteert het geheel in een fraaie plantensoortenlijst sa mengesteld door Awie de Zwart, van aanvankelijk 40 soorten (beginsituatie 1993) op het in het verleden met gier bemeste bouwland tot 152 soorten op de inmiddels afgegraven schrale grond! Broedvogels Met de broedvogels is het, hoe kan het ook anders op zo'n kaal stuk land, nog niet zo geweldig gesteld. In 1995 broedden er 1 koppel kleine karekieten in de rietkraag langs de sloot, 1 koppel bergeenden in het steilrandje tegen het naastgelegen weiland en 1 koppel klei ne plevier en 1 koppel Scholekster op het droge open middenstuk. Een jaar later was het aantal kleine karekieten uitgegroeid tot 3 koppels en ook 1 koppeltje kievit op het droge midden stuk en een koppeltje meerkoet langs de kreek waren nieuw. Resultaten 1996 De inrichting van het gebied is afge rond. Over het gehele gebied is de bovenste 25 cm van de bouwvoor afgegraven. Ook het graven van de kreekmeander is voltooid. Op de eerst afgegraven delen heeft de vegetatie zich inmiddels grotendeels gesloten. Het plantendek wordt hier gedomineerd door fioringras, vijfvin gerkruid en witte klaver. Drie soorten die door hun talloze bovengrondse uit lopers snel kale grond koloniseren. Op de kale nattere delen schieten massaal wilgen op. Inmiddels al 5 soorten. Het droge zandige middenstuk was deze zomer wit gekleurd door het plui zende Canadese fijnstraal. Daartussen veel bloeiende exemplaren fraai dui zendguldenkruid en zaailingen van de bleekgele droogbloem. In de kreken bleef de begroeiing wat achter. Dit is wellicht het gevolg van het grote aantal watervogels dat gedu rende het gehele seizoen aanwezig was en het water sterk vertroebelde. Nieuwe soorten waren o.a. hazepootje (klaversoort), kleine leeuwetand en slanke waterweegbree. In totaal wer den in 1996 152 soorten geteld. Toekomstperspectief De verwachtingen voor de toekomst zijn voor een gedeelte al zichtbaar: de éénjarige pioniersoorten maken gelei delijk plaats voor meerjarige soorten. Na verloop van tijd zal dit een geva rieerde en soortenrijke vegetatie te zien geven. Mogelijk dat al binnen enkele jaren de eerste orchideeën ver schijnen samen met andere, minder aansprekende zeldzame bedreigde plantensoorten. Wanneer het gebied voldoende be groeid is, zal het door koeien worden beweid. Zij zullen door begrazing ver ruiging voorkomen en zo bewerkstelli gen dat zich een gevarieerd vegetatie patroon ontwikkelen kan. Kort be graasde delen afgewisseld met wat rui gere vegetatie en looppaadjes met elk hun specifieke plantensoorten. Van deze diversiteit in Hora zullen binnen afzienbare tijd ook amfibieën, kleine zoogdieren en insecten (o.a. vlinders) kunnen gaan profiteren. Excursie In de maand mei zal op een nader aan gekondigde zondagmiddag gelegen heid geboden worden een kijkje te nemen in dit particulier natuurgebied je. Getooid met laarzen of oude schoe nen wordt U om 14:00 uur verwacht beneden aan de afrit langs de Kanaalweg (zie kaartje). Awie de Zwart, november 1996. 13

't Duumpje | 1996 | | pagina 13