Zaterdag 14 juni 1997: Kikkerputten Groedse Duintjes met picknick 10.00 uur tot 13.00 uur; verzamelen op parkeerplaats bij Paviljoen de Groe; Meenemen: lunchpakket en beker; voor drank wordt gezorgd. We maken een wandeling door de Groese Duintjes en bekijken vooral de diverse kikkerputten: waterplanten, insecten en amfibieën. Als afsluiting van het excursie-seizoen houden we een picknick. Nieuws van Het Zwin In het Zwinreservaat vond andermaal een broedgeval van de zeldzame Noordse stem plaats, hetgeen het vijf de broedgeval van deze soort voor België is. Deze zeezwaluwsoort broedt vooral in het hoge Noorden van Europa en overwintert langs de Atlantische kusten van Zuid-Afrika. Afgelopen maanden viel veel trek te bespeuren. De vogels komen dan niet, zoals het het voorjaar, over de telpost aan Nieuwesluis. maar komen, terug vliegend naar het zuiden, over 't Zwin. Roofvogels als torenvalk en bruine kiekendief zijn inmiddels vrij alge meen in de Zwinstreek. Regelmatig echter kunnen eveneens sperwers, boomvalken en wespendieven waarge nomen worden. Andere soorten zijn zwarte en rode wouw, visarend en grauwe kiekendief. Verder observeerde men een soms spectaculaire steltlopertrek langs de kust. Deze doortrekkers broeden in het hoge Noorden, en zijn nu onderweg tot ver in Afrika. Algemene doortrek kers zijn de groenpootruiter, de oever loper en de krombekstrandloper. De groenpootruiter broedt hoofdzakelijk in Lapland en overwintert in Midden- Afrika. Oeverloper en krombekstrand loper overwinteren tot in Zuid-Afrika. Het broedgebied van de krombek ligt in Oost-Siberië. Verder nam men ooievaars waar, die niet uit het Zwin zelf kwamen. Met een telescoop waren de ringnummers af te lezen en hieruit bleek dat ze in Frankrijk geringd waren. Omdat er al enige noordwesterstormen achter de rug zijn, was het Zwin tijde lijk een kleine binnenzee. Begin okto ber zaten er om die reden 350 smien ten. Verder trekken door deze zware stormen de zogenaamde 'open zeevo gels' dichter langs de kust. Zo zag men onder meer: - 3 Noordse Pijlstormvogels; ze broe den op eilanden in Groot-Brittannië en overwinteren langs de Atlan tische kusten tot voor Argentinië; - 2 Grauwe Pijlstormvogels: deze zijn op terugtocht naar hun broedgebie den in Nieuw-Zeeland en Australië; - een tiental Jagers, 5 Noordse storm vogels, 3 Jan van Genten en 1 Vaal Stormvogeltje. De vijvers, zichtbaar vanaf de dijk, zijn vrij diep. Aangezien er nogal wat zeevissen in voorkomen, kunnen we er dus ook een aantal visetende vogel soorten in aantreffen, zoals Aal scholvers, Blauwe en Kleine Zil verreigers en verschillende soorten Futen. Zeldzame waarnemingen: eind juli - orfeusspotvogel; - 24 lepelaars; - 2 geoorde futen; - een overzomering van de velduil; in het najaar - een invasie van Vlaamse gaaien en Zwarte mezen; - 23 september al 16 Kolganzen; - 1 oktober: 62 kleine Strandlopers; - 29 september/1 oktober: 1 zeldzame Grauwe Franjepoot De conservator, Guido Burggraeve. Verhuizing Na ruim 1 jaar kantoor gehouden te hebben boven de dierenartspraktijk van Geert de Bruijckere en Liesbeth van Bruinessen-Kapsenberg, zullen we rond de jaarwisseling een andere ruim te betrekken. Sjaak Herman van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland gaat met VUT en zijn Stichting laat vanaf vol gend jaar het werk in het westen coör dineren door Peter Maas, die in het Terneuzense reeds een ruimte heeft. Aangezien er dus een stuk onderhuur wegvalt, zagen we reeds langer om naar een ruimte waarvan de huurprijs meer overeenstemde met onze finan ciële polsstok. Zo'n ruimte hebben we gevonden in de schuur van 't Zeeuwse Landschap aan het Grote Gat. Daar waar voordien 'het Groene Front' reeds een geza menlijk doel nastreefde, deelt het straks ook een huisvesting. We danken hierbij Geert en Liesbeth voor hun gastvrijheid en wensen hen goede zaken toe. Het adres van het nieuwe clubgebouw is: Philipsweg 9a 4501 PH Oostburg zie kaartje blz. 20. Ons postadres zal echter niet aan 't Grote Gat zijn, maar bij de secretares se in 'Derostie'. We verzoeken U dan ook alle corres pondentie voortaan te richten aan: Secretariaat 't Duumpje p.a. Frieda Pillen Terhofstede 15 4525 LM Retranchement Telefoon: 0117 - 39 22 77. Ook de telefoonaansluiting verdwijnt, want deze hoorde toe aan dezelfde Stichting. U kunt zich echter direct blijven wen den tot de op de achterbladzijde ver melde leden, die daar met adres en telefoonnummer vermeld zijn. Voor de Stichting Landschapsbeheer Zeeland kunt U zich vanaf 1 januari richten tot Peter Maas Rembrandtlaan 11 4532 HP Terneuzen. Tel. (kantoor Goes): 0113 - 230936 en in Terneuzen: 0115 - 617004 15

't Duumpje | 1996 | | pagina 15