mele sfeer in de gelegenheid te stellen op- en aanmerkingen te maken, vragen te stellen en kritiek te uiten. Het afstemmen van de ruilverkaveling 'Biervliet' maakte duidelijk, dal het niet zonder meer voor de hand lag dat de stemming positief zou uitvallen. Een analyse van deze negatieve uitslag maakte duidelijk, dat de boeren die niet direct baat van de ruilverkaveling hebben, omdat ze al een goed verka veld bedrijf bezitten, het zekere voor het onzekere kozen. Dit leidde tot een nieuwe overleg ronde, waarbij ook een delegatie van de boeren uit het gebied werd betrok ken. Politiek lobbywerk, waarvoor met name gedeputeerde De Kok zich ver dienstelijk maakte, zorgde ervoor dat er 2,8 miljoen extra door het Rijk beschikbaar werd gesteld. Dit geld kon ingezet worden om naast de grondruil ook verbeteringen van de kavels mo gelijk te maken: rechttrekken van slo ten, draineren en verbeteren van perce len enz. In de laatste inspraakronde richtte het verzet zich vooral op de twee bosloca- ties. GS besloot tot een compromis: het bos bij Smedekensbrugge werd geschrapt. Het landbouwrendement was berekend op zo'n 100 gulden per jaar per hecta re. Dat was in vergelijking met de andere blokken in de streek goed te noemen. Samen met de 2,8 miljoen extra subsidie werd de stemming toch met vertrouwen tegemoet gezien. De stemming Het heeft evenwel niet mogen baten. Op 26 september jl. vond de stemming plaats en de uitslag was uitgesproken negatief. Tweederde van de uitge brachte stemmen was tegen; dat laat aan duidelijkheid dus niets te wensen over. Het analyseren van de uitslag kon beginnen. Eigenlijk blijft dat specule ren, en om die reden is besloten via een enquête meer te weten te komen over de motieven van de nee-stem mers. Algemeen wordt aangenomen dat een belangrijke oorzaak van het afstem men ligt bij de vele boeren die geen perspectief meer zien. Het is bekend dat veel boeren plannen hebben om te stoppen: ze worden voortdurend ge confronteerd met tegenvallende rende menten, ze hebben geen opvolger voor het bedrijf enz. Deze categorie boeren verwacht weinig heil van een ruilver kaveling waarvan ze pas over enkele jaren weten waar de grond precies komt te liggen en waardoor ze nog langer de ruilverkavelingslasten moe ten dragen. Bovendien heeft de boerenstand wei nig vertrouwen meer in de overheid, en extra natuur, laat staan extra bos, is niet iets waar men op zit te wachten. Verder kent het gebied nogal wat Bel gische eigenaren en pachters, waarvan bekend is dat het notoire tegenstem mers zijn. Welke overwegingen ook meege speeld mogen hebben, feit is dat nu de snelle realisatie van het Natuurbeleids plan en de forse investering in het waterbeheer niet doorgaan. Ongeveer 10 miljoen overheidssubsidie gaat aan de streek voorbij. Achteraf gezien was het beter geweest het project in de vorm van een herinrichting te gieten, waarbij Provinciale Staten over het project beslissen. Zo'n breed project verdient een democratisch oordeel, en niet het veto van een groep belangheb benden. De toekomst De uitslag van 'Aardenburg' zal ge volgen hebben voor de andere lopende landinrichtingsprojecten in Zeeuwsch- Vlaanderen. Verwacht mag worden dat de stemming van ruilverkavelings projecten als Ponte en Philippine ook negatief zullen uitvallen. Doorgaan heeft dus weinig zin. Gedeputeerde de Kok heeft een bezin- ningsperiode afgekondigd. In diverse overlegrondes, onder andere met de landinrichtingscommissies, zal bespro ken worden of iemand nog perspectie ven ziet. Verder is er een provinciale commissie in het leven geroepen om GS te adviseren. Waarschijnlijk is dat ruilverkavelingsprojecten in de huidi ge vorm niet door zullen gaan. Het project 'Kust W.Z.Vld.' staat wat bui ten deze discussie, omdat het hier om een herinrichtingsproject gaat. Ook landelijk werd met spanning uit gezien naar de uitslag van 'Aar- denburg'. Niet voor niets was nog een fors extra bedrag voor het project beschikbaar gesteld. Nu dat niets heeft opgeleverd, zal het wel bij een eenma lig gebaar blijven. Het ministerie was al druk doende zich over de toekomst van landinrichting te buigen. Met name uit de hoek van het Ministerie van Financiën komen al geruime tijd vragen, waarom zoveel overheidssteun naar zo'n onrendabele bedrijfstak als de akkerbouw moet gaan. Waar schijnlijk luidt 'Aardenburg' het einde in van het fenomeen ruilverkaveling. Thijs Kramer. 9

't Duumpje | 1996 | | pagina 9