Waddenzee-symposium Van 5 tot 8 november 1996 vond te Norderney (Duitsland) het 9e Inter nationale wetenschappelijke Wadden zee symposium plaats. Denemarken. Duitsland en Nederland stuurden 200 wetenschappers en vertegenwoordigers van gouvernementele en niet-gouverne- mentele organisaties. Het centrale thema was het onderzoek naar ecosyste men. Er waren presentaties over o.ci. Zwarte Vlekken, eutrofiëring, mo nitoring, visserij, de veerkracht van het gebied, uitwisselingsprocessen en beleid. Aan het eind van dit artikel zijn de aan bevelingen weergegeven die tot stand kwamen na presentatie en discussie van de deelnemers. Zo werden ze aangebo den aan de ministers die verantwoorde lijk zijn voor de bescherming van de Waddenzee. Norderney Een vroege boot te Breskens, een aan eenschakeling van treinverbindingen en de overtocht vanaf het eindpunt Norddeich naar Norderney: het was reeds avond en guur en duister, alleen de klotsende zee tegen de kade was duide lijk aanwezig. Norderney is het derde Oostfriese Wad deneiland en behoort tot de deelstaat Niedersachsen. Het is 14 km lang, 2 km breed en beslaat een oppervlakte van 25 km2 Er leven 6500 mensen en jaarlijks komen er 200.000 eventjes op bezoek (onvoorstelbaar dus, daar kan Oostburg een voorbeeld aan nemen). Alle bebouwing situeert zich in het wes telijk deel (ongeveer een zesde deel van de totale oppervlakte) omringd door 6 km dijk, want daar is de golfslag het sterkst; verder zorgen duinopslag en uit gestrekte schorren en polders voor bescherming tegen de zee. Dr. Von Halem kwam in 1797 op het schitterende idee om een deel van het overvloedige zeewater in kuipen te gie ten en daarin de mensen tegen betaling van hun kwalen te laten losweken. Sindsdien is het een befaamd kuuroord geworden. Het overige deel van het eiland is echter natuurgebied. Overal kruisen fiets- en voetpaden elkaar, er is keuze tussen dui nen in allerlei fasen van ontwikkeling, uitgestrekte schonen, bewandelbaar wad enz. In 1993 is een groot deel, zo'n 2400 ha, het "Niedersachsisches Wattenmeer" door de UNESCO erkend als nationaal beschennd natuurgebied. Toeristen hoe ven zich daardoor niet te laten afschrik ken want in de folder verzekert men u "Ihr Urlauberlebnis kommt dabei nicht zu kurz." Maar er is meer dan Urlaub. Waddenzee De Waddenzee is de smalle strook die zich uitstrekt in de Noordzee langs de kusten van Nederland, Duitsland en Denemarken. Het is een zeer dynamisch ecosysteem met getijdegebieden, zand en slibvlakten, schorren, stranden, dui nen, riviermondingen en een transitiezo ne, de offshorezone aan de Noordzee. Naast de Hoge Alpen is de Waddenzee één van de laatste grootschalige en onaangetaste natuurgebieden in Midden-Europa. Tussen de drie genoem de landen is een samenwerkingsverband dat zich uitstrekt over 13.500 km2. Er zijn vier estuaria: Varde A, Elbe, Weser en Eems. Grote delen van de Waddenzee, zeker in Nederland en het Niedersachsische deel worden ingeno men door eilanden en bevatten daardoor belangrijke stukken getijdegebied. Tussen het Weser-estuarium en het DENMARK Schleswig-Holstein 10

't Duumpje | 1996 | | pagina 10