massaal waargenomen. De sporen van deze algen hechten zich vooral vast aan de buisjes van kokerwormen in het zan derige wad. Deze moeten daarom snel een ander kokertje metselen, dat weer direct door de alg wordt ingepalmd. De alg groeit voorspoedig, gaat zich innig vervlechten en vormt zo grote aaneenge sloten matten. Onderaan wordt teveel zuurstof verbruikt, waardoor de daar levende organismen leven onmogelijk gemaakt wordt. Tot diep in het sediment treedt verrotting op. Als de algmatten loslaten, zien we de reeds genoemde zwarte vlek. Deze matten kunnen ook overspoeld raken met zand, waarna ze natuurlijk ook gaan rotten. Na enkele weken komen ze reeds aan het oppervlak, als grote stinkende vlekken. Het is vooral het in de 'matten' aanwezige zwavel dat verantwoordelijk is voor de geur. Naargelang hun omvang kunnen ze weken, maanden en soms een jaar aan het oppervlak liggen. Vooral in de zomermaanden zijn ze duidelijk waar neembaar. Afgelopen zomer deed zich trouwens een nieuw fenomeen voor: op het moment dat de groenalgen nog niet hun maximale groei doormaakten, kwa men langs bijna de gehele Oostfriese waddenkust de kwalijk riekende zwarte vlekken tevoorschijn. Een plaatselijk kranteartikel meldde dramatisch: "Das Sterben gat begonnen." Men is nu wel zo'n beetje bekend met het verschijnsel, maar waarschijnlijk is er een nieuwe bezwarende factor bijgekomen, waar over men voorlopig nog in het duister tast. Toch wordt er ook meteen een schuldige aangeduid: de landbouw, die nog steeds te veel voedingsstoffen loost. Mosselen Een even nijpend probleem van de Waddenzee is het verdwijnen van de natuurlijk voorkomende mosselbedden door overbevissing. De mossel is als soort eigenlijk een onmisbare schakel in het gehele ecosys teem. Het is fenomenaal, maar dit orga nisme is in staat om per getij 8 liter water te zuiveren. Het heeft een filteren de werking, terwijl het zich voedt met plankton. Schadelijke stoffen, zoals o.a. zware metalen en PCB's worden in een slijmjurk gewikkeld en zo aan hel sedi ment afgestaan. Bovendien is een vol wassen mosselbed een ware levensge meenschap. In totaal werden 96 soorten geteld (zeepok, strand- en naaktslak, krab, borstelworm, anemoon, macroalg, zeesla enz.) 3) Vernietiging In Nederland zag men dat ruim 25 van de vogels van de mosselbanken leef de, terwijl deze slechts 5 van het wad uitmaakten. In 1950 vond een ware vernietigingsslag plaats door de visserij, want men ver dacht de mosselbanken ervan een para siet te huisvesten, die de mossel waarde loos maakte voor menselijke consump tie. In het Duitse deel zijn tussen 1975 en 1991 nog eens 24 km2 van de restende 51 km3 vernietigd. Redenen hiervoor waren de verhoogde vraatdruk van vogels, doordat hun voedselgebied stel selmatig wordt verkleind, intensivering van de mosselvisserij, schadelijke wer king van macroalgen door eutrofiëring (verstikking), klimatologische omstan digheden als ijsgang en storm en tot slot parasieten. Visserij en natuurbeheer De strijd tussen natuurbeschermers en visserij is nog lang niet gestreden. Minister Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wil de discus sie over de Waddenzee pas aan het einde van het jaar oppakken. Tot dat moment gaat hij ervan uit dat vissers zorgvuldig met de natuur omspringen. Sinds 1993 is een kwart van de Waddenzee verboden terrein voor de schelpdiervisserij. Dat is onvoldoende volgens milieubescher mers. De visserij brengt volgens hen nog steeds onaanvaardbare risico' s met zich mee voor de voedselvoorziening van de vogels, terwijl ook het herstel van typi sche wadbiotopen als zeegrasvelden en mosselbanken door het vissen onmoge lijk wordt gemaakt. Onderzoek Th. Piersma van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee op Texel kan zich ontzettend kwaad maken over de vrijheid die de vissers op de Wadden krijgen. 'Ze krijgen alle kansen omdat de overheid zo onduidelijk blijft en nau welijks regels stelt.' De vissers hebben tussen 1987 en 1990 bijna alle mossel- en zeegrasvelden ver nietigd, zegt Piersma. 'Sindsdien is de Waddenzee veel ruwer geworden, omdat de banken en het gras de harde stroming van de zee breken. Ik heb steeds meer het gevoel dat ik voor de gek gehouden wordt. Hoe durven ze dit nog beschermd natuurgebied noemen. De Waddenzee is in de tien jaar dat ik hier onderzoek doe, veranderd van een mooi afwisselend landschap met mosselbanken, kreekjes, poelen en zeegrasvelden in een zandbak met een laagje water erop. Daarin kan een mosselbank niet gedijen. Ik ben bang dat het nooit meer goed komt.' Eind dit jaar beziet minister Aartsen of het gedeelte dat nu afgesloten is voor mossel- en kokkelvisserij uitgebreid wordt, van 26 naar 40 Aanbevelingen Tot slot de Aanbevelingen van het 9de internationale wetenschappelijk Waddenzeesymposium. 1. De deelnemers onderstreepten de noodzaak van selectie van represen tatieve intergetijde-gebieden waar niet of nauwelijks van menselijke invloed sprake is. Deze gebieden zouden dienen als monitoring- en onderzoeksplaats, zoals reeds was afgesproken op het 6de Trilaterale Gouvernementele Symposium te Esbjerg (1991), alsook als specifie ke natuurbeschermingsgebieden. Zwarte vlekken 2. De ministers moeten een speciale nationale commissie oprichten die belast is met het tijdig reageren op calamiteiten. Daarvoor moeten deze deskundigen een wetenschappelijk document opstellen waarmee de gevolgen voor het ecosysteem voor speld kunnen worden. Elke commis sie moet goede contacten met de beide andere onderhouden. 3. De ministers moeten binnen drie jaar een trilateraal wetenschappelijk onderzoeksproject opstarten dat een beeld moet geven van de geografi sche. geo-biochemische en hydro grafische verschillen die tot de ver schillende gevoeligheid leiden van de Oostfriese Waddenzee. Dit pro ject moet eveneens een inventarisa tie en analyse bevatten van de histo riek van het gebied. Eutrofiëring 4. De blijvende hoge toevloed van stikstof heeft een verandering van de N/Ph.- balans teweeggebracht die 13

't Duumpje | 1996 | | pagina 13