bloei en overlast van giftige algen veroorzaakte, en deze algen bewerk stelligden de verhoogde con centratie zwarte vlekken. Atmos ferische stikstofneerslag heeft even eens voedselarme duingebieden aangetast, waarbij een vermindering van biodiversiteit is opgetreden. De voor het Waddengebied verant woordelijke ministers zijn daarom verplicht hun inspanningen tot stik stofreductie te verhogen. Deze inspanning geldt voor alle gebieden en moet er vooral op gericht zijn het probleem aan de bron aan te pak ken. De ministers wordt daarbij aanbevo len geld ter beschikking te stellen voor een trilaterale evaluatie omtrent stikstofreductie. Hier dient de toekomstige aanpak ontwikkeld te worden om eutrofiëring terug te dringen. 5. Er zijn indicaties dat giftige be standdelen het consumeren van phy- toplankton benadelen. Hierdoor tre den sterkere en langere bloeiperio des op. Daarom wordt de ministers gevraagd een onderzoek te doen naar de effecten van lage concentra ties giftige bestanddelen op het functioneren van zoöplankton. Monitoring 6. De uitvoering van het Trilaterale Monitoring Programma gaat naar wens. Men heeft gedurende de ver schillende workshops het program ma aangepast en richtlijnen opge steld om een aantal pilotprojecten van start te laten gaan. Er zijn echter nog enkele punten die nog aandacht vragen - de zekerheid dat lopende projec ten binnen het onderzoek voort gang kunnen vinden; - introductie van moderne, effectie ve en multifunctionele waarne mingsmogelijkheden zoals satel- lietwaameming. radar en sonar; - installatie van trilaterale expert groepen. 7. Een van de hoofdproblemen in de rapportage is de beschikbaarheid van benodigde gegevens. Daarom wordt aanbevolen een verdrag te sluiten om onderling gegevens uit te wisselen. In dit verdrag verklaren alle betrokken nationale, federale. regionale en lokale instellingen dat ze zullen meewerken aan het beschikbaarstellen van eigen gege vens voor rapportage. Veerkracht/herstel 8. Geconfronteerd met de verdwijning en achteruitgang van sleutelbioto pen in de Waddenzee (oesterban- ken, sabellaria-riffen, mosselbanken en zeegrasweiden), doet zich de vraag voor of deze hun vermogen tot herstel nog steeds bezitten. Daarom wordt de ministers aanbe volen: - in toekomstig onderzoek de na druk te leggen op sleutelbiotopen en -processen; - het idee van herstel insluiten in beslissende evaluaties van natuur lijke en menselijke verstoringen. Uitwisselingsprocessen 9. Om te komen tot ongestoorde geo- morfologische en biologische inter- getijdegebieden, wordt aanbevolen het voorkomen van natuurlijke uit wisselingsprocessen te stimuleren d.m.v.: - het nemen van maatregelen om het herstel van mossel- en zee grasbedden te bewerkstelligen, aangezien deze biotopen een belangrijke rol spelen in de om zetting van organisch materiaal en de sedimentatie ervan. - het nemen van maatregelen om landinwaarts sedimentatie-bassins te ontwikkelen en de overgangs zones tussen zoet en zout water en land en zee te verbeteren. - beperking van menselijk ingrijpen (zand- en gaswinning, enginee ring, mossel- en kokkelvisserij). Schelpdiervisserij 10. Ter bescherming van de natuur en ter wederopbouw van sleutelhabitats wordt verzocht om: - mosselvangsten in subgetijdege- bieden te beperken; - kokkelvisserij in Nederland te be ëindigen in gebieden waar goede vooruitzichten zijn voor ontwik keling van biotopen als zeegras en intergetijdemosselbedden. 11. Men is bezorgd over de grote hoe veelheden afval die ontstaan bij de garnalenvisserij en de gevolgen hiervan op het ecosysteem. Men verzoekt technieken te ontwikkelen waarmee deze verspilling voor komen wordt. Geïntegreerd beleid v.h. kustgebied 12. De toekomst van de Waddenzee vraagt een strenger beleid dan het huidige, en vooral voor activiteiten die leiden tot effecten buiten het Waddengebied. Daarom is er behoefte aan een geïn tegreerd beleidsconcept dat de samenhang beschrijft tussen hoofd problemen en hun invloed op het gebied. De participanten wensen daarbij bestaande nationale en internationa le wetgeving en overeenkomsten te respecteren. De volgende intenties moeten daartoe bijdragen: - socio-economische, veiligheids- en culturele belangen moeten geïntegreerd worden met de eco logische interesses; - het samenwerkingsgebied moet uitgebreid worden naar het aanpa lende vasteland dat gemeenschap pelijke ecologische kenmerken bezit; - deelname van alle belangengroe pen moet aangemoedigd worden bij de ontwikkeling van het gehe le plan. Ik heb Nordemey niet alleen betreden maar ook verlaten in duisternis. Alleen het maansikkeltje en haar trouwe be geleider Venus waren mijn herkennings punten. 't Zijn donkere tijden boven het Waddengebied. Bronnen - Red lists of biotopes, flora and fauna of the Trilateral Wadden Sea area, 1995. - Watt und mehr, ein Ökosystem, seine Erforschung und sein Schutz. - Nationalpark Niedersachsisches Wat tenmeer, Nordemey. - Recommandations of the 9th Inter national Scientific Wadden Sea Composium. - Schelpdiervisserij botst met natuur functie in de Waddenzee. Volkskrant, 1.01.1997 - Grzimek, deel 1, Lagere dieren. Frieda Pillen, februari 1997. 14

't Duumpje | 1996 | | pagina 14