Boekbespreking 1956 -1996 Natu urbeschermings vereniging 'De Steltkluut Vorige week werden alle Steltkluut- leden verrast met een boekwerkje ten gevolge van het 40-jarig bestaan van onze zustervereniging. De eerste gedachte die bij me opkwam was, dat het natuurlijk weer een op somming zou zijn van alle wapenfei ten en mijlpalen, en dan nauwkeurig in chronologische volgorde. Tot mijn stijgende verbazing begon ik er in te lezen en bleef maar lezen, tot ik het in één adem uit had: wat een educatieve waarde gaat er van dit boekwerkje uit. Eigenlijk ook weer niet zo verwonderlijk, want het is dan ook grotendeels (en dat kon je zo wel merken aan de schrijftrant) geschreven door 'Sjors' Sponselee, en die, zo zeg gen we dan altijd, heeft er tenslotte ook voor geleerd! Maar ook de bijdragen van de andere auteurs mogen er zijn. Het boekje is niet zozeer een neerslag van hetgeen de Steltkluut in die 40 jaar tot stand gebracht heeft, als wel een aaneenschakeling van het kunnen genieten van juist de kleine fenome nen van de natuur, fenomenen die je niet los van elkaar kunt zien, die aan elkaar hangen als een broze ketting: verbreek je één enkele schakel, dan heeft dat verregaande consequenties voor de rest. Het boekje laat aan duidelijkheid niets te wensen over, zoals bijvoorbeeld de 'gesprekken' die Sjors voerde met o.a. jagers en boeren. Het verdient mijns inziens dan ook een plaats in alle bibliotheken, scholen en milieu-educatieve centra, terwijl het in lengte van dagen in de boekhandel te koop zou moeten blijven, maar vol gens informatie zit dat er niet in van wege de oplage. Jammer Steltkluut: proficiat met jullie uitgave: de zoveelste mijlpaal voor jullie ver eniging (ik ben er eigenlijk wel een beetje jaloers op.) Februari 1997, Sjaak Herman. Poeleneen uitgave van Landschapsbeheer Nederland. Begin januari ontving ik een present exemplaar van de nieuwe herziene uit gave over drinkputten in Nederland. Er was al eerder een dergelijk boek werkje verschenen, maar dat omvatte allerlei kleine wateren, zoals sloten, en daarmee was het - zoals gebruikelijk - meer toegesneden op de 'Hollandse' situaties, zodat je er in Zeeland betrek kelijk weinig aan had, en bovendien was het niet erg praktisch voor men sen, die met het boekje als handleiding bijvoorbeeld een amfibieënbiotoop wilden aanleggen. Hoog tijd voor 'andere en betere'! Welnu, na een olifantsdracht is de nieuwe uitgave verschenen en deze uitgaaf is er dan ook naar: het is een handleiding geschreven uit de praktijk voor de praktijk. Dit was ook te ver wachten gezien de keus van de auteur. Men heeft namelijk Bert Hanekamp verzocht de nieuwe versie te schrijven. Hij heeft jarenlang, samen met z'n collega Ton Stumpel, zowat heel Eu ropa, en vooral West Zeeuwsch- Vlaanderen (zelfs meer dan Sjaak) on derzocht op amfibieën, met als specia liteit de boomkikker. Wat hébben wij samen met hen niet gediscussieerd over de ideale inrichting voor de voortplantings-, zomer- en winterbio- toop van de boomkikker. Door al deze ervaringen was hij dan ook de aangewezen persoon om dit boekje samen te stellen. Dat hij hierin zou slagen stond eigenlijk bij voorbaat al buiten kijf. Hij bespreekt uitvoerig het leven in en rond de drinkputten, de waterkwaliteit, de invloed van verschillende stoffen hierop, de grondsoorten waarin de put ten liggen etc. Verder worden de verschillende amfi bieën beschreven en ook waar men hen in Nederland tegenkomt. Tenslotte komen er een aantal moge lijkheden aan bod: hoe dient een bio toop (put, beplanting etc. aangelegd te worden, en waarop moet men letten. Het boek is op een populair weten schappelijke manier geschreven, goed leesbaar en praktisch. Kortom, een schot in de roos, en van harte aanbevo len zowel voor hen, die de handen uit de mouwen willen steken, maar even eens voor geïnteresseerden die hun theoretische kennis omtrent amfibieën willen vergroten. Het boekwerkje is te bestellen bij: Landschapsbeheer Nederland Postbus 12048 3501 AA Utrecht. Tel.: 030 - 2340777. Prijs: 17,- 4,50 portokosten. Februari 1997, Sjaak Herman. Vinpoot- salamander 15

't Duumpje | 1996 | | pagina 15