Water in het huishouden of hoe water te besparen en watervervuiling te vermijden In 1996 ontstonden de eerste twee eco- t earns in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De twee groepen bekeken gedurende acht bijeenkomsten hoe het huishou den milieuvriendelijker gemaakt kon worden, elk naar eigen inzicht en ver mogen. Niets hoefde hierbij; iedereen kon zelf op eigen manier deze taak invullen. De basisgedachte van de ecoteams is: je niet blindstaren op de problemen en de fouten van anderen, maar zelf in eigen omgeving en huishouden de hand aan de ploeg slaan voor een beter milieu. Het ecoteamprogramma, een idee van het Global Action Plan (GAP), een internationale milieuorga nisatie met een Nederlandse afdeling, stimuleert mensen tot milieuvriende lijk gedrag in het dagelijks leven omdat dit de basis vormt voor de wereldhuishouding. Aan de hand van zes concrete thema's, afval, gas, elektriciteit, vervoer, koop gedrag en water, werden suggesties gegeven waarmee iedereen thuis aan de slag kon gaan. Elke deelnemer bereidde één der thema's voor aan de hand van een werkboek. Ik koos het thema water in het huishouden. Vandaar ook dat door mij over dit thema hier verslag gedaan wordt, waarbij de nadruk ligt op vele tips en praktische mogelijkheden die verza meld werden om water te besparen en watervervuiling tegen te gaan. Vervuiling Eeuwenlang hebben we water gebruikt voor allerlei doeleinden zonder dat het grote problemen gaf. Stadse wateren in Brugge, Gent, Amsterdam, etc. stonken wel eens in de zomer, maar de rivieren en meren waren redelijk schoon. Water is van nature in staat om zich zelf schoon te houden. Voorwaarde is wel dat het afval dat in het water terechtkomt, afbreekbaar is en geen chemische gifstoffen bevat. Verder mag de hoeveelheid afval niet te groot zijn. In het water leven microscopisch kleine bacteriën en schimmels die een beperkte hoeveelheid vuil kunnen afbreken. Dat heet het 'zelfreinigend vermogen' van het water. Door de opkomst van de industrie in de vorige eeuw en vooral na de Tweede Wereld oorlog worden grote hoeveelheden af valstoffen, afkomstig van fabrieken, huishoudens, land- en tuinbouw, in het water geloosd. Die afvalstoffen zijn veel giftiger dan vroeger. Ook lucht vervuiling kan met de regen naar be neden spoelen en zo vervuiling van het water geven. Zo verzuurt het opper vlakte- en bodemwater als er veel 'zure regen' op terechtkomt. Overbemesting Een speciaal soort watervervuiling is de overbemesting van water, ook wel eutrofiëring genoemd. Dit treedt op als er te veel voedingsstoffen in de vorm van fosfaten en nitraten (stikstof) in het water terechtkomen. Deze voedingsstoffen lossen op en dienen algen, heel kleine zwevende waterplantjes, tot voedsel. Bij grote hoeveelheden ontstaat zuurstoftekort, wat er weer aanleiding toe kan geven dat alle waterleven afsterft. Van het schone water blijft dan een stinkende, rottende poel over. Andere vormen van watervervuiling Maar er zijn vele vormen van water vervuiling: industrieel afvalwater, be strijdingsmiddelen uit land- en tuin bouw, de bonte verzameling afvalstof fen van huishoudens en kleine bedrijf jes, de vele duizenden grote en kleine gifbelten, het koelwater van elektrici teitscentrales, luchtvervuiling die door de regen uit de lucht wordt 'gewassen' en in het water terecht komt (vooral zwaveldioxide en stikstofoxiden) en bekend staat onder de naam 'zure regen', zuiveringsslib van de waterzui veringsinstallaties. Veel van deze stof fen, die bodem en oppervlaktewater vervuilen, kunnen doorsijpelen tot in het grondwater. Omdat grondwater zich heel langzaam in de bodem van de ene naar de andere plaats beweegt, kan vervuiling na jaren waterwinge bieden bereiken. Nu al is op sommige plaatsen het grondwater te vervuild om als drinkwater te dienen. Verdroging Ons drinkwater wordt grotendeels gemaakt uit het relatief schone grond water. Het onttrekken van grondwater voor dit doel draagt echter voor zo'n 10 bij aan het verdrogingsprobleem in ons land. De belangrijkste oorzaak van dit pro bleem is wel de snelle af- en ontwate ring. Door de snelle afvoer van regen water wordt het grondwater onvol doende aangevuld en daalt het grond waterpeil. Planten en dieren die afhan kelijk zijn van een hoge grondwater stand verdwijnen hierdoor. Overigens, ook de waterpeilverlaging in land bouwgebieden, om ze minder drassig te maken, draagt bij aan de verdro ging. Daarom wordt er nu voor het maken van drinkwater weer meer overgeschakeld op het minder schone water uit meren en rivieren, het opper vlaktewater. West Zeeuwsch-Vlaanderen gebruikt oppervlaktewater uit België (10%) en de Brabantse Biesbosch (90%), dat in het pompstation Braakman wordt ge zuiverd. Oppervlaktewater is vuiler dan grondwater. Daardoor komen er heel wat zuiveringstechnieken aan te pas eer oppervlaktewater voldoet aan de wettelijke normen voor drinkwater. Waterspoor Drinkwater wordt geleverd tegen kost prijs. In de prijs zijn de kosten om water te winnen, te zuiveren en naar de afnemers te brengen doorberekend. De hoogte van de rekening is afhanke lijk van het aantal afgenomen kubieke meters. Wie veel water verbruikt, be taalt meer dan iemand die zuinig met water omspringt. Voor de afvoer en de zuivering van het afvalwater geldt dat (nog) niet. U betaalt een vast bedrag 16

't Duumpje | 1996 | | pagina 16