aan rioolrecht en zuiveringsheffing, ongeacht de hoeveelheid afvalwater die u produceert. Betere kostenverdeling Het 'waterspoor' is een voorstel voor een eerlijker verdeling van de kosten. Het waterspoor houdt in dat drinkwa- terkosten en kosten voor de riolering en de afvalwaterzuivering aan elkaar worden gekoppeld. Hoe meer water u verbruikt, des te meer u ook moet bij dragen aan kosten voor rioolonder- houd en afvalwaterzuivering. Zo ziet u aan uw rekening in één klap wat schoon water nu werkelijk kost. Wa terbesparing wordt daardoor veel inte ressanter voor de portemonnee. Hoe langer hoe meer waterschappen en de VEWIN (Vereniging Exploi tanten van Waterleidingbedrijven) be ginnen op dit waterspoor te zitten. Het kabinet staat niet onwelwillend tegen over regionale experimenten met het 'financiële waterspoor.' Hoogste tijd dus voor de huishoudens om maatre gelen te nemen om water te besparen, om daarmee het milieu te ontlasten en daarnaast te zorgen voor een forse ver mindering van de lasten. Water besparen Om water te besparen hoeft men geen ingewikkelde zaken te verrichten. Het veranderen van een aantal dagelijkse gewoontes en een weloverwogen aan schaf van nieuw materiaal (bijvoor beeld sanitair) als u daar aan toe bent, is het voornaamste werk. Tips We hebben de tips gerangschikt in drie rubrieken: de eerste gaat over het ver persoonlijke hygiëne doorspoelen WC anderen van gewoontes, de tweede over hoe het water zo min mogelijk te vervuilen tijdens gebruik en de derde gaat over besparingsmaatregelen op de lange termijn. Sommige maatregelen behelzen tevens energiesparende maatregelen: dubbele winst voor milieu en de portemonnee. De meeste tips laten uw comfort onge moeid of zorsen zelfs voor verbete- I) Gewoontes 1) Noteer eens per maand de stand van Uw watermeter en noteer het verbruik. Zo stelt u zelf uw bespa ringen vast. 2) Laat de kraan niet onnodig lopen. Gebruik bekers tijdens het tanden poetsen. Gebruik een teil bij het afwassen. 3) Repareer lekkende kranen of stort bakken: 10 druppels per minuut kost 2000 liter drinkwater per jaar. 4) Was auto's met behulp van em mers. Wassen met de tuinslang kost veel meer water. Gebruik bo vendien groene zeep i.p.v. auto shampoo. 5) Beperk het sproeien van de tuin. Bodembedekkende planten zijn hierbij bondgenoten, want zij hou den het water vast. Sproei meer 's avonds: het water verdampt dan minder snel. Als U toch sproeit, doe het dan liever 1 keer per week langer dan iedere dag kort. 6) Wees zuinig met water in de bad kamer. Een bad kost minstens 120 liter water per keer, een gewone douchekop laat in 5 minuten slechts 50 liter water door. overige huisdieren auto, tuin) 7) De vaat: een paar kleine afwasjes samen gebruiken meer water en schoonmaakmiddelen dan 1 grote afwas ineens. Zorg dat bij vaat- wasmachines deze goed gevuld is. Het verbruik aan water en energie door de vaatwasmachine, vergele ken met de handafwas, ontloopt elkaar niet veel. Het vervaardigen van de machine zelf kost echter heel wat meer energie dan het maken van een teiltje en een bor stel. Afwasmiddelen voor machi nes zijn over het algemeen wel agressiever dan die voor de hand- afwas. 8) Ontwikkel watervriendelijke was- gewoontes. Ga pas wassen als de machine vol is, gebruik geen voor wasprogramma's en probeer 17

't Duumpje | 1996 | | pagina 17