wat minder te wassen (handdoe ken zijn meestal niet na 1 keer vuil). Sla eens een spoelbeurt over. II Water zo min mogelijk vervuilen: 9) Gebruik de wc niet als afvalbak. Alles wat u door de wc spoelt, is een extra belasting voor het opper vlaktewater en de zuiveringsin stallaties voor rioolwater. Dit geldt ook voor theebladeren, oude medicijnen, etensresten, vet of olie, condooms en maandverband. Zo hoort koffiedik in compostbak of -hoop. 10) Plaats een zeetje in de gootsteen. Etensresten vervuilen het water, dat in het riool terecht komt. Werp opgevangen afval in de vuilnisem mer. 11Gebruik voor de afwas echte zeep (zachte zeep; een scheutje vloei bare zeep, of een zeepklopper met daarin een stuk huishoudzeep) of een ecologisch afwasmiddel. Deze middelen zijn minder belastend voor het milieu en sparen boven dien uw portemonnee. 12) Houd het afwaswater schoon. Voordat u gaat afwassen, kunt u de vaat voorbewerken door vet en etensresten te verwijderen met een stukje keuken- of toiletpapier. 13) Gebruik voor de textielwas min der waspoeder dan op het pak staat; meestal kunt u met minder toe. 14) Kies een wasmiddel dat het milieu zo min mogelijk belast. Het aller best is een ecologisch wasmiddel op basis van echte zeep; tweede keuze is een half-synthetisch was middel op basis van natuurlijke, plantaardige stoffen en derde keu ze is een synthetisch compactwas- middel zonder bleekmiddel, op tisch witmiddel, wasverzachter en sulfaat. U komt dan uit op een synthetisch bontwasmiddel. 15) Gebruik geen gewone wasver zachter. Deze bevat milieuschade lijke stoffen, die in het afvalwater niet kunnen worden afgebroken. 16) Bewerk vlekken voor met groene zeep of ossegalzeep. Als u vlek ken voorbewerkt, heeft u minder waspoeder nodig. 17) Wasserette of wasserij: als u niet thuis wilt of kunt wassen, kies dan liever voor een wasserette, waar u uw eigen milieuvriendelijke was middel kunt meebrengen. 18) Gebruik voor uw huid gewone zeep. Doucheschuim en douchegel vervuilen het water meer dan een gewoon stukje zeep en er blijft altijd een leeg flesje over. 19) Vermijd speciale schoonmaak middelen. Bijna al die middelen (bijv. voor auto's, ovens, ruiten, tapijten) zijn slecht biologisch afbreekbaar en belasten het milieu onevenredig zwaar. Goed be schouwd hebt u maar weinig pro- dukten nodig om uw huis van boven tot onder schoon te houden en het milieu te sparen. Dit zijn: vloeibare zeep of groene zeep of allesreiniger op plantaardige basis; afwasmiddel op plantaardige ba sis; schuurpoeder zonder bleek middel; soda; schoonmaakazijn en ossegalzeep. (We verwijzen ook naar het artikel in 't Duumpje van winter 1994: 'Milieu en de grote schoonmaak'. PS: oude Duumpjes bewaren of doorgeven. Derde keus: oud papier.) III Lange termijnmaatregelen 20) Neem een spaardouchekop: hier mee kunt u 50 besparen op wa ter en op energieverbruik, zonder het douchegenot te verminderen. Zorg wel dat de spaardouchekop geschikt is voor uw specifieke gei ser of combiketel: informeer bij uw sanitairhandel. 21) Plaats doorstroombegrenzers (of tewel perlators) op de kranen. Dit leidt tot een besparing van 25 tot 50 en ze geven toch een goede straal. Ze kosten tussen de 10 en 30 en zijn gemakkelijk zelf te plaatsen. 22) Isoleer leidingen tegen bevriezing: De isolatie verdient de investering snel terug. Het laten lopen van kranen is uiteraard niet de beste oplossing tegen bevriezing. 23) Sluit de afvoer van het WC-fon- teintje aan op de valpijp van de stortbak. Water waarmee u uw handen hebt gewassen, is nog heel goed bruikbaar voor het doorspoe len van het toilet. Een makkie voor de huidige doe-het-zelver. 24) Installeer een waterzuinige stort bak. De goedkoopste methode is één of meer flessen water in de stortbak te plaatsen. Bent u toe aan een nieuwe stortbak, kies dan voor een waterzuinige uitvoering, waarmee u zelf de hoeveelheid spoelwater kunt regelen. Bij oude re stortbakken is de vlotter te ver schuiven waardoor de watertoe voer eerder afgesloten wordt en er dus minder water in het reservoir komt. 6 a 7 liter water voor weg spoelen van de ontlasting is ruim voldoende. 25) Kies voor ééngreepsmengkranen. Als u iedere keer met behulp van de rode en blauwe knop het water op temperatuur brengt, gaat veel water verloren voordat u de juiste temperatuur heb bereikt. Bij een ééngreepsmengkraan is de water temperatuur meteen goed. 26) Kies een nieuwe wasmachine zorgvuldig. Zorg dat u goed geïn formeerd bent voor u de winkel binnenstapt. Let op het water- en energieverbruik en laat u niet in de luren leggen door allerlei snuf jes die water, stroom en wasmid del zouden besparen. Zulke snuf jes stellen in de praktijk vrijwel niets voor. Kies zo mogelijk een kuipwasser (bijv. merk Velo). Haal een 'Energie wijzer' voor wasmachines bij uw energiebe drijf, en raadpleeg de Consumen tengids of Koopkracht. 27) Houd de afstand tussen warmwa tertoestel, keuken en badkamer zo klein mogelijk. Lange afstanden 18

't Duumpje | 1996 | | pagina 18