Zoektocht naar de relicten van het Vlaams District op de dekzandruggen rond Aardenburg en St.Kruis. De Nederlandse plantenwereld is ver deeld in zogenaamde floradistricten, om de verspreidingspatronen van de in Nederland voorkomende plantensoor ten weer te geven. In Zeeland komen voor: het Remind,unaal district (een duindistrict), het Estuariëndistrict (met zijn brakwatersoorten en zijn dijkflora, rijk aan zuidelijke soorten) en het Vlaams district Het Vlaams District In aansluiting op de Belgische inde ling worden de twee stroken pleistoce ne zandgrond die binnen Zeeuws- Vlaanderen vallen, als 'vanouds' als afzonderlijk district onderscheiden. In bos-, heide- en venflora verschilt het district weinig van het Kempens dis trict in Brabant. De overgangszone naar het Estuariën district, die op Nederlands gebied een groter oppervlak inneemt dan het ei genlijke Vlaams District, herbergt een aantal soorten die in de rest van Zee land ontbreken of tot de duinen be perkt zijn. Het grootste deel van dit district bevindt zich in Oost Zeeuws- Vlaanderen, een klein deel bevindt zich rond Aardenburg en Sint Kruis. Vroeger waren de kalkarme gronden grotendeels in gebruik als heidegrond. Later werd het aandeel van akkers, weilanden, bossen en hakhout groter. Nog steeds is er de vlascultuur. De landschapsstructuur is nog tamelijk kleinschalig. Op 22 juli 1996 ging de plantenwerk- groep van 't Duumpje op zoek om te kijken of het Vlaams District in West Zeeuws-Vlaanderen nog steeds be staansrecht heeft. Akkers en akkerranden Op en langs de akkers kwam vroeger het Korenslaverbond voor. Hoewel er nu geen sprake meer is van het voor komen van een verbond, zijn er in 1996 nog wel soorten teruggevonden die wel degelijk in het milieu van dit vroegere verbond thuishoren: het zijn: Windhalm (Apera spica-venti), Akker- Akkerviooltje viooltje (Viola arvensis), Voederwikke (Vicia sativa sbsp. sativa), Hoog struisgras (Calamagrostis gigantea) en Hanepoot (Echinochloa crus-galli). Schraallanden en heiden Naar schraallanden en heiden hoeven 24

't Duumpje | 1996 | | pagina 24