IP Nieuwe bedreiging voor het Zwinduin bij Knokke Regelmatig duiken plannen op om in de randzone van het duingebied van het Zwin recreatieprojecten te realise ren. Dirk Vogelaers beschrijft de laat ste ontwikkelingen. De laatste decennia De moeilijkheden in de laatste twee decennia rond ruimtelijke ordening en het behoud van een aantal waardevolle landschappen en natuurgebieden in Knokke hebben steeds ruime weer klank gevonden. Zo is het gebied rond het Zwin, waaronder de Zwinbosjes, de Groenpleinduinen, de Nieuwe en de Oude Hazegraspolders, voorzover dit nog nodig was, meer dan ooit tot het gemeenschapspatrimonium gaan beho ren. Dit gemeenschapsbelang is even wel in essentie privé-bezit gebleven, wat op zich zelf geen groot probleem zou mogen geven, indien er overeen stemming over de uiteindelijke be stemming van grote delen van de Zwinstreek zou bestaan. Het nieuwe waardenbesef en het overduidelijke conflict tussen privé- en gemeen schapsbelang vertaalden zich in een aantal beschermingsmaatregelen, waaronder in de eerste plaats een aan tal beschermingsmaatregelen voor Zwinbosjes, Groenpleinduinen, Nieu we Hazegraspolder en tot slot de Oude Hazegraspolder. Beschermingsmaatregelen bleken evenwel onvoldoende. Het Duinende creet scherpte de bescherming van de weinige duin- en duinrandgebieden langs de kust terecht aan. Wéér een nieuw project Daarom wekt hel onze verwondering dat een zoveelste nieuw project aan de directe rand van de beschermde Zwin bosjes schijnbaar geruisloos door de gemeentelijke en provinciale besturen geloodst wordt. Alsof (overigens in deze tijden van 'openbaarheid van be stuur' en 'nieuwe politieke cultuur') de initiatiefnemers maar al te goed ge leerd hebben van hun 'fouten' uit het verleden, toen projecten als een jacht haven op het terrein van de vervallen Swimming Pool in Knokke, een golf terrein in de Zwinbosjes en, tot slot een Congrescentrum op dezelfde plaats, onder druk van soms stormach tige reacties in de pers en de publieke opinie, noodgedwongen afgevoerd dienden te worden. De argumenten op basis waarvan de hogere overheden in het verleden beslisten deze projecten in of op de rand van het waardevolle Zwingebied te weigeren, kunnen on mogelijk op objectieve gronden ach terhaald zijn. In principe is het besef dat zuinig met resterende open ruimte en natuurgebied omgesprongen moet worden slechts toegenomen. Knagen aan de rand van natuurgebieden is zeker geen basisprincipe van het Ruimtelijk Structuurplan Vlaanderen. Opnieuw een Congrescentrum Concreet werd recent in zowel de Commissie Ruimtelijke Ordening van Gemeente Knokke-Heist als in de Ge meenteraad van dezelfde gemeente een nieuw BPA opgemaakt om aan de vervallen Swimming Pool van het Zoute een beperkter versie van het vroegere Congrescentrum mogelijk te maken. Dit BPA werd door beide genoemde organen van een positief advies voorzien en als raadsbesluit goedgekeurd. Tot zover weinig nieuws! Belangen verstrengeling Het is genoegzaam bekend dat er een belangrijke overlapping en belangen vermenging bestaat tussen gemeente lijke instellingen als adviesraden en gemeenteraad zelf en privé-initiatief- nemers als de NV Compagnie Im- mobilière van het Zoute. Dat op kos ten van de belastingbetaler van Knok ke-Heist steeds weer nieuwe plannen worden gemaakt ten behoeve van één privé-eigenaar lijkt men zelfs normaal te vinden. Men is bijna gewoon ge raakt aan de 'cavalier-seuls' wat be treft de ruimtelijke ordening van de Compagnie Immobilière. Misschien heeft dit aanleiding gegeven tot een verzwakking van de waakzaamheid rond deze belangrijke dossiers van ruimtelijke ordening aan de Oostkust. Want nu blijkt dit laatste project ook een positief advies gekregen te hebben van de Bestendige Deputatie van de Provincie West-Vlaanderen. Toch is het niet te begrijpen welke nieuwe doorslaggevende argumenten aange voerd kunnen worden om een project, dat heel veel lijkt op eerder geweiger de projecten, nu goed te keuren. Het gaat immers om een kopie van het gewraakte Congrescentrum en de ne gatieve invloed op de achterliggende Zwinbosjes is vermoedelijk even ern stig. Manco in Duinendecreet Nu wordt ook duidelijk waarom deze ene hectare niet in het Duinendecreet opgenomen werd. Zo ontstaat het ster ke vermoeden van een deal tussen Compagnie Immobilière en hogere overheid om dit project te mogen realiseren met als tegenprestatie het niet indienen van planschade-claims op de Zwinbosjes. In het Gewestplan heeft die ene hectare overigens geen woon- of andere functie, maar het betreft een dag-recreatiegebied: vroe ger was er sprake van een bijzonder succesvol geëxploiteerde en prachtige combinatie van een overdekt en een openluchtzwembad. Nu deze functie verloren gegaan is, moet men de toe komst van het gehele landschap en natuurgebied rond het Zwin zo goed mogelijk veilig stellen. Planschade? Daarom ook moet men het vroegere initiatief van toenmalig minister Jan Lenssens om de Zwinbosjes om rede nen van algemeen belang te onteige nen tot staatsnatuurreservaat nieuw leven durven inblazen. De schattingen van het Comité van Aankoop, waarbij duizelingwekkende cijfers van 1,2 tot 3 miljard frank gesuggereerd werden, moeten eens kritisch bezien worden. 4

't Duumpje | 1996 | | pagina 4