Die cijfers leken te sterk beïnvloed door een planschade-idee, een com pensatie ten behoeve van de eigenaar voor verliezen tengevolge van het 'te rugschroeven' van de bestemming 'potentiële bouwgrond' naar 'natuur gebied'. Trouwens, werden de Zwin bosjes niet als bouwgrond of potentië le bouwgrond beschreven sedert het van kracht worden van de gewestplan nen. Vroegere APA's van gemeente Knokke zelf gelden hier niet meer. Daarom is het ook jammer dat die ene hectare van de vroegere Swimming Pool niet in het Duinendecreet opge nomen werd. waardoor de deur op de speculatiekier is blijven openstaan. Een normale gang van zaken zou hoe dan ook een eis tot bestemmingsher ziening van de vroegere Swimming Pool betekenen. Verkrotting De verkrotting van de Swimming Pool mag inderdaad niet langer aanhouden. Door een meer dan 15-jarige verwaar lozing laat men blijken geen interesse meer te hebben voor de bestemming dagrecreatiegebied. Men mag boven dien niet uit het oog verliezen dat de exploitatie van de Swimming Pool willens en wetens door 'de Com pagnie' beëindigd werd om verkrot ting te bespoedigen waardoor een aan tal jaren later projecten als jachthaven en congrescentrum gelanceerd, zouden kunnen worden. Tien punten Natuurreservaten v.z.w. Dit klinkt allemaal vertrouwd in de oren. Als we teruggrijpen naar een tien punten-eisenprogramma van natuurre servaten uit 1987 staat daarin duidelijk de noodzaak tot verwerving van duin gebieden door het Vlaamse Gewest. We citeren: 'Eigendomsoverdracht, eventueel via onteigening, aan het Vlaamse Gewest, zal op lange termijn het enige middel zijn om een afdoende bescherming te verwezenlijken van een groot deel van de resterende duin gebieden, die nu particulier eigendom zijn. Hierna kunnen deze gebieden als staatsnatuurreservaten ingericht wor den. Voor het verwerven van duinge bieden zou ook het systeem van be taling van erfenisrechten in natura, in dit geval met duingebied, een middel kunnen zijn. Dit naar analogie met het betalen van erfenisrechten door middel van kunstwerken. Bij verwerving van duingebieden door het Vlaamse Ge west moet rekening worden gehouden met prioriteiten betreffende natuurhis torische waarde en bedreigingen. De Zwinbosjes werden opgenomen in deze prioriteitenlijst. Alleen dan zou een meer natuurgericht beheer in deze duingebieden mogelijk worden. Deze stap naar de Zwinbosjes als een staats- natuurreservaat zou sterk belemmerd worden door een verdere aantasting van zijn onmiddellijke rand door de uitvoering van het nieuwe congrescen trum-project. Hernieuwde aandacht nodig De affaire 'Swimming Pool' heeft dus blijkbaar in deze politiek turbulente tijden de belangstelling van de politiek verantwoordelijken en van de publieke opinie verloren. Hopelijk schiet men wakker en zal de Vlaamse Regering alert genoeg zijn om van de argumen tatie uit het recente verleden legen een Congrescentrum op deze voor het na tuurbehoud gevoelige plek overtuigd te blijven. Namens de afdelingen Natuurreser vaten en Bond Beter Leefmilieu in de regio Brugge-Oostkust. Dirk Vogelaers Bruggestraat 22 B 8730 Oedelem (Beemem) Tel./fax 050 - 780799 5

't Duumpje | 1996 | | pagina 5