w - de stand van zaken m.b.t. natuuront- wikkelings-, reservaats- en beheers gebieden; - de waterbeheersplannen van de Zeeuws-Vlaamse waterschappen en van de Zwinpolder; - analyse en evaluatie van de peilregi- straties in de periode 1993 - 1996 aan weerszijden van de grens; - de muskusratbestrijding in het grensgebied; - de voorbeeldprojecten Sint Kruis, Krinkeldijk en Lapscheursche Gat; - de evaluatie van het glasaalmigratie- project van de Zwarte Sluispolder; - de stand van zaken m.b.t. de zoge naamde 5b-projecten aan weerszij den van de grens; - de schouwing en inventarisatie van de waterhuishoudkundige situatie van het stroomgebied van het Leo- poldkanaal; - inventarisatie van grensoverschrij dende lozingen en bemonstering en analyse van oppervlaktewaterkwali teit aan weerszijden van de grens; - het 'Life' Boomkikkeractie-project; - vogelrichtlijngebieden; - beheers- en onderhoudssytemen van de Polders en Waterschappen; - de grensoverschrijdende studie-pro jecten van de gebieden 't Zwin, de kreken van Sint Kruis, Meetjesland, Braakman - Assenede en nabij Hulst en Kieldrecht. Het bovenstaand overleg heeft gere sulteerd in een grensoverschrijdend draagvlak tussen de betrokken instan ties wat betreft integraal water-, na tuur-, landschapsbeheer en ecologie. Voorbeeldproject Als voorbeeldproject zijn in 1995 langs de oevers van het Lapscheurse Gat natuur- en onderhoudsvriendelijke oevers aangelegd. De oevers zijn langs beide zijden van het grensvormende Lapscheurse Gat aangelegd en de wa terbodem is eveneens gebaggerd vanaf de rondweg Sluis tot de stuw nabij de Stierskreek. Het project is, naast een bijdrage van het waterschap, gefinan cierd met een bijdrage vanuit het Eu- regio-project Grensoverschrijdend Krekengebied. Op een symposium te Gent, eveneens in 1995, is inzicht gegeven in de stand van zaken in de onderzoeken, de visies en de beleidsplannen aangaande het krekenproject. De presentaties spitsten zich toe op inrichting en gebruik van kreken, dijken en dergelijke en het mogelijk accentueren van relicten, zoals militaire fortlinies uit het verle den. De inleiders schetsten, gebaseerd op criteria als cultuurhistorie en ecologie, verschillende visies en streefbeelden ten aanzien van natuur en landschap. Beleidsplan Inmiddels is het project beland in 1997 en is het grensoverschrijdend beleids plan concept-gereed. Het plan gaat uit van onderstaande algemene doelstel ling: Het duurzaam beschermen en waar nodig herstellen van de cultuur historische, landschappelijke en ecolo gische waarden in het krekengebied, met toelating van een zodanig toeris tisch en recreatief medegebruik, dat de draagkracht van het gebied niet wordt overschreden, mede gelet op de belan gen van cle landbouw. Naast inleidende onderwerpen zijn streefbeelden aangegeven voor: a) het gehele gebied: het betreft hier streefbeelden met betrekking tot ecologie, landschap en watersystemen. b) Een aantal deelgebieden zijn: - Zwinstreek ('t Zwin en de Damse Polders); - Meetjeslandse krekencomplex; - Krekencomplex Braakman - As senede; - Dekzandrug Koewacht - De Klin- ge. c) Bepaalde deelsystemen: - kreken en directe omgeving; - watersystemen in het gebied; - dijken en wegen; - cultuurland; - lijn- en puntvormige elementen. Deze streefbeelden kunnen alleen be reikt worden met een optimale inspan ning van alle betrokken partijen. Status van het beleidsplan - hel plan wordt samengesteld onder de gezamenlijke verantwoordelijk heid van de drie provincies; - het is richtinggevend voor het be leid; - het dient te passen binnen de be staande kaders; - het dient een meerwaarde te hebben op zowel bestuurlijk als financieel gebied; - het krijgt actieve medewerking van diverse overheidsinstanties; - het moet resulteren in een convenant tussen openbare en particuliere be heerders in het grensoverschrijdend krekengebied. Maatregelen Na de definitieve vaststelling van het plan, rekening houdend met de priori teitenstelling, kunnen met Interreg-2 gelden al dan niet samen met eigen middelen projecten worden gereali seerd op gebieden als watersysteembe- heer, natuurbescherming, dijken en cultuurhistorische relicten. De maatre gelen zijn op het gebied van waterbe heer noodzakelijk om het krekenge bied te verbeteren zoals ten aanzien van: - saneren van huishoudelijke lozin gen; - terugdringen van mest- en bestrij dingsmiddelen; - creëren van bufferzones langs kreek- randen; - aanleggen van natuur- en milieu vriendelijke oevers en verbindings zones; - aanpassen van het peilbeheer. Tientallen uitvoeringsprojecten zijn inmiddels geïnventariseerd en van een prioriteit voorzien. In het beheersgebied van ons water schap vallen hieronder projecten t.a.v. Blauwe Sluis, Molenkreek, de Sint Kruiskreken en het saneren van lozin gen in de Biezen. Tot besluit Het onderhavige beleidsplan kan als katalysator dienen om de aangenomen doelstelling te bereiken in het inspire rende grensoverschrijdende Krekenge bied van de Euregio Scheldemond en verder mogelijk met onze vereende krachten een stimulerende rol spelen in het verwezenlijken van een herstel plan voor het Europees vermaarde natuurgebied Het Zwin. Bram de Keuninck. I 9

't Duumpje | 1996 | | pagina 9