Uit de natuur. 11 ming van start gegaan. Deze heeft plaatsgevonden in Goes, Vlissingen en Hoek. Hieraan namen totaal 44 vrij willigers en boeren deel; ook van bui ten de provincie en zelfs buiten de landsgrenzen. Vrijwel alle deelnemers zijn actief geworden. Via de regionale omroep, diverse arti kelen in regionale dagbladen, bladen van natuurverenigingen en landbouw bladen is geprobeerd nieuwe deelne mers te vinden. Posters en folders zijn verspreid door reeds deelnemende vrijwilligers. Verder zijn diverse lezin gen gegeven voor boerenstandsorgani saties en is er kennis gemaakt met de regionale Vogelwerkgroepen. Het be geleiden van groepen in het veld werd door de coördinator zelf gedaan. Ver der werd divers advies gegeven en beschermingsmateriaal verstrekt (schema "wildredder") aan individuele boeren en vrijwilligers. Door de coör dinator is als afsluiting van het seizoen per regio een evaluatieavond georgani seerd voor boeren en vrijwilligers ge zamenlijk op een van de deelnemende bedrijven. In Zeeuws Vlaanderen heeft dit plaatsgevonden in Biervliet. Als uw interesse gewekt is, kunt u vast eens een praatje maken met een van onderstaande contactpersonen. Wacht hiermee niet tot het volgend jaar, want ook nu is in de vogelwereld veel inte ressants te zien, en een goede voorbe reiding voor het komend broedjaar kan ook nu al beginnen. Als, je contacten hebt met boerenbe drijven, of mensen kent die geïnteres seerd zijn om mee te doen, dan kun je dat ook doorgeven. Omgeving Oostburg Lucien Boerjan, Tragelsingel 20 4501 EE Oostburg, 0117-45 36 78 Omgeving Biervliet/IJzendijke Arsène Goossens, Noordstraat 60 4521 GH Biervliet, 0115-48 16 45 Omgeving Philippine Wim Wisse, H. Heijermansstr. 45, 4532 GJ Temeuzen, 0115- 61 26 18 Het meest praktisch is dat je dichtbij het bedrijf woont waar je actief bent of wil worden. Het is dus ook mogelijk dat je zelf een nieuw bedrijf benadert. Ook hiervoor kun je de hulp inroepen van bovenstaande contactpersonen of ondergetekende. Marianne Lundahl, Stichting Landschapsbeheer Zeeland telefoon: 0113-23 09 36 Seizoen 1997 Het Weidevogelproject heeft ook in 1997 wederom doorgang gevonden, maar de exacte resultaten zijn nog niet bekend. Enige algemene tendensen zijn echter reeds te noemen. Vergeleken met 1996 groeide het allemaal veel harder. Het lijkt een voordeel maar het maakt het inventariseren er niet bepaald eenvou diger op: het is veel moeilijker de nes ten waar te nemen in het hoge gras. De tellers hebben dan ook het idee dat er nogal wat nesten niet gevonden zijn. Met wat meer tellers zouden de gevol gen van de snelle groei wat beperkter zijn gebleven. Verder waren de tellers dit seizoen veel vroeger in het veld dan het voorafgaande jaar: in 1996 begon men in mei pas met tellen, ter wijl men nu al begin april druk doende was alles in kaart te brengen. Menselijke eierrovers? Zeer onplezierig was dat er van het grote aantal gesignaleerde nesten rela tief weinig eieren uitgekomen zijn. Typerend voor deze nesten was dat er in de nesten niets is blijven liggen en dan bedoelen we veertjes, schelpjes, schaalresten etc. De eieren zijn dus niet ter plaatse verorberd door preda- toren als roofvogels, maar waarschijn lijk door de mens uitgehaald. De tel lers hebben in de omgeving van de beschermde nesten regelmatig iemand zien rondstruinen die er niets te zoe ken had, maar helaas nimmer kunnen betrappen, een trieste zaak. Het goed beschermen (dus markeren) van nesten heeft helaas ook tot gevolg dat dit soort onverlaten geholpen wordt hun verderfelijke praktijken te beoefenen. Desondanks zullen we ook het vol gend jaar wederom met volle moed doorgaan. De vogelwerkgroep. Op dinsdag 1 april (geen grapzijn we weer begonnen met weidevogelbescher ming, op de landerijen van dhr. Vermue, Baars en Remeijn. Het was de eerste maal dit jaar dat we het land ingingen en het was meteen de moeite waard, want op het land van dhr. Vermue vonden we in ongeveer drie kwartier tijd 14 kievitnestjes, waarvan dertien met vier eieren en één nestje met drie eieren. Het is een genoegen deze nesten te vinden en te weten dat ze voor 75 kans op uit vliegende jongen geven. Dankzij jouw bescherming en met mede werking van de boer. Op de weilanden van dhr. Baars zijn alle vogels later clan op de weilanden bij Vermue. Hier vonden we 7 april de eerste nestjes van de grutto; ze waren nog niet compleet, want ze bevatten maar 1 en 2 eieren. Op 9 april vonden we de eerste kievitnest jes die wel een compleet legsel hadden. Het is nu inmiddels 15 april en van een toename van het aantal legsels is nog geen sprake: de temperatuur is waarschijnlijk aan de lage kant. Op 17 april, voor het eerst sinds 6 april, hebben we de nesten op de landerijen bij Vermue gecontroleerd, maar de stemming daalde fors toen we zagen dat de meeste nesten leeg waren en zeker niet omdat ze waren uitgekomen. Van de 26 nesten die we hadden gemar keerd, waren van maar liefst achttien nes ten de eieren weg, zonder een enkel spoor van eierschalen of wat dan ook. Vier nes ten waren uitgekomen, te zien aan de klei ne stukjes eierschaal die zich onder in de nestkom bevinden. Eén nest was verlaten en drie nesten waren nog intact. Wat er met de achttien verdwenen nesten is gebeurd, is ons een raadsel. Zijn kraaiachtige vogels als ekster, kauw en zwarte kraai zo slim dat ze weten dat er tussen twee stokjes eieren te vinden zijn Zijn andere rovers zoals meeuwen of wezels zo slim? Ook de mens mag men niet onderschat ten... Het raadsel blijft voorlopig onopge lost, maar het geeft te denken dat juist de nesten in de het kortst bij de weg gelegen weilanden leeg waren.

't Duumpje | 1997 | | pagina 11