Vogelcursus, een verslag OORKONDE Eric Blaakman, voorzitter van onze vogelwerkgroep, speelde al lang met het idee om voor beginnende voge laars en natuurliefhebbers een cursus te organiseren, waarin op eenvoudige wijze de basiskennis voor het herken nen van vogels zou worden overge bracht. In het vorige Duumpje heeft U voor deze cursus een oproep kunnen lezen. We prezen ons gelukkig 25 cursisten te kunnen inschrijven. We zaten als haringen in een ton in ons clubhuis, maar dat mocht de pret niet drukken. Iedereen was en bleef zeer enthousiast en leergierig en de sfeer was opper best. Er kwamen zelfs enkele cursisten uit Heinkenszand. De eerste cursusdag vond 3 april plaats, de afsluiting was op zondag 25 mei tijdens een excursie in de Kievittepolder. De cursus was buitengewoon praktisch van opzet. Tijdens de eerste cursus avond werd de systematiek binnen de vogelwereld belicht, terwijl ook een aantal praktische zaken als typen ver rekijkers en veldgidsen aan de orde kwam. Tijdens de tweede avond kwamen algemene begrippen uit de wereld der vogels als balts, nestbouw, vogeltrek en het onderscheid tussen stand- en trekvogels aan de orde. Op deze avond werden diverse soorten nestkasten bekeken, en iedere cursist ontving kleine bouwtekeningen. Op het einde van de tweede cursus avond werd overgegaan op een thema tische opzet: de verschillende vogel soorten, die in West-Zeeuws Vlaan deren makkelijk te herkennen zijn, werden daarbij behandeld, opgedeeld naar het type gebied waar ze voorko men. Deze avond stonden de vogels van weilanden en kreken op het program ma. De meeste soorten werden in de natuurlijke situatie in beeld gebracht door de schitterende dia's van Rien Marijs. De zo opgedane kennis kon kort daarop in praktijk worden ge bracht tijdens een wandelexcursie rond het Grote Gat, met een bezoek aan de schuilhut. Kievit, Grutto en Wilde Eenden zaten er het meest, en we zagen vlak naast de gebruikelijke waterhoentjes in de slikken ook een Kemphaan en een Zwarte Ruiter. Op de derde avond troffen we de groep vogels die we 'in stad en dorp' kunnen tegenkomen, rond de eigen woning. Tijdens dezelfde avond wer den tevens 'vogels van akker en veld' onder de aandacht gebracht, terwijl aan het slot van de avond tijd inge- voor Gerard lüierekx datum 20 mei 1997 ruimd werd voor roofvogels en uilen. Omdat roofvogels en uilen nogal tot de verbeelding spreken, hadden we de hand kunnen leggen op een groot aan tal opgezette vogels, altijd iets tast baarder (maar naar bleek ook aanmer kelijk stoffiger) dan een dia, hoe mooi ook. Na deze cursusavond volgde een fiets- excursie in de omgeving Oostburg- Aardenburg. We fietsten langs het Grote Gat, via De Munte naar de Kruiskreek, waar de Bruine Kieken dieven een speciaal optreden voor ons verzorgden. Het weer werkte ook mee. Voor hen die in die contreien minder bekend waren, was het een ontluiste ring te zien dat op de Grote Boomdijk zowat geen boom te bekennen was. Verder bleek, toen de penningmeester even geveld werd door een lekke band, dat nachtegalen het verschil niet zien tussen ooievaars en reigers. De natuur blijft boeien....! De laatste cursusavond werd gewijd aan vogels 'van kust en duin' en 'van bos en park'. De bijbehorende excursie vond plaats in de Kievittepolder en wel op een vroeg tijdstip. Het was veruit de moei lijkste excursie. In de voorafgaande excursies was een begin gemaakt met het kunnen onderscheiden van vogel geluiden, uitermate moeilijke materie. Aangezien in deze excursies het aantal soorten beperkt bleef (wat vroeger in het seizoen), bleven de vogelgeluiden redelijk overzichtelijk. In de Kievittepolder echter was het seizoen iets verder gevorderd, waar door er veel meer gezang te beluiste ren viel. Daarnaast zitten er in dat bio toop sowieso al meer vogelsoorten dan elders. Het was voor de cursusleiding dan ook een genot te zien dat het her kennen van vogels, ook met geluiden, al zo goed in praktijk werd gebracht. Dit was uiteindelijk ook het doel waar naar gestreefd werd. Na deze laatste excursie ontvingen alle deelnemers een fraaie oorkonde. Cursisten waren: Luc van Beijsterveldt, Henk Bonde- wel, Gerard van Daele, Annemiek Delnad, Arba Dierxk, Hubert Dierkx, Jaap de Hulster, Jan Karreman, Aloys de Koek, Krijn Kraaijenbrink, Jef Kuijpers, Ursula Kuijpers, Ronald Nachtegaal, Paul van den Oever, Matthanja Pieters, Adinda van Riel, Norwin van Riel, Leo Ruytenburg, Joost Ruytenburg, Els Voet, Naomie Voet, Herman van de Voorde, Ries de Vuijst, Dick van der Weijden, Gerard Wierckx. De cursus werd opgezet door Eric Blaakman, Lucien Boerjan en Rien Marijs. Jaap de Hulster. 3

't Duumpje | 1997 | | pagina 3