Eerste successen 7 baar. De in het verleden opgevoerde grond kon plaatselijk weer worden verwijderd. Aangezien het gebied landbouwkundig uit gebruik was ge nomen kon één van de gewraakte slo ten worden verlegd en werd het drai nagewater buiten het reservaatsgebied om geleid en bleef het hemelwater binnen de Blikken zelf en werden de kreken weer gevuld met gebiedseigen water. Herstel begonnen Er is nu een klein stukje oude glorie hersteld. In de winter stijgt het water tot ruim boven het maaiveld en is het er voor watervogels goed toeven. In het voorjaar en de zomer daalt de waterstand en vallen er slikken droog, waar allerlei soorten bodemdieren aan de oppervlakte komen. De monotone grasvegetaties zullen steeds meer plaats gaan maken voor vegetaties van dynamische pioniersmilieus. De in vloed van de zoute kwel zal waar schijnlijk afnemen, maar tot op heden kunnen zeekraal, schijnspurrie en zee aster het er nog goed uithouden. Het natte en onbeboste landschap van de Blikken is onlosmakelijk verbon den met de ontstaansgeschiedenis van Zeeuws Vlaanderen. De beheerder stuurt de landschappelijke ontwikke ling zo veel mogelijk aan met rund- veebegrazing. Tegelijk streven we landschappelijk naar zoveel mogelijk herstel van de vroegere situatie. Indien mogelijk wordt eerder opgevoerde grond weer verwijderd en wordt het kreeklopenstelsel hersteld. In overleg met de waterbeheerder en de provincie zullen we naar wegen zoeken om de waterhuishouding voor de natuur ver der te verbeteren. Een belangrijke op tie om de kwaliteit en de kwantiteit van de natuur te verbeteren, blijft natuurlijk om de al begrensde reser- vaatsgrond aan te kopen en daarnaast, na samenspraak met particulieren en andere verwante organisaties, nieuwe kansen en mogelijkheden voor de ont wikkeling van dit type streekeigen natuur te benutten. René Beijersbergen, april 1997. Sinds de recente inrichtingswerken in de Blikken is het gebied een flink stuk natter geworden. Deze ver natting heeft geleid tot een toename van het aantal broedende weidevogels en een groeiend aantal overwinterende vo gels. Hieronder zal in het kort een beeld worden geschetst van de eerste successen in de Blikken. Broedvogels. In 1995 en 1996 is de Blikken geïn ventariseerd op broedvogels. In 1995 geschiedde dat terwijl er in het gebied nog een aantal inrichtingswerken gaande waren. Grote delen van het gebied bestonden nog uit onbegroeide grond met diverse hopen grond en het populierenbosje was nog niet gekapt. In 1996 waren de inrichtingswerken afgerond, voormalig akkerland inge zaaid en het bos gerooid. Broedvogellijst de Blikken. 1995 1996 Grauwe gans 1 1 Bergeend 7 9 Zomertaling - 1-2 Wintertaling 4 1 Wilde eend 18 17 Slobeend 7 4 Kuifeend 1 1 Bruine kiekendief 1 - Boomvalk 1 - Patrijs 11 9 Fazant 10 8 Waterhoen 6 5 Meerkoet 3 5 Scholekster 11 8 Kluut 11 32 Kleine plevier - 1 Kievit 20 22 Grutto 5 7 Tureluur 7 6 Houtduif 5 6 Koekoek 2 2 Ransuil 1 1 Veldleeuwerik 10 12 Graspieper 16 17 Gele kwikstaart 7 9 Witte kwikstaart 2 1 Winterkoning 7 4 Heggemus 3 3 Blauwborst 1 Tapuit 3 Merel 7 8 Zanglijster 3 1 Rietzanger 1 Kleine karekiet 1 2 Spotvogel 1 1 Braamsluiper 4 1 Grasmus 5 6 Zwartkop - 1 Fitis 1 1 Grauwe vliegenvanger 1 1 Koolmees 1 Ekster 2 1 Zwarte kraai 2 Spreeuw 2 Ringmus - 1 Kneu 11 5 Rietgors 3 3 Toelichting Door de inrichtingswerken ontstonden diverse plas-drassituaties en flauwe slikoevertjes. Deze ingrepen hebben geleid tot een toename van diverse typische weidevogels. Eén van de soorten die van de vemat- ting heeft geprofiteerd, is de eend. Naast de gewone soorten als Wilde eend en Bergeend kwamen ook min der algemene soorten als Slobeend en Kuifeend en zelfs voor onze streek zeldzame soorten als Wintertaling (1 paar) en Zomertaling (1-2 paar) tot broeden. In één van de plassen werd een klein eiland gecreëerd waar geen Kluut om heen kon. Het gevolg was 32 succes volle broedparen. Ook de Kleine ple vier heeft hiervan geprofiteerd. Een paartje kwam tot broeden. De Kievit, een vroege broeder, had minder succes. Aanhoudend koud en guur weer zorgde ervoor dat veel leg- sels. mislukten. Van de uitgekomen kuikens hebben velen de eerste dagen niet overleefd door honger en natte kou. De Zwarte kraai en de Boomvalk zijn door de sanering van het populieren- bos als broed vogel uit het gebied verd wenen. De Zwarte kraai is uitgeweken naar de populieren op de Ringdijk, de Boomvalk, ondanks enkele waarne mingen, helaas niet.

't Duumpje | 1997 | | pagina 7