De beleving Een andere soort die (tijdelijk?) is ver dwenen, is de Bruine kiekendief. Door de aanleg van de natuurvriendelijke oevers is de oppervlakte riet voorlopig gehalveerd en daarmee ook de kans op vestiging van de Bruine kiekendief. Het aantal struweelbroeders is nu nog laag, maar zal naarmate de aangeplan te meidoornheggen groeien, verder toenemen. Overwinterende vogels. Het afgelopen winterhalfjaar is voor het eerst structureel een lijst van over winterende vogels opgemaakt. Iedere twee weken werd een bezoek gebracht aan het gebied waarbij de soorten en aantallen vogels werden genoteerd. Uit de gedane waarnemingen kwam naar voren dat de Blikken een aantrek kelijk gebied is geworden voor met name ganzen en eenden en in iets min dere mate voor strand- en steltlopers. werden in de Blikken de laatste jaren wat Smienten betreft nauwelijks waar nemingen van enige betekenis gedaan. Nu, twee jaar later, ligt dat anders. Op 14 oktober 1996 werden de eerste 120 Smienten waargenomen. Binnen twee maanden groeide het aantal gestaag tot 500. Half december trad een lange vorstperiode in die nog tot na half januari zijn invloed deed gelden. Gedurende deze periode was het ge bied totaal ontvolkt. Geen veer werd waargenomen. Eind januari meldden de eerste Smienten zich weer. Ver volgens liepen de aantallen snel op. Op donderdag 6 februari werden de meeste Smienten waargenomen. Die dag liep de teller door tot 1100! In de weken daarna liepen de aantallen weer langzaam terug en op de laatste waar nemingsdag (27 maart) waren nog ongeveer 250 smienten in De Blikken aanwezig. Smient Om er één soort uit te nemen die het succes van de vematting duidelijk etaleert hebben wij gekozen voor de Smient. 1100 1000 P00 S00 700 600 500 100 300 200 100 11-' De Smient is een eend met een karak teristieke kastanjebruine kop met licht geel voorhoofd. In grootte is hij iets kleiner dan de Wilde eend. De manne tjes produceren een zeer herkenbaar fluitend geluid wat ze ook wel de bij naam 'fluiteend' oplevert. Het meest zijn ze te vinden in natte graslanden waar ze in groepen grazen nabij plas sen of kreken. Voor de recente inrichtingswerken Slechtvalk. Dergelijke grote aantallen Smienten oefenen grote aantrekkingskracht uit op roofvogels. Het was dan ook niet verwonderlijk dat we eind oktober 28-1 fa-2. 13-2 28-2 11-3 27-3 voor het eerst een Slechtvalk zagen jagen in een wolk Smienten. In de daaropvolgende inventarisatierondes was hij vaak een vaste gast. Op 9 fe bruari werden zelfs twee gezamenlijk jagende Slechtvalken waargenomen. Fred Schenk en Awie de Zwart; Velddienst Het Zeeuws Landschap. April '97. AANTAL OVERWINTERENDE SMIENTEN IN NATUURGEBIED DE BLIKKEN WINTER 96/9? STRENGE 10 28-10 11-11 28-11 13-12 28-12 11-1 Een oud streekgenoot, die al jaren geleden onze streek verruilde voor de stad om te gaan studeren, en er nu ook werk gevonden heeft bij de Landin- richtingsdienst aldaar, combineert nog regelmatig een bezoek aan zijn ge boortegrond met het afstropen van interessante gebiedjes. Rob van Wes- trienen verhaalt over vroeger en nu in Plaote en De Blikken. De goede oude tijd Inmiddels kijk ik al aardig wat jaren naar vogels in het Zeeuwsvlaamse landje. Als je dan weer eens rondfietst of rijdt, denk je nog wel eens aan die goede oude tijd. Die goede oude tijd toen er nog volop grauwe gorzen broedden, maar ook toen de roodborst- tapuit nog een stuk minder algemeen was in de polders dan nu. Wat ook uit die tijd in mijn geheugen gegrift staat, is het plaatje van een van mijn fiets tochten naar school. Binnendoor van Aardenburg naar Oostburg. Fietsend langs de Plaote viel mijn oog op een grote groep eenden met van die rode kopjes. Het was winter en op het wei land langs de rand van de Linieput bleken enige honderden smienten te zitten. Een prachtig gezicht. Edoch, die waarneming van zo'n 15 jaar geleden heeft zich in de jaren erna eigenlijk nooit meer herhaald. In ons krekenrijke landje zie je nooit grote groepen smienten meer, zeker niet bij de Plaote. Een van de weinige plekken waar je met regelmaat in de winter nog groepen smienten kan zien, is de Sint Kruiskreek. De Blikken Heuglijk verrast was ik dan ook vorige winter toen ik langs de Blikken kwam en daar weer enige honderden van die roodkopjes zag. Oude tijden herleven, dacht ik, of zou het toeval zijn? Nou, toeval is het dus niet. Ook deze winter waren ze weer present en zij niet al leen. Veel vogels weten de Blikken te vinden! Eind maart nog: voor de oplet tende kijker waren er maar liefst tien soorten eenden te bewonderen! Tien soorten in een gebied heb ik nog nooit 8

't Duumpje | 1997 | | pagina 8