9 gezien in het landje van Kezand. Er waren smienten, wilde eenden en bergeenden (92) in overvloed, maar ook veel slobeenden (maar liefst 15 paar en nog 10 'losse' mannetjes: zou den ze er allemaal gaan broeden?!) en wintertalingen (22 paar en nog eens 5 mannetjes; ook broedvogels?). En om de tien vol te maken: ook een grote zaagbek en een paar kuif- en tafeleen den waren present evenals 3 paar krak eenden en 4 paar pijlstaarten. Die eerste waarneming van enige hon derden smienten blijkt dus geen toeval te zijn. Waarom is de Blikken dan nu ineens zo aantrekkelijk voor de een den? In de eerste plaats omdat het waterpeil 2 jaar geleden flink is ver hoogd. Het laaggelegen terrein is daar door veel natter geworden. Het gehele jaar door staan er nu grote oppervlak tes onder water. Op zich al een, prach tig gezicht, maar met al die vogels erbij ziet het eruit als een prachtig natuurgebied. Niet alleen is het water peil verhoogd, ook is het eentonige populierenbosje gekapt en omgezet in weiland, zijn er meidoornhagen en knotwilgen aangeplant, poelen gegra ven, is de kreekloop aangepast en is het beheer van de Blikken overgegaan in handen van het Zeeuws Landschap. Het resultaat is een zeer vogelrijk re servaat geworden waar het hele jaar door allerlei soorten vogels zijn te bewonderen. Om nog maar eens wat te noemen: er broeden veel kluten, grutto's, kieviten en scholeksters. Kleine plevier en ture luur broeden er waarschijnlijk ook en waarschijnlijk nog veel meer interes sante soorten die ik in mijn paar bezoeken nog niet heb kunnen vast stellen. Ook voor trekvogels is het een zeer aantrekkelijk gebied geworden: eind maart zaten er bijvoorbeeld ruim 180 druk foeragerende kemphanen, vloog er een witgat uit een drinkput op, scharrelden er een aantal bonte strandlopers rond en schreden er wul pen statig door het weiland. Dat de rijkdom aan vogels en dieren door roofvogels niet onopgemerkt blijft, blijkt wel uit de waarnemingen van slechtvalk, torenvalk en smelle- ken. Vorig jaar pleisterde er zelfs een paar dagen een zwarte wouw. Een zeldzame doortrekker, die maar zeer zelden langer dan een dag ergens blijft hangen. Op het bezoek eind maart konden we de kerkuil ook vaststellen als bezoeker: we vonden een (helaas) dood exemplaar in een weiland langs de dijk. Dit zijn zomaar een aantal waarnemin gen van een klein aantal bezoeken. Ik blijf er zeker terugkomen. Elke keer is er wel iets leuks te zien. En zeker we ten dat de Blikken op vogelgebied nog veel in petto heeft. Wie weet, gaat de watersnip er ooit nog wel eens broe den of komt er eens een visarend foe- rageren. De komende tijd zal er nog veel veranderen in de vogelbevolking. Zeker ook als de meidoornhagen echt gaan uitgroeien en als de kreken en watergangen in de omgeving brede rietkragen krijgen. De ontwikkelingen langs de Nieuwkerkse kreek zijn erg hoopvol. Ook de blauwborst zal de Blikken wel weten te ontdekken. De Plaote En dan tot slot nog even terug naar de Plaote. Als je beide gebieden nu op een dag bezoekt, blijkt er een wereld van verschil te zitten. Niet alleen zit ten er tegenwoordig geen grote groe pen smienten meer, maar ook voor steltlopers als kievit, tureluur en grutto is het gebied weinig geschikt meer en daar zie je dus ook maar hooguit een paar paartjes van. Een van de oorza ken is het nog steeds teruglopende oppervlak grasland, het te lage water peil en een niet op de natuur ingesteld beheer. Gezien de bovenstaande succes-story van de Blikken is de ontwikkeling relatief eenvoudig om te buigen in positieve richting. Ik hoop dat hier in de nabije toekomst ook inrichtingsmaatregelen als in de Blikken getroffen kunnen worden. De natuurwaarden in het gebied zullen dan met sprongen vooruit gaan. Het zag ernaar uit dat in het kader van de ruilverkaveling 'Aardenburg' ook de Plaote aangekocht en beter ingericht -zou gaan worden. Nu de ruilverkave ling is afgestemd, is het afwachten wat er gaat gebeuren. Ik hoop dat de reser vaatsvorming niet al te zeer vertraagd wordt en ook dat het waterschap kans ziet in de Plaote (en ook in andere kre ken) het waterpeil binnen afzienbare termijn te verhogen! Amsterdam, 7 april 1997, Rob van Westrienen. Brakke kreekrestanten in de Blikken, (foto: Awie de Zwart

't Duumpje | 1997 | | pagina 9