Jacht in Het Grote Gat In de Tweede Kamer is de laatste weken flink gedelibereerd over de nieuwe Flora- en Faunawet. In het volgende Duumpje wordt er een uitge breid artikel aan gewijd, aangezien het nieuwe wetsvoorstel momenteel nog voorwerp is van allerlei aanpas singen. Deze perikelen lijken ver van ons bed, maar dat is maar schijn, want op 29 augustus werd Pieter Simpelaar, gerespecteerd lid van de vogelwerk groep, in allerijl naar Het Grote Gat gedirigeerd, want' ze waren daar zo aan het knallen, dat het leek alsof het oorlog was.' De hagel floot tussen de huizen door. Uw redactie schept dui delijkheid. Beheersjacht Het spreekt vanzelf dat grote natuur gebieden een hoop wild herbergen, zo als ganzen. De dieren fourageren nog al eens op aangrenzende landbouw grond en helaas niet altijd tot vreugd van onze landbouwers. Het kan nodig zijn om schade aan om ringende landerijen te beperken, en de enige voor Het Zeeuwse Landschap mogelijke uitweg is dan zogenaamde beheersjacht. Hiertoe is de Wildbe- heerseenheid Rodanborg aangezocht om rondom Het Grote Gat binnen het jachtseizoen op gereglementeerde wij ze het gevogelte binnen zekere perken te houden. Het Grote Gat zelf wordt bejaagd door andere jagers Gebiedsverwerving Het Grote Gat is eigendom van en wordt beheerd door Stichting Het Zeeuwse Landschap, die het gebied verwierf in 1960. Het verwerven van gronden vindt soms op een zeer een duidige wijze plaats, zoals de gronden die door landinrichting toegedeeld worden. De gronden gaan over en daarmee de volledige beschikkings macht. Buitenlandse eigenaren Hiernaast zijn er ook gebieden waar verwerving aanmerkelijk moeilijker ligt. In het Zeeuwsvlaamse zijn nogal wat gebieden in handen van Belgische en Franse eigenaren. Een aantal van deze gebieden wordt op de gebruike lijke wijze verpacht aan onze landbou wers, maar er zijn ook nogal wat ge bieden die door de soms adellijke fa milies meer gezien worden als pied a terre voor een leuk jachtpartijtje. Niet alleen een buitenlands verschijnsel zo als u tijdens een recent televisie-inter view heeft kunnen aanschouwen, maar dat terzijde. Aankoopwaardige gebieden Het betreft hier meestal minder voor landbouw geschikte gronden: laagge legen, voorzien van waterpartijen, be bost, vochtig etc. Door het geringe rendement lieten de oorspronkelijke eigenaren de natuur haar gang gaan en juist hier ontstonden de hoogste na tuurwaarden. Dit leidde tot de status 'aankoopwaardig': het gebied kon met subsidie aangekocht worden door na- tuurbeherende instanties als Natuur monumenten, Staatsbosbeheer, of in onze streek door Het Zeeuwse Land schap. Oude rechten Voorwaarde is wel dat de oude eige naar bereid is tot verkoop en deze maakt dan nogal eens van de gelegen heid gebruik zaken te bedingen, waar mee in ons geval Het Zeeuws Land schap, dan maar akkoord is gegaan, om het hogere doel te bereiken, name lijk een stuk natuur veilig te stellen. Helaas zorgen de naweeën van zo'n deal soms nog jaren voor ergernis. Zo wilde de oude bezitter van Het Grote Gat er zijn jachtrechten blijven uitoe fenen. Omdat men ongecontroleerde jacht tot een minimum wil beperken, heeft men in de onderhandelingen getracht het jachtrecht af te bouwen. - Zo werd de jacht beperkt tot een aantal termijnen, hetgeen erop neer komt dat tot 2015 gejaagd mag wor den. - Verder mag alleen geschoten wor den op de wettelijk toegestane soor ten, met uitzondering van de smient. Op de watersnip mag slechts 6 da gen per jaar gejaagd worden. - Tot slot is het aantal geweren be perkt tot de jachthouder met maxi maal 4 jagende geïnviteerden. Ergernis van omwonenden In de praktijk blijkt echter nogal eens dat er met de afspraken de hand ge licht wordt. Het probleem doet zich dan voor dat er klachten komen, maar niemand aanwezig is om een getuige nis af te leggen en zo de middelen ont breken de overtreders aan te pakken. Verder wordt er nogal eens naar het politiebureau gebeld waar men ook in dit geval geen behoefte had pools hoogte te nemen. Dienstdoende agent prefereerde de klagers met een kluitje in het ter plaatse rijkelijk aanwezige riet te sturen met de opmerking dat de jacht op waterwild toegestaan is. En dat allemaal zonder verrekijker. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Hoe handelen bij overtreding - Maak notities en noteer: - autonummers van de jagers; - aantal jagers geweren); - aantal drijvers; - soort wild, dus eenden, ganzen, etc.; - bel de politie en laat u niet ander maal met een kluit in het riet sturen. Bij de politie is precies bekend wat wel en wat niet toegestaan is; - noteer de naam van de dienstdoende agent; - verzamel naam- en adresgegevens van medegetuigen. Die zijn hard nodig om de zaak aan te pakken. Met 1 getuige ben je nergens. Geef deze adressen door aan 't Duumpje; - Als U een camera bij de hand hebt, gebruikt hem We hopen dat Uw hulp ertoe leidt dat na een volgende oorlog de daders aan gepakt kunnen worden. 14

't Duumpje | 1997 | | pagina 14