Korte Berichten Stichting Leefbaar Veilig en Duurzaam Veilig Vorige maand heeft 't Duumpje al haar bezwaren nog eens op een rijtje gezet en het bestuurlijk overleg toege zonden. Tijdens diverse hoorzittingen hadden we al wat te beste gegeven, maar omdat we nooit notulen of verslagen zien, leek het ons goed onze kritiek maar eens schriftelijk in te die- I nen. De overheid, 'bestuurlijk overleg' ge heten, (wat een gotspe) deelt alles op i in kleine proceduurtjes en krijgt hier door steeds met andere tegenstanders te maken, die steeds opnieuw het wiel moeten uitvinden, een bijzonder tijd rovende zaak. I De kleine groepjes zijn dan ook geen partij voor de ambtenaren die de gehe le dag de tijd hebben wegen te zoeken om de tegenstand onderuit te halen en het project uitgevoerd te krijgen in een vorm waar niemand in de streek op zit te wachten. Tijd om de krachten te bundelen. Vandaar dat het initiatief genomen is onder een overkoepelende stichting 1 ten strijde te trekken. U heeft er al regelmatig over kunnen lezen. De j overkoepeling heeft al veel adhesiebe tuigingen ontvangen, van ambulance- dienst tot dorpsverenigingen, van fiet sersbond tot transportorganisaties. I Gaande de besprekingen om te komen I tot oprichting van de stichting, gaf ge- I deputeerde Hennekeij in de PZC te kennen dat al de tegenwerkende orga nisaties slechts gekenmerkt werden door kortzichtigheid, maar toch bleek ineens dat men het project G7 j (Oostburg - IJzendijke) opschortte, door de massale tegenstand. Met de oprichting van de stichting wordt even j gewacht, want als men nu wel bereid is te luisteren, kunnen we verder op een volwassen wijze met elkaar om gaan. Een oprichting komt pas weer in beeld als de overheid opnieuw pogingen doet ieder vertrouwen te misbruiken. Zeeuwse Erfgoeddag Zaterdag 4 oktober vond op de boerde rij van de familie Quist de Open Boe- renervendag plaats. Men organiseerde deze dag om de aandacht te richten op het boerenerf, een biotoop dat verdient in het zonnetje gezet te worden, want we zien veel te veel boerderijen die lij ken op een splinternieuw industrieter rein, met bijbehorend beton. In het verleden beschikte ieder boerenerf over een hoogstamboomgaardje, een meidoornhaag, troenken aan de rand van de sloot, kortom het erf vormde een verlengstuk van de natuur, waarin de boer het inkomen verwierf. Ook voor de niet-boer was het erf van wel eer een lust om te zien, een geestelijke verrijking dus. Vandaar de pogingen oude erven te beschermen en te ver sterken. De actie ging uit van de in iedere pro vincie opererende Stichting Land schapsbeheer. De in Zeeland werkza me stichting zetelt in Goes en hun coördinator Theo Aernoudts had de dag in IJzendijke georganiseerd. Burgemeester Noordewier opende de dag met een speech. Hierin maakte hij gewag van zijn goede herinneringen aan zijn jeugd waarin hij ook wel eens op een boerderij vertoefde. De eigen lijke 'openingshandeling' was wat af wijkend van het gebruikelijke lintje doorknippen. Het leek meer op een ontgroening, want de nieuwe burger vader werd met vereende krachten een boom ingetakeld om op flinke hoogte een ransuilkast te installeren. Zijn penibele verblijf in de hoogte ver mocht overigens zijn goede humeur niet te beïnvloeden. Geslaagd dus. Het erf was voorzien van vele kraam pjes. Allerlei groeperingen, op eniger lei wijze verwant met natuur en heem kunde waren van de partij. De Heem kundige Kring, de Archeologische Werkgroep Zeeuwsch-Vlaanderen, Landschapsbeheer Zeeland, de Stich ting Boerenerven, het Vrije van Sluis, de Rangers (de jeugdafdeling van het Wereldnatuurfonds), het IVN (Insti tuut Voor Natuurbeschermingsedu catie), het Landbouwmuseum Agri- mundi, een imker met een demonstra tie, kortom teveel om op te noemen. Tijdens de dag werden demonstraties gegeven van knotten, snoeien, muste ren etc. Velen maakten een ritje met een ouderwetse boerenkar getrokken door 2 Belgische koudbloeden. Bij de opening was het vrij somber weer, maar dat kon het enthousiasme van de aanwezige vrijwilligers niet be- invloeden. Het bleef droog en veel geïnteresseerden wisten, vooral 's middags, de weg te vinden. Men telde ruim 1000 bezoekers. Rein Coster (IVN). 15

't Duumpje | 1997 | | pagina 15