Agrarisch natuurbeheer 2 Agrarisch natuurbeheer. We horen en lezen de laatste tijd veel over deze term. Tijd voor de redactie er in ons blad enige plaats voor in te ruimen. Wat is het eigenlijk, wat doen we et- mee, en wat voor natuur levert het op? Vragen waar vele antwoorden op mo gelijk zijn en waar verschillend op ge antwoord wordt. In dit artikel volgt een uiteenzetting. Het zal ongetwijfeld niet het laatste zijn wat erover ge schreven wordt. Nieuwe natuurbeheerders Agrarisch natuurbeheer, natuurbeheer door agrariërs. Sinds de invulling van de ecologische hoofdstructuur in de provincie zijn de meningen over na tuur en natuurbeheer bij de agrarische sector sterk gewijzigd. Stond men er in het begin sceptisch tot afwijzend te genover, een aantal jaren later kan men spreken over een gematigd en thousiasme. Boeren werpen zich op als nieuwe natuurbeheerders die, naast gevestigde organisaties als Staatsbos beheer en Het Zeeuwse Landschap, voor een deel van de nieuwe natuurge bieden willen zorgen. Experimenten De afgelopen jaren 'zijn op diverse plaatsen in den lande experimenten uitgevoerd om de landbouw nadrukke lijker te betrekken bij het natuurbe heer. Mogelijkheden voor inpassen in de landbouwkundige bedrijfsvoering, aanpassen van bestaande en ontwerpen van nieuwe instrumentaria en regelge ving zijn hierbij onderzocht en in de praktijk getoetst. Een aantal vragen waarvoor men stond is hiermee opge lost. Voor andere zal de toekomst moeten uitwijzen of agrarisch natuur beheer bestaansrecht heeft. Programma Beheer. De minister van Landbouw, Natuur beheer en Visserij heeft in de nota "Dynamiek en Vernieuwing" uit 1995 aangegeven dat er meer ruimte moet komen voor particulier initiatief op het gebied van natuurbeheer. In de nota werd aangekondigd dat het beheer van natuurgebieden door particulieren en boeren gestimuleerd zou worden. In het onlangs naar de Tweede Kamer gezonden "Programma Beheer" heeft hij deze toezegging nader uitgewerkt. In het "Programma Beheer" valt te le zen dat het primaat voor het beheer van een natuurterrein niet langer uit sluitend bij beherende organisaties als Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten en de Provinciale Landschappen moet liggen. Ook particulieren kunnen met gebruikmaking van dezelfde financiële middelen in aanmerking komen voor het beheer. Voor de ecologische hoofdstructuur zullen de te realiseren natuurdoelen per gebied vastgelegd worden. Op basis van een vastgesteld normkostenbedrag kan de eigenaar van het gebied besluiten het zelf te beheren dan wel in beheer en eigen dom over te dragen aan een beherende organisatie. Het vaststellen van de natuurdoelen per gebied en het daarmee aangeven waar particulier beheer kan plaatsvin den is een taak van de provincie. Natuurbeheer Naast het beheer binnen de ecologi sche hoofdstructuur, wordt binnen het "Programma Beheer" ruime aandacht geschonken aan natuurbeheer in het agrarisch gebied. Ganzenbeheer, wei devogelbeheer en natuurbraak vonnen hier de spil waaromheen nieuwe in strumenten ingezet zullen worden. In tegenstelling tot gebieden binnen de ecologische hoofdstructuur is hier als voorwaarde gesteld dat de hoofdfunc tie van desbetreffende gebieden onom streden landbouw moet blijven. Be drijfsnatuurplan Door de provinciale overheid is in de nota "Agrarisch natuurbeheer" uit 1996 aangegeven in welke richting natuurbeheer door agrariërs vorm ge geven kan worden. De nota, die en thousiast bij de landbouw is ontvan gen, legt de nadruk op natuurbeheer op en rond het boerenerf. In de vorm van bedrijfsnatuurplannen wordt de landbouw gewezen op de mogelijkhe den in de eigen leefomgeving om de natuur een handje te helpen. Men doet suggesties voor bijvoorbeeld het gra ven van een drinkput, het planten van enkele knotwilgen, een nestkast voor de kerkuil in de schuur en voor de in richting van overhoekjes. Naast de be drijfsnatuurplannen wordt in de nota aangegeven dat de mogelijkheden voor ganzenopvang en akkerrandenbe- heer prioriteit genieten. West Zeeuws-Vlaander en. Ook in West Zeeuws-Vlaanderen zijn al toepassingen van agrarisch natuur beheer te vinden. Het eerste bedrijfs- natuurplan in de provincie werd opge-

't Duumpje | 1997 | | pagina 2