Hebt u ook de pest aan grote varkensstallen? 4 Onlangs was er op de radio in Vroe ge vogels" een uitzending uit Schok land in de Noordoostpolder over het samengaan van landschap en grond gebruik. Ter behoud van het goede in die landstreek vonden boeren en bui tenlui dat alle activiteiten in het bui tengebied, en daarmee ook de land bouw, plaats vonden in het perspectief van de voor hen zo karakteristieke om geving. Hoe ver zijn wij op dit moment van dit standpunt verwijderd geraakt in West Zeeuws Vlaanderen, gezien de entree van de recente geursluier, die tegenwoordig onze streek bezoedelt. Een verslag van Adrie Provoost Aanloop tot de invasie U zult zich er niet over verwonderen dat bij de massale aanvragen voor mega-stallen door een aantal bekende varkensbaronnen 't Duumpje samen met direct omwonenden veel activitei ten ontplooid heeft om hiervan zoveel mogelijk tegen te houden. Gebaseerd op de waarden voor natuur en milieu werd de vestiging van de stallen be streden op grond van de gevreesde in vloed op de algehele verzuring van het landje. De natuur in onze regio zit nu eenmaal niet te wachten op vermesting en nog minder op gebiedsvreemde mest. Daarnaast waren er zorgen voor het landschap en de woonomgeving, die zouden ontstaan na 'aankleding' van ons onvolprezen polderlandje met een aantal stallencomlexen. Dat deze strijd in eerste instantie werd verloren, was te wijten aan de juridi sche ongelijkheid binnen de te volgen procedure. Het ging inmiddels al lang niet meer om het fatsoensbeginsel, dat u en ik huldigen door onze verbou wing van de dakkapel eerst voor te leggen aan de buren. We mogen overigens niet vergeten, dat de meeste aanvragers slechts Bra bantse zetbazen zijn, die namens de baronnen de zo geprezen werkgele genheid van een impuls willen voor zien, maar uiteindelijk slechts in 1 zaak geïnteresseerd zijn, namelijk zo veel mogelijk geld verdienen en de wijze waarop is van ondergeschikt belang. Deze juridische ongelijkheid werd uit gebuit door de inzet van een aantal professionele aanvragers die namens de varkensbaronnen bijna alle Zeeuw se gemeenten nachtmerries bezorgden. Een aantal gemeentes bood nog enig tegenspel, maar de meeste gemeentes legden het hoofd in de schoot nadat aan het licht gekomen was dat de ei gen bestemmingsplannen te veel leem tes vertoonden: de lokale wetgeving bleek onvoldoende om de burgers te beschermen tegen iets wat ze niet wil den. Erger nog: de varkensbaronnen dreigden met schadeclaims als de gemeenten niet vlot zouden meewer ken aan de investeringen in mega-stal len. Als ze zich al wensten te verzet ten, bleek dit verzet van gemeenten meestal nutteloos, en dit nota bene meestal in afwachting van een nieuw bestemmingsplan, streekplan of minis teriële beslissing die nu juist de vesti ging van de mega-stallen moesten voorkomen. Als leek zult u nu zult zeggen: als de burger het niet wil en de overheid ook niet, wie doet je dan wat? De praktijk was helaas dat na 20 maal schieten het alleen in het westen al 3 maal raak was, en iedere keer tegen de zin van de doorsnee-burger. Kortom: de bran che verschaft zich in deze streek een toegang via de tijdelijke mazen van de wet. Met een compliment aan de over heid Overigens vraag je je hierbij in 1997 wel eens af, hoe zo'n succesformule nu eigenlijk kan voortbestaan. Is hij gestoeld op een politieke lobby, is er zoveel geld mee gemoeid dat men niet van nee durft te zeggen, of is men ziende blind en onderschat men nog steeds de verstrekkende gevolgen voor de streek van de vestiging van deze varkensfabrieken. In ieder geval is ge bleken, dat de instandhouding van de ze branche niets met een gezond boe renbedrijf te maken heeft, maar alles met het maken van winst in de meest enge zin des woords. Er is dan ook sprake van een wel zeer eenzijdig draagvlak, en naarmate de stank zich verder door ons landje verspreidt, wordt dit draagvlak smaller. Niet lan ger lopen alleen milieu-beweging en enkele omwonenden te hoop tegen de milieuverpesters. Bouwblokken en geursluiers Zelfs voor hen die riepen dat het wel mee zou vallen (en die soms de zaak op haar beloop hebben gelaten) wordt de laatste tijd steeds duidelijker dat ze zich ernstig vergist hebben. Er werd veel groter gebouwd dan in de bouwvergunningen toegestaan was.

't Duumpje | 1997 | | pagina 4