Aan de eisen die aan deze zogenaamde Groen Labelstallen gesteld werden, werd evenmin voldaan. Het gevolg was, u raadt het al, dat er teveel var kens in de schuren werden gehuisvest. De daarbij vrijkomende mest leidde tot weer een ander probleem, maar dat werd simpel opgelost door de mest in een tijdelijke "gummizak" in de grond te bewaren. 'Is dat dan zo erg, zult u zich afvragen. Laten we een parallel trekken met ons als burger. Stelt zich eens voor: u krijgt een bouwvergunning voor een houten duivenhok, dat u vervolgens in steen bouwt, veel groter dan de teke ning aangeeft, u houdt er paarden en u drapeert de mest in de verkeerde gemeentelijke afvalbak, die u boven dien een maand open laat staan alvo rens hem te laten legen. Het zal niet i lang duren of de gemeente staat op de stoep en sommeert u het spul direct af te breken! Andere gevolgen Wanneer de schuren eenmaal ge bouwd zijn, begint de streek er pas echt van mee te profiteren. Allereerst worden de smalle polderwegen finaal aan gort gereden door de vele trans porten, zodat deze op kosten van de gemeenschap moeten worden hersteld. In de afgelopen perioden van winterse opdooi gingen de werken aan de stal- lenbouw gewoon door, met alle gevol gen van dien. Verder leidde het ver moeden van de overheid over varkens pest de voorafgaande twee dagen tot een ware uittocht van varkens die tegen hun gewicht aanzaten. De eerder geroemde fatsoensnormen zorgen er voor dat je natuurlijk eerst je eigen risico's afdekt alvorens je ten behoeve van het algemeen belang de overheid iets over besmetting rapporteert Odeur De onlangs genoten zomeravonden werden voorzien van een tot nu toe in onze streek onbekend odeur, een odeur die voor het toeristisch imago van West Zeeuws Vlaanderen nu niet di rect een aanwinst genoemd kan wor den! Ik heb het idee dat het velen vergaan is als schrijver dezes: op de mooie lange zomeravonden werd ik door de stank naar binnen gedreven, en ik heb amper kunnen genieten van het mooie sei zoen. Als je ervan uitgaat dat de toelating van de baronnen gebaseerd was op de gemeentelijke angst veroordeeld te worden tot schadevergoeding bij wei gering van een vergunning, vraag je je af wie er nu aan zet is om claims in te dienen. De overheid als gevolg van het handelen in strijd met alle regels, ieder individu afzonderlijk voor de stank- hinder of de gemeenschap voor daad werkelijke hinder en schade. Wie durft de kat de bel aan te binden Risico's en zorgzaamheid "Waar maakt die vent zich druk om", zult u uzelf afvragen, 't Is toch goed voor de werkgelegenheid Zover is het helaas niet gekomen, want in hun ijver om de nieuwe stallen gevuld te krijgen, moest de aanvoer van biggen uit zowat het hele land worden georga niseerd. De hiermee samenhangende risico's waren bekend en dermate hoog dat de Nederlandse overheid hiervoor stringente regels had opge steld. Maar daarom niet getreurd, want de kans dat je op de Nederlandse wegen aangehouden wordt, is miniem en bovendien, wie ziet verschil tussen originele of iets minder originele for mulieren? Fatsoen Hoezo, als u of ik met 60 km per uur in de auto over het woonerf rijden, hebben we toch ook vaak geluk Ik neem aan, dat wij wel degelijk eens nadenken over wat er zou gebeuren, als er ineens een kind de weg op vliegt, om een voortrollen de bal te pakken. Daar waar kinderen lopen, pas je je dus aan uit pure bezorgdheid. Deze vooruitziende blik, met bijbeho rende bezorgdheid past helaas in het geheel niet in de filosofie van de var kensbaronnen. De gevolgen lieten zich dan ook raden: varkenspest. Laat vooraf duidelijk zijn, dat de na tuurbescherming de menselijke (en dierlijke) gevolgen hiervan niemand toewenst. Hier is echter duidelijk dat de mega-varkenshouders zonder enig pardon verantwoordelijk kunnen wor den gesteld voor het aan de volke ge toonde leed aan de varkens (en ook aan de goedwillende Zeeuwsvlaamse boer, die al sinds jaar en dag wat var kens houdt). Heel Nederland heeft maandenlang kunnen "meegenieten" van dierenleed van de bovenste plank. Met de beelden nog op het netvlies van de in de grijpers bungelende var kenskadavers, ga je nadenken over hoe één en ander beter kan. Als je dan hoort, dat de bestellingen voor nieuwe biggen al lang gedaan zijn en over zowat half Europa verspreid, dan blijkt er toch iets structureel mis te zijn. Ondernemersrisico? Er is hier geen sprake van een normaal ondememersrisico. Men neemt moed willig enorme risico's en de daaruit voortvloeiende schade laat men ver volgens dragen door de Nederlandse samenleving. Dat de meeste miljarden vanuit Europa komen, maakt de zaak niet minder erg: per slot van rekening worden de Europese potten voor een groot deel gevuld door onze eigen minister Zalm. Een sigaar uit eigen doos dus. De overheid wil op dit moment (nog) niet verder gaan dan het opsporen van strafbare transporten en daarbij komt ze bij de vervoerders terecht. Toch zijn zij slechts een volgzaam schakel- tje binnen het gehele circuit met de pest als resultaat van een volledig op hol geslagen branche. Daar ligt het probleem dus niet! Zelfregulering onmogelijk Het is nu bewezen dat deze markt vol slagen ongeschikt is om zelfregulerend te opereren. Het op de geschetste ma nier uitoefenen van ondernemerschap blijkt absoluut niet te passen in op het platteland beleden "goed nabuur schap". En moet je heel het land de dupe laten worden van enkele mazen in de wet Het is in deze streek een paar keer geprobeerd en jammerlijk mislukt. Daarmee plaatst de varkens- branche zich in een hoek. die elk maatschappelijk draagvlak mist. Wan neer de stallen op dit moment leeg zijn, rest er maar een conclusie: niet meer opvullen. En daarmee is direct een antwoord gegeven op de in de titel van dit artikel geformuleerde vraag. 5

't Duumpje | 1997 | | pagina 5