Boomkikkerbiotoop Kruisdijk hersteld 8 Wie dacht dat ons Duumpjeslid Sjaak Herman zich slechts bezighield met kleinschalige ingrepen in de natuur zoals knotten en putten gravenkan in het hierna volgende artikel van zijn hand lezen, dat ook grotere projecten niet geschuwd worden. Ooit boomkikkerbolwerk Tot halverwege de tachtiger jaren gold Kruisdijk als één van de belangrijkste bolwerken van boombikkers (hyla ar- borea) in Nederland. Dit gaf de minister van landbouw aan leiding het gebied aan te wijzen als beschermd natuurgebied. Hierbij heeft hij zich laten adviseren door het toen malige Instituut voor Natuurbeheer waar vermaarde wetenschappelijk on derzoekers als Ton Stumpel en Bert Hanekamp een achttal jaren diepgaand onderzoek gedaan hebben naar de voortplanting en migratie van de Boomkikker. De aanwijzing tot beschermd natuur gebied ging op 21 mei 1985 in en een jaar later kreeg hij zijn definitieve beslag. Beheersplan Helaas is het een misvatting te menen dat men met een aanwijzing alleen het voortbestaan van de populatie boom kikkers kan beschermen. Daarom is in de Natuurbeschermingswet vastgelegd dat na een aanwijzing een zogenaamd beheersplan opgesteld moet worden. Welnu, ook voor Kruisdijk werd zo'n plan opgesteld door een onderafdeling van het Ministerie van Landbouw, toen N.M.E. geheten. De afdeling zetelde in IJzendijke waar Tom Strin- ga de scepter zwaaide. Deze stelde in 1986 een uitgebreid plan op, maar tot een uitvoering ervan is het nooit gekomen, vermoedelijk omdat de bewoners van Kruisdijk, de familie Van Melle, zich niet wenste te binden. Toch zou het hen financieel voordeel opgeleverd hebben. Achteruitgang Bij het voortschrijden der jaren nam het aantal boomkikkers geleidelijk aan af: de oorzaak ligt hoogstwaarschijn lijk in het feit dat de binnenveste lang zaam aan verlandde, te oordelen naar de oprukkende lisdodden en zeggen, en vooral door de dikke modderlaag van ca. 0,70 m., waardoor men er deze droge zomer op de sokken overheen kon lopen! Met lede ogen hebben we deze ontwikkeling gadegeslagen en onze hoop was erop gevestigd dat Kruisdijk ooit nog eens van eigenaar zou wisselen. Dat gebeurde in 1996 toen Kruisdijk verkocht werd aan een Vlaamse Ne derlander. Vrij kort daarna is er door Theo Aernoudts contact met hem op genomen, uitmondend in een gesprek, waarbij de gehele situatie besproken werd. Tevoren hadden we een com pleet herstelplan gemaakt. De nieuwe eigenaar was in grote lijnen akkoord met het voorstel. Hij zou zelf ook een financiële bijdrage leveren, aangezien hij nog verder wilde gaan door het gedempte deel van de binnenveste grotendeels te herstellen. Plan van aanpak Het plan kwam er uiteindelijk als volgt uit te zien: - de bestaande binnenveste uitmodde- ren (ca. 1000 m3); - de rest van de binnenveste weer gro tendeels herstellen; - de buitenveste langs de Heilleweg wat verdiepen en verbreden om zo meer vochtige plaatsen te krijgen; - aanplant van 2 bosjes met boomkik- kervriendelijke plantesoorten, vooral met bramen. De uitkomende modder en grond worden ter plaatse ver werkt; - na de grondbewerking zal gras in gezaaid worden, bestaande uit een mengsel dat langzaam groeit, waar door een kruidenrijke grasmat zal ontstaan. V itvoeringskosten De uitvoering van zo'n plan is nogal prijzig, en 't Duumpje zou dit niet kunnen opbrengen, maar we hadden een nogal grote achterdeur. In het ka der van de ruilverkaveling Aardenburg had 't Duumpje geld bij het Anjer fonds gevraagd voor aankoop van re- servaatsgebieden op de wallen van Aardenburg ten behoeve van de Boomkikker. Er zat een gat tussen vraag- en aanbodprijs, en met de bij drage van het Anjerfonds, zou dit gat gedicht kunnen worden. Het Anjer fonds zegde subsidie toe. maar doordat de ruilverkaveling afgestemd werd, hadden we een subsidie-toezegging, terwijl het bestedingsdoel verdwenen was. Al ras kwamen we op het idee Kruisdijk te herstellen. Na een goed onderbouwde brief kregen we toe stemming het toegezegde geld voor Kruisdijk te gebruiken.

't Duumpje | 1997 | | pagina 8