9 Verkrijgen van toestemming Het werken in een natuurmonument is aan strenge regels gebonden: de ge meente moet eerst een aanlegvergun- ning afgeven op grond van het plan, terwijl de Provincie op haar beurt weer een vergunning moet verlenen in het kader van de Natuurbeschermingswet. De vergunningsaanvraag ligt eerst 4 weken ter inzage bij de gemeente en hierna nog eens 6 weken bij de provin cie. De provincie stelde als bijkomen de eis, dat het Rijksinstituut voor Oud heidkundig Bodemonderzoek onder zoek kon doen door het graven van een proefsleuf, dwars door de buiten- wal - binnenveste. Aanvang werkzaamheden Maandag 6 oktober kon eindelijk be gonnen worden: de proefsleuf leverde geen spectaculaire waarnemingen op: wel kon nauwkeurig de bodem van de binnenveste gevolgd worden door de in de loop van de jaren afgestorven plantenresten in de vorm van een laag je veen. Hierbij was goed te zien, dat de wallen afgeploegd zijn. 's Middags werd direct doorgegaan met het ontgraven van de gedempte delen, waarbij nogal wat (althans aan de ene kant) huishoudelijk vuil boven gehaald werd: vroeger een gebruikelij ke manier 'in den buiten' om het afval in putten of laagten te storten, dan wel te begraven. Tenslotte werd de binnenveste ge modderd, waarbij zich geen verrassen de dingen voordeden: de modderlaag was gemiddeld ca. 0,70 m. dik en werd tot op het overwegend schone zand weggehaald. Zo werd weer hel der water verkregen met in de eerste jaren grote hoeveelheden waterluizen, een delicatesse voor de boomkikker Afronding Donderdag 9 oktober kon het project afgerond worden. We konden terug zien op een geslaagde operatie, mede dankzij het grondverzetbedrijf De Feijter uit Biervliet, dat o.a. met een rupskraan met een reikwijdte van maar liefst 19.00 meter degelijk werk gele verd heeft. Dat alles zo vlot en net nog voor het natte najaar afgewikkeld kon worden, is toch vooral te danken aan de grote inzet van Theo Aernoudts, re giomedewerker van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ). Hij heeft heel wat moeten overleggen en heen en weer rijden. Dat SLZ hierbij zo nauw betrokken is geweest, komt door het project 'herstel amfibieënbiotopen Zeeuwsch-Vlaan- deren'. Kruisdijk paste naadloos bin nen dit project: het was voor Theo dan ook zijn vuurdoop. In de media is amper aandacht besteed aan dit toch wel opmerkelijk initiatief van onze vereniging: de eigenaar wil de voorkomen dat Jan en alleman erop af zou komen om verschillende rede nen. Een ervan zou kunnen liggen in de legende in West Zeeuwsch-Vlaan deren (overigens één van de weinige) die zegt dat er op Kruisdijk een kistje met goud, afkomstig van de eerste eigenaren, de familie Hennequin, be graven zou liggen. Helaas hebben ook wij het niet gevonden. Vooruitzichten 't Duumpje heeft de eerste aanzet tot herstel van de boomkikkerpopulatie gegeven: het lot van de Boomkikker ligt nu grotendeels in handen van de eigenaar, want de .manier waarop hij met het natuurmonument omgaat, zal bepalen of alle kosten en moeite niet tevergeefs gemaakt zijn. Hij heeft te kennen gegeven dat hij alle medewer king zal verlenen en samen met René Beijersbergen (de boomkikkerspecia list van Het Zeeuwse Landschap) en onze vereniging zal dat zeker lukken. Oktober 1997, Sjaak Herman De karakteristieke woning met binnengracht.

't Duumpje | 1997 | | pagina 9