11 ontwikkelen van vochtige graslan den. Op de wat zwaardere grond soorten - in het oostelijk deel komt zavel voor - zal de bouwvoor wor den weggehaald en zal er meidoorn struweel worden aangeplant. - De waterhuishouding Door het afgraven van zand kunnen de gewenste natte milieucondities worden gecreëerd. De Sophiapolder wordt in de huidige situatie doorsne den door een deel van het afwate ringskanaal. In het inrichtingsplan wordt dit deel van het kanaal gemo delleerd tot een voormalig kreekpa troon ontstaat. Het eigenlijke kanaal zal aan de rand van de polder wor den aangelegd om onder meer de afwatering van de Bonte Kof en de achterliggende polders te kunnen verzorgen. Zowel langs het huidige als langs het nieuwe afwateringska naal worden lage kades opgewor pen, waardoor binnen de polder het waterpeil kan worden opgezet. Met een dergelijke aanpak zijn in het gebied van De Blikken positieve ervaringen opgedaan, als gevolg waarvan er ook hier uitgegaan kan worden van een eigen waterhuishou ding voor het gebied. De ecologie Bij de beoogde inrichting zal het oos telijk deel van de polder uitermate geschikt zijn als boomkikkerbiotoop. Dit sluit aan bij de tot nu toe uitge voerde plannen in het kader van het boomkikkeractieplan, dat een aantal jaren geleden ontwikkeld is ter be scherming van deze zeldzaam worden de (rode lijst)-soort. Hierdoor krijgt deze bedreigde soort op deze plaats een duwtje in de rug, mede gezien het feit dat in de directe omgeving (de Plate) een populatie voorkomt. Aanleg van poelen in de vorm van waterpartijen als kreekar- men en inplanting van meidoornhagen zullen de kwaliteit van zowel winter- als zomerverblijfplaats bevorderen. Landschappelijk uitwerking. De natuurdoeltypen impliceren een open landschap; op de bijgaande over zichtskaart is de voormalige Passa- geulekreek gevisualiseerd. Men heeft in hoofdlijnen gekozen voor een histo rische referentie. Op detailniveau zijn hoogten en laagten ontworpen, die een natuurlijk profiel suggereren, en door het ontstaan van gradiënten een geva rieerde natuurlijke ontwikkeling mo gelijk maken. Moraal van het verhaal In deze snel veranderende tijd blijkt dat, als iedere belangengroep (land bouw, recreatie en natuur) zich alleen met zijn eigen enge deelbelang be moeit, de tot op heden gekozen ruil- verkavelingsvorm geen toekomst be schoren is. Dit bleek wel uit het af stemmen van de landinrichtingsprojec ten Biervliet en Aardenburg: de kavel ruilen, fors gesubsidieerd door de overheid, werden zonder meer van de hand gewezen. In deze gebieden heb ben de tegenstemmers gewonnen, maar het was een Pyrrusoverwinning: eigenlijk waren er slechts verliezers. De recent gemiste kansen hebben tot aanzet gediend voor een meer heden daagse wijze van streekinrichting, ge baseerd op een door alle sectoren ge dragen samenwerking. Tevens blijkt dat sommige aanhouders zonder sturing van bovenaf initiatie ven ontplooien om te komen tot verde re invulling van de Zeeuwse uitwer king NBP. Dus hulde aan deze voor trekkers, die op eigen houtje blijven innoveren! Deze innovatie ligt in het duidelijk scheiden van de functies landbouw en natuur; in het beschreven geval gaat het eigenlijk om een technische uit werking van een detail-waterbeheer- sing. Als het daarbij mogelijk blijkt een voor de natuur gewenst hoger peil te realiseren met inachtneming van droogleggingsnormen voor aangren zend landbouwgebied is er heel wat voor de natuur in de wacht te slepen. Interessant wordt verder nog het komen tot 'kop over kop' ruilen van grond. Het komt erop neer dat 'min derwaardige' grond (met een hoge natuurwaarde) geruild kan worden met 'goede' landbouwgrond. Voor de herinrichting van de natuur en landbouwgronden ware het dienstig dit nieuwe ruilen te ondersteunen met nader te bepalen objectieve normen, een taak voor de politiek. Basisvoorwaarde voor dit proces is onderling vertrouwen, alsmede open en eerlijke onderhandelingen. In on derling vertrouwen kunnen we richting 2000 bouwen aan een 'waterhelder' Zeeuwsch-Vlaanderen. deelgebied 3

't Duumpje | 1997 | | pagina 11