De boomkikker in Vlaanderen Niet alleen in Nederland probeert men het biotoop van de boomkikker te ver sterken, maar ook in Euregionaal ver band worden pogingen in deze rich ting ondernomen. Sjaak Herman doet verslag van ontwikkelingen bij onze zuiderburen, waar het 'Project Maat regels voor het behoud van de Boom kikker (hyla arborea) in de Zwin streek in Vlaanderen van start ging. De Europese Boomkikker komt niet alleen in Nederland op enkele ver spreide plaatsen nog voor, maar ook langs de Franse en Vlaamse kust met een concentratie in Vlaanderen in de Oude Hazegraspolder bij Knokke. Of deze populatie wel eens contact heeft met onze Westzeeuwsvlaamse popula tie is niet bekend. Gedurende een reeks van jaren wordt over een mogelijke verbinding ter weerszijden van onze landsgrens ge sproken in een onregelmatig overleg met onze Vlaamse vrienden van Na tuur Milieu Oostkust en de Damse Uilenspiegelvereniging, tegenwoordig verenigd onder de vleugels van 'Na tuurreservaten v.z.w.', vergelijkbaar met onze Natuurmonumenten. Vorig jaar nog hebben we samen met Jurgen Vanpraet van het provinciebe stuur van West-Vlaanderen rond Knokke een aantal mogelijke plaatsen bezocht waar boomkikkerbiotopen aangelegd zouden kunnen worden. Op 8 juli 1997 ontving 't Duumpje van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap in de persoon van Jean Louis Herrier een uitnodiging om in een adviescommissie zitting te nemen. Deze commissie dient de aanleg van boomkikkerbiotopen te begeleiden. Deze commissie is op 30 september bijeengeweest in Knokke, waar een eerste inventarisatie van 37 mogelijke locaties besproken is. De inventarisatie was opgesteld door Natuurreservaten v.z.v. in de persoon van Rudi Vantorre uit Knokke op ver zoek van dhr. Lippens, burgemeester van Knokke-Heist en eigenaar van de meeste boerderijen rond Knokke. In de adviescommissie waren alle mogelijke belangengroepen vertegen woordigd van beide zijden van de grens: gemeentebestuur van Knokke- Heist, de Zwinpolder, de Nieuwe Hazegraspolder, Povinciebestuur West Vlaanderen, Provincie Zeeland, Waterschap Het Vrije van Sluis, Na tuurreservaten v.z.w., afdeling Knok ke- Heist, het Koninklijk Belgisch in stituut voor Natuurwetenschappen, het ministerie van de Vlaamse Gemeen schap en uiteraard 't Duumpje. Na een breedvoerige discussie werd men het erover eens dat allereerst het bestaande boomkikkergebied versterkt zou moeten worden, en vervolgens langs 2 kanten, nl. via de Retranche- mentseweg, en via de Burkeldijk over de Vrede langs het Vinkenist, naar Retranchement toe gewerkt zal wor den. Maar zover is het helaas nog niet: er is Bfr. 500.000 beschikbaar gesteld door het ministerie van de Vlaamse Ge meenschap, afdeling Natuur, waarmee 17 biotopen (d.w.z. putten en bijbeho rende braam- en meidoornstruiken aangelegd kunnen worden. Allereerst echter dienen de eigenaars/pachters overgehaald te worden, hetgeen vol gens zeggen een formaliteit zou zijn, aangezien burgemeester Lippens niet tegen het plan zou zijn. Niet minder belangrijk is dat er na de aanleg aan nazorg gedacht wordt. Aanvankelijk was men van mening om een éénmalige bijdrage te verstrek ken als compensatie voor het verlies aan weidegrond, maar door de ervarin gen met 'onze Zeeuwse uitwerking' nl. een jaarlijkse bijdrage met een daaraan verbonden bezoek, werd una niem besloten ook op deze manier tewerk te gaan. Bovendien gaat zo het contact met de beheerder niet verloren. De komende maanden kan dan einde lijk over de 'schreve' de toekomst voor de boomkikker er weer wat beter uit gaan zien. We houden U op de hoogte Oktober 1997, Sjaak Herman Verspreiding Boomkikker 14

't Duumpje | 1997 | | pagina 14