Het Hertenkamp te Groede ■W\ 16 Veel Groenaars zullen het goed ken nen. Zo zondagmiddag met het gezin een frisse neus halen en te voet via de Catsweg naar Het Hertenkamp. Aangezien het Hertenkamp is 'aange legd' gedurende de Tweede Wereld oorlog, bestaat het inmiddels ruim 50 jaar: reden er even bij stil te staan. Het beheer is sinds enige jaren belegd bij de Stichting Emergis, de stichting waarbij ons bestuurslid Leo Ruyten- burg werkzaam is. In dit artikel doet hij verslag van de aanpak van het park. Omvang van het beheer Sinds twee en een halfjaar wordt het Hertenkamp in Groede door een groep vrijwilligers onderhouden. Dat wil zeggen dat de aanwezige die ren verzorgd worden, de dierverblij- ven en speeltoestellen onderhouden en er is natuurlijk ook een heleboel aan groenbeheer te doen. Veel van dat be heer behoort al tot het dagelijkse werk van de vrijwilligersgroep, gazons wor den onderhouden, bladeren geveegd en paden vrijgehouden van overwoe kerende bramen. Verantwoord snoeien van het park zonder de natuurwaarden geweld aan te doen, is echter geen sinecure. Ontstaan van het park Uit de archiefstukken die over het Hertenkamp bewaard gebleven zijn blijkt dat het park op 14 juni 1948 werd geopend. De toenmalige ge meente Groede zat nogal in de maag met het door de Duitse bezetter achter gelaten bunkerdorp. De sloop van de twaalf bunkers zou het voor die tijd gigantische bedrag van 300.000,- moeten kosten, een bedrag dat een gemeente net na de oorlog niet liggen had, ook al was gemeente Groede als 'Rode Kruis-gemeente' in de oorlog veel rampspoed bespaard gebleven. Toenemend toerisme Omdat men in die naoorlogse periode van toenemend toerisme het dorp mee wilde opstuwen in de vaart der volke ren, leek het een goed idee om samen met de VVV een recreatieve functie voor het terrein te bedenken. Op die manier kon tevens gebruik gemaakt worden van opbouwsubsidies die de rijksoverheid beschikbaar stelde. De aanleg De bunkers werden gedeeltelijk bedekt met puin van de betonpaden die de verschillende bunkers met elkaar ver bonden en met de grond die uit de nieuw te graven vijver gewonnen werd en uit de verbreding van de omringen de sloten. Het geheel werd ingeplant met duizen den struiken en heesters en een paar honderd hoog opgaande bomen. De keuze van de juiste soorten bleek al gauw een probleem, want binnen een paar jaar moesten de te welig woeke rende wilgen al teruggezet worden of vervangen door wat trager groeiende soorten. Het midden van het terrein werd ge vormd door een grote achtvormige wei waarin een aantal edelherten werd los gelaten: een ervan was geschonken door H.M. Koningin Wilhelmina zel- Evolutie De daarop volgende jaren kon het park in alle rust uitgroeien tot de fraaie rij pe dame van 50 jaar die zij nu is. We treffen in het park fraaie volwas sen essen, esdoorns, wilgen, populie ren, platanen, robinia's en een voor onze streek zeer dikke lijsterbes in de buurt van het hotel. West Zeeuwsch- Vlaanderen kent helaas weinig bos en park en zeker niet met bomen van deze leeftijd. Dat maakt het park extra waardevol voor de streek. Doordat de bomen al wat ouder zijn, hier en daar best dicht op elkaar staan en hebben kunnen profiteren van weinig onder houd, een facelift in het midden van de jaren 70 daargelaten waarbij het park zijn huidige opzet kreeg, heeft het park veel natuurlijks ontwikkeld. Kringloop Dicht opeenstaande bomen beconcur reren elkaar nogal, waarbij sommige het loodje leggen. Als zo'n boom blijft staan, krijgen spechten de kans zo'n boom uit te hollen als nestplaats en onder de afstervende bast krioelt het van insecten die ook weer op het menu van spechten en andere vogels staan. Verlaten spechtenholen bieden weer nestgelegenheid aan andere vogels of vleermuizen, evenals de holten die ontstaan als een boom plaatselijk weg- Toe stand 1977.

't Duumpje | 1997 | | pagina 16