Korte Berichten 18 De NJN oftewel de Nederlandse Jeugdbond van Natuurstudie De Nederlandse jeugdbond van na tuurstudie is een groep enthousiaste jongeren die belangstelling in de na tuur hebben. Ikzelf ben NJN-lid en vind het ontie gelijk leuk, jammer genoeg zijn de excursies meestal in het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen en dus te ver om er eventjes op m'n fiets heen te gaan. Onder andere daarom wil de afdeling Zeevla (NJN-afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen) een andere afdeling in West Zeeuwsch-Vlaan deren oprichten, zodat ook jongeren uit het westelijk deel op excursie kun nen gaan. Daarom was er vrijdag 12 december een voorlichtingsavond. De opkomst was niet erg denderend, slechts 4 per sonen en voor de rest allemaal NJN- leden. Er werd verteld wat de NJN eigenlijk is en er werden wat dia's getoond. Als je lid bent geworden van de bond, krijg je een blaadje 'Amoebe' waar leuke dingen in staan zoals: onder- zoekjes en verslagen van zoka's zomerkampen). Ook krijg je het zelf geschreven blaadje van de afdeling Zeevla. Je krijgt ook om de zoveel weken een expro (blaadje waarop staat welke excursies er zijn). Als je op excursie gaat, ga je met een groepje NJN-ers de natuur in om bijvoorbeeld vogels te kijken of insecten te bestude ren. Als we vogels gaan kijken, zie je af en toe wel eens bijzondere soorten en wat we ook wel eens doen, is libel len vangen: een verrassing als je eens een bijzondere vangt. Ook bestudeert de NJN zoogdieren en er worden dooi de afdeling Zeevla ook wel muizen kampjes georganiseerd. Het leukste zijn de kampen. Ik ben nog maar één keertje op kamp geweest en het was erg leuk. Overdag wordt de groep opgesplitst in 2 of meer excursies en dan kun je 's och tends intekenen met welke excursie je meegaat, 's Avonds is het soms gezel lig bij een kampvuur zitten of gewoon gezellig kletsen in een cafeetje en in eikaars beerput (boekje van NJN-er waarin allerlei tekeningen, verhaaltjes en onzin staat van andere NJN-ers) schrijven. De zoka's worden 's zomers gehouden en vinden plaats op verschillende loca ties zoals Terschelling, de Eiffel, Zuid-Limburg of de Franse kust om bij Kaap Griz Nez de vogeltrek te bestuderen. Ik ben nog niet op zoka geweest, maar ben dat wel van plan deze zomer. Op alle kampen wordt veel gelachen, gestoeid, maar ook wel serieus bezig zijn met natuur. De voorzitter is Wannes Castelijns die samen met z'n broer Jeroen al heel lang lid is en de afdeling Zeevla sa men met nog een paar jongens en de hulp van hun vader hebben opgericht. Alles wat de NJN doet, gaat zonder hulp van volwassenen, behalve knot ten: dat doen we samen met de natuur beschermingsvereniging de Steltkluut. Als er jongeren zijn die na het lezen van dit stukje geïnteresseerd en ouder dan 12 jaar zijn, kunnen ze bellen of schrijven naar onderstaand adres en er wordt dan wat informatie opgestuurd. Stijn Jordans Molenstraat 37 4503 BA GROEDE Telefoon: 0117-37 20 37 Jacht in het Grote Gat 27 januari ontving de redactie een brief van dhr. R.J. Willems, directeur van Het Zeeuwse Landschap, waarin deze ons, als reactie op ons artikel in het vorige Duumpje, mededeelde dat in het verleden veel grondgebieden in erfpacht werden verworven, welke erf pacht dikwijls gepaard ging met een eeuwigdurend jachtrecht ten gunste van de eigenaren. Aangezien jacht zich niet verdraagt met een goed na tuurbeheer is het streven van de stich ting erop gericht het jachtrecht te be ëindigen. Zo is ook met betrekking tot Het Grote Gat een afbouwregeling overeengeko men: de erfpacht is afgekocht, en het jachtrecht is beperkt tot uiterlijk juli 2005. Overigens zijn de feitelijkheden van het in ons vorige nummer geplaatste artikel gecontroleerd door de heer Beijersbergen, regiobeheerder van on derhavige stichting. De redactie was dan ook enigszins verrast deze brief te ontvangen, maar desalniettemin ver heugd dat de jacht niet tot 2015 blijft voortduren. Telpost Breskens Zoals ieder jaar is in 1997 weer driftig geteld op 'onze' telpost, die echter bij gebrek aan streekeigen tellers bemand wordt door leden van de Vogelwerk groep Walcheren. Ook dit jaar hebben ze hun telgege vens, aangevuld met talloze andere wetenswaardigheden teboekgesteld en het werkje is vanaf april verkrijgbaar. Hieronder treft u nadere informatie aan over het werk, en ook op welke wijze u het in uw bezit kunt krijgen. Voorjaarstrek bij Breskens 1997. Telgroep Breskens publi catie 3 Vlissingen. In april 1998 verschijnt het derde 'Breskens-boekje', samenge steld door Sander Lilipaly, Peter Mei- ninger en Pim Wolf: minstens 32 pagi na's vol informatie voor de spectacu laire voorjaarstrek bij Breskens, met het accent op 1997. Opgenomen zijn o.a. geschiedenis van de telpost, jaar totalen en fenologie 1990 - 1997, dag records, de voorjaarstrek in 1997, spe ciale hoofdstukken over de trek van 'gele kwikstaarten', topdagen, tarieven en vertrektijden van het veer Vlis singen - Breskens etc. Het is te bestellen door overmaken van 8,- op giro 76442 ten name van P.L. Meininger te Vlissingen, onder ver melding 'Breskens' (bij bankover- schrijvingen gaarne het volledig adres vermelden!) of NLG 10/BEF 200 in enveloppe naar Peter Meininger, Lisztlaan 5, 4384 KM Vlisingen, NL. Het werkje wordt U dan toegezonden.

't Duumpje | 1997 | | pagina 18